Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:

Post autor: KS2507 »

ropcio pisze:
kuba 82 pisze: Mam jeszcze jeden problem, przechowuję antox w słoiczku szklanym , a on zamienił się w płyn, czy to normalne?
Nie powinno się trzymać Antoxu w szkle bo nadaję się już tylko to utylizacji - robi się z niego płyn prawie jak woda. Najlepiej w oryginalnym opakowaniu lub w ewentualnie w pojemniku po paście do rąk, ale nie wiem jak długo taki plastik wytrzyma.
ANTOX zawsze przed użyciem należy wstrząsnąć. ;)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

ropcio
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2009, 19:45
Podziękował: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: ropcio »

Wstrząśnięcie nic nie da, po prostu nie można go trzymać w szkle bo się rozwadnia ale nie wiem dlaczego, zapewne zachodzi jakaś reakcja anoxu ze szkłem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: Zygmunt »

W plastiku, czy szkle- wszystko jedno. Antox to mieszanka kwasów, część silnie higroskopijnych- jak nie jest zamknięty szczelnie, to po prostu "ciągnie" wodę z powietrza. Oryginalny plastik jest dość szczelny, ale trzeba pamiętać o każdorazowym zamykaniu wieczka. Po kilku tygodniach taki rozwodniony nie ma już konsystencji żelu i spływa....
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

poldac
50
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 30 gru 2013, 14:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: poldac »

Ja mogę tylko potwierdzić, ja trzymałem Antox w słoiku zakryty szczelnie nakrętką, problem w tym, że opary kwasów zaczęły działać na nakrętkę, która zaczęła korodować, niestety tego nie zauważyłem, ale zwróciłem uwagę po przeczytaniu tego postu, po sprawdzeniu okazało się, że nakrętka to jedno wielkie sitko, a kwas zamienił się w ciecz z czarnym osadem na dole.
W tym samym pomieszczeniu trzymałem oryginalnie zapakowany w plastikowej kwadratowej butli i tam nic takiego się nie stało, wniosek prosty potwierdzający słowa kolegi Zygmunta trzymajmy kwasek w szczelnych opakowaniach a wszystko będzie dobrze.

ropcio
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2009, 19:45
Podziękował: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: ropcio »

Mam mały pomysł, może umieszczę trochę Antoxu w szklanym słoiku z plastikową nakrętką, szczelnie zamknę i zobaczymy co się stanie.

b1std
30
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 15 lut 2013, 10:06
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: b1std »

Szanowni Koledzy!
Jakie macie patenty na wpuszczanie argonu do środka spawanych elementów?
Wiem o aluminiowych taśmach itp.
Ale może ktoś zna jakieś ciekawe sprawdzone metody?
Może forumowi producenci kolumn mają coś czym mogą się podzielić?

szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy
Re: Odp: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: szyman985 »

Ja tez mam takie spawy wewnątrz kolumny czy to bezpieczne dla zdrowia? Destylowalem wodę i ma metaliczny posmak to wina nie wytrawionych spawów?

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2

agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: agresst »

Robię w kwasówcę kilka lat i widzę że na forum panuję straszna fobia jeżeli chodzi o drugą stronę spawu.Zgorzel nie będzie zdzewiec jeżeli spawamy AISI 316.(stal) z 304 też w większości wypadków nie ma problemu. Aby uniknąc jak ja to nazywam przetopień po drugiej stronie lepiej pospawac sobie mniejszym amperażem. Zgorzel powstaje gdy brak jest osłony gazu , cieżko je wytrawic kwasem pozostaje mechaniczna obróbka

dragon
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:14
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: dragon »

Mniejszy amperaż, to brak przetopu - ale można i w ten sposób. W końcu to nie jest instalacja ciśnieniowa.

Jednak w instalacjach spożywczych podstawą poprawnych spawów jest właśnie zastosowanie gazu osłonowego od wewnątrz. Nie bez powodu nazywa się go inaczej gazem formującym.


http://www.forumspawalnicze.fora.pl/spa ... we,62.html

agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: agresst »

Głównym problemem w spożywce jest to, że na tej zgorzeli mogą się osadzać resztki tego co przechodzi/przepływa przez element.W psoceniu jeżeli mowa o kolumnie mamy gaz i ciecze i nie ma opcji aby one zbierały się w zgorzeli i psuły efekt końcowy. Przy gęstych nastawach w kegu może byc lipa z czyszczeniem. Większym problemem jest wg mnie dobór stali a zdarzają się przypadki że materiał oznaczony 316 jest nic nie warty i zachodzi nalotem( śladowo rdzą). Wystarczy że do jego obróbki (szlifowanie cięcie) były używane materiały ścierne wcześniej wykorzystywane w stali weglowej.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lis 2014, 13:13 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości. Po co?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: Wald »

b1std pisze:Jakie macie patenty na wpuszczanie argonu do środka spawanych elementów?
Butla, rotametr, wężyk, korek i dysza (żeby gaz nie "strzelał" do góry). Wpuszczany zawsze od dołu, bo jako cięższy od powietrza dobrze wypełni całość. Wpuszczony od góry najpierw zacznie się mieszać, stąd trudniej o czystą, dobrą osłonę. Znasz pojemność rury i przepływ gazu (ilość jak do TIG-a), a dla pewności lepiej podwoić czas napełniania.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

dragon
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:14
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: dragon »

agresst pisze: Większym problemem jest wg mnie dobór stali a zdarzają się przypadki że materiał oznaczony 316 jest nic nie warty i zachodzi nalotem( śladowo rdzą). Wystarczy że do jego obróbki (szlifowanie cięcie) były używane materiały ścierne wcześniej wykorzystywane w stali weglowej.
No bo do zastosowań spożywczych należy używać stali 316L.
O reszcie nie wspomnę, bo karygodne błędy.

Poza tym o nierdzewkę też należy dbać i od czasu do czasu czyścić ją specjalnymi preparatami.

b1std
30
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 15 lut 2013, 10:06
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: b1std »

@Wald - Bardzo dziękuję za informację. To o czym piszesz to już wiem. Mam reduktor z dwoma rotametrami jeden do tiga drugi to gazowania wewnątrz. Miałem na myśli patenty na podpięcie rurki z gazem do wnętrza rurki ale jakieś inne niż te co można spotkać w internecie (taśma alu itp.)

marmoo
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 22:38
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: marmoo »

Witaj
Taśma aluminiowa to podstawa najcześciej stosowana do uszczelniania nietypowych miejsc.
Taśma dobrze jest również zakleić jeden z końców rury.
Można sobie wtedy zrobić stosowne dziurki w zależności od zapotrzebowania żeby wypuścić podporę.
Resztę miejsc można załatwić odpowiednio dobranymi gumowymi korkami.

Pozdrawiam i chętnie odpowiem na pytania z zakresu praktycznego spawalnictwa stali nierdzewnych bo jak zobaczyłem jaki w tej dziedzinie panuje ciemnogród na forum to aż mi kapcie spadły :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”