Czy można zostawić wino bez opieki?

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy

Post autor: kkrrystian »

Koledzy, takie pytanko mam do was. Wino zaczelo bulkac dziś w nocy i to naprawde ostro;). Tylko mam mały problem. Jutro popołudniu wyjeżdżam na weekend i wracam w niedzielę wieczorem. Moge zostawic to tak bez opieki na te 2 - 3 dni?
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pomoc;)

Post autor: masterpaw2 »

Jeśli jest zapas miejsca w fermentatorze, tak aby nie wylazło na zewnątrz, to z powodzeniem możesz zostawić :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy
Re: Pomoc;)

Post autor: kkrrystian »

Miejsce jest;) a powiedzcie mi jak przestanie bulkać to sprawdzić ile blg i dodać drugą porcję syropu cukrowego i znowu czekac aż skończy fermentować? Pożywkę też jakąś dodać do drugiej porcji syropu?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Pomoc;)

Post autor: radius »

Proponuję również zalać rurkę fermentacyjną gliceryną zamiast wody. Będziesz miał pewność, że za te kilka dni nie "wydmucha" ci jej z fermentki :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy
Re: Pomoc;)

Post autor: kkrrystian »

Kupilem rurkę fermentacyjną plastikową, ona jest większa i wsadzilem taka zatyczke od dlugopisu na koniec, że nie wychlapuje wody ale normalnie co2 ucieka;)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Pomoc;)

Post autor: masterpaw2 »

Ewentualnie na koniec "fermentki" :ok: kawałek gazy nałożyć, gdyby nawet po wydmuchaniu wody się małe pijaczki (muszki) do wina nie dobrały.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: wawaldek11 »

Można też w tym celu włożyć zwitek waty - sposób opublikowany na forum - nie pamiętam czyj.
Stosuję z powódzeniem ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: kmarian »

Ja, na rurkę fermentacyjną zakładam dopasowany kawałek wężyka o długości 8 - 10 cm. Dopiero na górę daję watę i przykrywam czapeczką z kawałka ręcznika - działa jak tłumik. Ten kawałek wężyka powoduje, że płyn się nie wychlapuje.

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: kkrrystian »

Wróciłem z weekendu :) Wino bąbluje ledwo co BLG wynosi 1 :) i teraz rozrabiam syrop cukrowy 1,75kg i 1,75l wody. Doleję zmierzę BLG zakorkuje znowu:) A powiedzcie mi czy teraz też muszę dawać pożywkę do drożdży?

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: kkrrystian »

Pożywkę dodałem, syrop cukrowy dolałem, a BLG wyszło mi ok 9. Czyli bede musiał dodać jeszcze syropu cukrowego. A jak próbowałem już tego winka to % już czuć pomału, ale też czuć że jest kwaskowate to wino. Co mam zrobić z tym problemem ?
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: orzeszek87 »

Przepraszam może nie doczytałem ale z czego jest to wino? W tych kilku postach nic o nim nie wiemy tylko że bulka. Śmieszne te słowo jest. Wino było planowane czy tylko na oko robione?
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: siwy1121 »

Jeżeli jest zbyt kwaśne, możesz dodać węglan wapnia (odkwasza wino), lub rozwodnić- zmniejszy się kwasowość, ale stracisz na smaku. Jak dosładzasz to dodawaj cukier rozpuszczony w części nastawu, dodając syrop z wodą za każdym razem rozwadniasz wino.

Autor tematu
kkrrystian
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 25 wrz 2017, 00:52
Podziękował: 2 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: kkrrystian »

Wino jest z winogron. Teraz może za dwa lub trzy tygodnie bede już ściągał pierwszy raz z nad osadu, bo już się uzbierało troszkę. Oraz będę chciał dosłodzić do smaku.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Czy można zostawić wino bez opieki?

Post autor: siwy1121 »

Poczekaj z dosładzaniem, drożdże mogą to zeżreć. Zlewaj z nad osadu, aż wino będzie klarowne, na koniec jak drożdże będą już martwe lub przymierające głodem dodaj trochę pirosiarczynu potasu (1,5g/10l) powinno wystarczyć) i wtedy dosładzaj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”