Czy mój aabartek jest poprawny

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

VDJskipi
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 15:31
Podziękował: 9 razy

Post autor: VDJskipi »

Jakieś dwa miesiące temu zobaczyłem jak wygląda pott-stil na aukcjach
A potem to już mnie to tak zaciekawiło, że trafiłem na forum, i wieczorami sobie głównie czytałem.
Żona się wkurzała ile można czytać to samo, a ja jej na to
że to moje nowe hobby, hihihi
Pytanie jak wy radzicie sobie z żonami dziewczynami?? hihihi :)


A teraz już poważnie:
aronia, lesgo58 i radius dzięki wam za odpowiedzi a tym bardziej ze tak szybkie

Od każdego z was można się czegoś konkretnego dowiedzieć

Radius fajna tabelka z temperaturami,(zdaje sobie sprawę że dotyczą konkretnego ciśnienia , wypełnienia i wielu innych rzeczy ale własnie chodziło mi o samą zasadę przebiegu procesu no i jakichś rozkładów temperatur i pulek, a tam jest to fajnie rozrysowane

lesgo58 ty też mi odpowiedziałeś fajnie i wyczerpująco, na moje pytania i nawet je uporządkowałeś

A jeśli chodzi o przykład z trzema substancjami idealnie czystymi, czyli:
-czysty metanol,
-czysty etanol,
-i np czysta woda,
tez chodziło mi o to własnie, że gdybyśmy nalali go do zbiornika w równych częściach
czyli 45 l:
-metanol 15 l 64 -65 C
-etanol 15 l , , 78,2 C
- i woda 15 l , 100 C
To wtedy najpierw kolumna by się stabilizowała na 64-65 C i długo by na tej temperaturze stała,
po odbiorze np 14,75 l metanolu zaczełaby szybko rosnąć i w kolumnie zaczął by się pojawiać etanol

W głowicy byłyby pogony metanolu i przedgony etanolu
A kolumna by się ostatecznie znowu ustabilizowała tym razem na 78,2 C
W końcu taka kolumna może służyć tez do rektyfikacji różnych cieczy olejków itp, więc rozumie że temperatury stabilizacji zależą też od wkładu w zbiorniku, a na dłużej kolumna stabilizuje się gdy jakiejś frakcji jest większa ilość, w przypadku cukrówki jest to własnie etanol

No i najważniejsze, ale sam tego chciałem więc dostałem od ciebie link do tej pracy ( troszkę naukowej, hihihi ) przeczytałem ją i to ci pisane jest tekstem sporo ciekawych rzeczy zrozumiałem, natomiast w wykresy to trzeba by mieć dużo czasu żeby się nad nimi zastanawiać

A na końcu do aroni, ciebie też jak najbardziej zrozumiałem, w moim przypadku zaczeło się od ciekawości obejrzenia sprzętu, a teraz zastanawiam się czy nie zrobić z tego własnie takiego hobby,
a póki nie nazbieram floty na fajny sprzęt chciałbym zrozumieć własnie przynajmniej w teorii niektóre procesy.
A to co napisałeś, później to jak najbardziej w realu jak już zacznę to robić ,
to będzie to trochę metoda prób i błędów i uczenia się obsługi swojego całego zestawu
(ale podparta już przynajmniej wiedzą teoretyczna jakąś).
A że tez mogą mnie napotkać jakieś różne trudności to też zdaje sobie z tego sprawę,
(nie od razu Rzym zbudowano).

A teraz do wszystkich troszkę w innym temacie
Co sądzicie o sterowniku SKN Boleckiego z czterema sondami DS18b20, regulacją grzałkami i elektrozaworami (to chyba taki pół automat) ale jakby nie było cały sterownik jako nowość sprzed miesiąca.
Jeśli kiedyś bym się na coś takiego zdecydował to chyba i tak na razie z powodu czterech sond DS18b20 które pokazują do 0.01 C na wyświetlaczu, ale minimalny ich realny skok odczytu to chyba co 0,06 C,
i chciałbym prowadzić cały proces ręcznie żeby się nauczyć obsługi manualnej sprzętu.
A dopiero (po tym okresie) może w przyszłości dołożyłbym na próbę elektrozawór ale tylko na OVM na dole chłodnicy libiega,
I jaki ten elektrozawór byłby lepszy:
-elektrozawór tańszy miedziany
-czy sporo droższy z KO
Co o tym sądzicie??


