Czas przechowywania wódki

Piwniczka, schowek, barek czy lodówka? Butelki, beczka czy gąsior? Wszystko o tym gdzie i jak przechowywać destylaty.

Autor tematu
aras
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 5 mar 2011, 17:45

Post autor: aras »

Witam.

Piszę projekt na temat produkcji wódki luksusowej i mam problem w znalezieniu pewnych informacji:
- czasu przechowywania wódki (przejrzałem wszystkie normy, nic nie mogłem znaleźć),
- opis surowców stosowanych w produkcji, nie wiele informacji udało mi się znaleźć na temat spirytus ziemniaczanego,

Możliwe, że ktoś będzie w stanie mi udzielić pomocy za co z góry dziękuję.
promocja
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Czas przechowywania wódki

Post autor: JanOkowita »

To rzeczywiście spora zagadka. Czas przechowywania i zachowania trwałości na pewno zależy od warunków, w jakich wódka leżakuje.
Mój Teść w dniu urodzenia się jego córki, czyli mojej Żony włożył do półlitrowej butelki z wódką małego ogórka i pozostawił w piwnicy na 18 lat.
Wódka została spożyta (w formie plastrów, po uroczystym rozbiciu butelki) przez moją Żonę i jej gości w dniu jej 18-tych urodzin i była normalnie smaczna i zachowała moc (goście śpiewali... :D ).

Dodam, że butelka była zakorkowana, a nie zakręcona zwykłą nakrętką.

Pozdrawiam

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Czas przechowywania wódki

Post autor: wolan »

Z tego co mi wiadomo to wódka i spirytus nie maja określonej daty przydatności.
Duża zawartość alkoholu sprawia iż nie mają prawa rozwinąć się tam żadne bakterie itp.
Istotne tylko aby butelka była szczelnie zakręcona lub zakorkowana i nie była narażona na zmienne czynniki atmosferyczne:)

Przecież im alkohol starszy tym lepszy.

Ps Rok temu brat poczęstował mnie wódką wiśniową którą wygrzebał z domu pradziadka. 3 butelki leżały w podłodze od około 25-30 lat (od tylu lat w domku nikt nie mieszkał ) Pamiętacie szklane butelki po Pepsi :)
Na sam widok zakręciła się łezka w oku :)
Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Dunkel
100
Posty: 118
Rejestracja: sobota, 7 lis 2009, 18:43
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Czas przechowywania wódki

Post autor: Dunkel »

Tak jak już wcześniej kolega powiedział, wódka czy spirytus maja tyle alkoholu w sobie ze żadne "stworzenia" nie zniszczą alkoholu (chyba że to jest człowiek i wypije) byleby butelka była dobrze zabezpieczona :)
Ja mam spirytus ponad 20 letni i nawet jednego procenta nie stracił :)
Jak pędzić, Panie Premierze? Rzetelnie i dokładnie...
;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie destylatu”