Pozdrawiam serdecznie i postaram się słuchając aroni żeby już następne posty pisane przeze mnie były:
-krótsze,
-bardziej w formie prostych pytań lub odpowiedzi w punktach
- i co najważniejsze dotyczące konkretnego tematu na forum,( i bez moich zbędnych teoretycznych wywodów)
promocja
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Idziesz dobrą drogą... :klaszcze:
Sterownika wart uwagi jak najbardziej. Fakt jest nowy na rynku, ale wyszedł z firmy, która produkuje różne sterowniki już od lat. Więc można spodziewać się adekwatnej jakości.
Jaki jest ten sterownik w rzeczywistości to się okaże w praniu - jak kupi go pewna ilość klientów i wypróbuje.
Parametry są jak najbardziej okey do naszych zastosowań.
Co do reszty Twojego postu :klaszcze: :respect:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Lootzek »

A z naszymi ładniejszymi połówkami radzimy sobie tak: robimy jakiś dobry trunek, miły damskiemu podniebieniu (tu trzeba się chytrze zorientować co lubi). To ucina wszelkie narzekania, bo kobita widzi że z naszego działania jest jakaś KORZYŚĆ i że wydaje się ono POŻYTECZNE :D
A że jeszcze może poczęstować nektarem koleżanki i pochwalić się jakiego to ma zmyślnego chłopa, to już dla niej wisienka na torcie. ;)

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Witam koledzy, mam pytanie, jak i z czego zrobić tzw prawdziwy czysty bimber ( w smaku i zapachu) ? Jak wcześniej opisywałem mój sprzęt, czyli aabartek z OVM, zacier mam z turbo drożdży alcotec 48 i z tego otrzymuje psotę w zapachu jak i smaku prawie normalnej wódki, ma tam jakiś swój aromat delikatny, ale to nie jest to co prawdziwy, zwyczajny bimber, który udało mi się kilka razy posmakować. Zna ktoś na to jakiś sekret ?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Wald »

Rozcieńcz i powtórz proces rektyfikacji raz jeszcze. Dla pewności, możesz po rozcieńczeniu użyć filtra węglowego i dopiero "na rurki".
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Nastaw na drożdżach babuni.
Destylacja na pustej rurze ( maksymalnie 10cm miedzi). Odbiór bez refluksu na mocy 1000W . Przy odpowiednim cięciu frakcji możemy pozwolić sobie na jednokrotne gotowanie. Jak coś przegapisz to można powtórzyć. Ale już na pustej rurze. Reszta to próby, doświadczenie i wyczucie bluesa. :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Groszu93
20
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 14 wrz 2014, 21:53
Krótko o sobie: Jestem początkującym hobbistom
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: Groszu93 »

Czyli muszę zrobić typowy 1410 na drożdzach babuni czyli tych piekarniczych ? I gdy to wyrobi co prawda trwa to dość długo puszczam to na aabartku ale z wypełnienia mam tylko 10cm miedzi i wszystko dalej tak samo ? Odbieram na OVM a u góry odbieram przedgony oraz cały czas tylko 1000W ? I rozumiem że powinnem otrzymać tradycyjny napój o który pytam ?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Czy mój aabartek jest poprawny

Post autor: lesgo58 »

Odbierasz z głowicy. Te 1000 W to napisałem jako przykład bo ja bym zastosował. Ty przećwicz to sam i poszukaj odpowiednie dla siebie temperatury. Możliwe, że te 1000W Ci podpasuje.
Co do reszty to po staremu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”