Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

Grzesiek24
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 5 mar 2013, 18:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Grzesiek24 »

panta_rei pisze:Jakaś mała szczotka na wiertarkę by sobie z tym poradziła, oczywiście nierdzewna szczotka ;-)

Nie słuchaj durnot. Niczym tego nie usuniesz. Jak nie pospawasz dobrze to będzie rdzewiało.
promocja

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: kuba 82 »

Wyczyszczę, wytrawię i niech sobie leży, zobaczymy co się będzie działo.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Czarny zgorzel po spawaniu,potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: panta_rei »

Grzesiek24 pisze: Nie słuchaj durnot. Niczym tego nie usuniesz. Jak nie pospawasz dobrze to będzie rdzewiało.
No żeś chłopie zaświecił wiedzą... i zapewne doświadczeniem.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

Grzesiek24
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 5 mar 2013, 18:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarny zgorzel po spawaniu,potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: Grzesiek24 »

panta_rei pisze:
Grzesiek24 pisze: Nie słuchaj durnot. Niczym tego nie usuniesz. Jak nie pospawasz dobrze to będzie rdzewiało.
No żeś chłopie zaświecił wiedzą... i zapewne doświadczeniem.

wejdź naforum cnc http://www.cnc.info.pl/spawalnictwo-i-o ... f23d96957b i poczytaj, zadaj pytanie i dowiesz się wszystkiego. Tam są profesionaliści
Ja spawam nie długo ale już zdążyłem się przekonać że po takim spawie rdza wychodzi mimo czyszczenia. Ale Ty wiesz swoje więc powodzenia
:czytaj:
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: panta_rei »

To jak już pospawasz więcej, przynajmniej na tyle, żeby rozróżnić co da się wyczyścić a co nie to wtedy się wypowiadaj.
Dla wojej indywidualnej wiedzy... spawam pod nadzorem PRS od ponad 7 lat, jak już będziesz wiedział co to znaczy to możemy podyskutować.
Pozdrawiam, Sławomir

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: andreas1807 »

A ja spawam w POLFIE 30 lat i wiem że jak słaba klasówka, źle pospawana to zardzewieje.

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: kuba 82 »

Witam, chyba nie tak źle to wygląda?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: Trener »

Trochę odejdę od głównego tematu, ale skoro mam tu ekspertów od spawania, to grzech tego nie wykorzystać.
Zastanawiam się nad jakimś kursem dla spawaczy. Od dawna chciałem się tego nauczyć. Poza tym to zawsze konkretny fach w ręku. Mam dwa pytania.
1. W intrenecie znalazłem zatrzęsienie kursów na różne typy spawarek oraz różne materiały spawane. Od czego najlepiej zacząć i ile przeciętnie taki kurs powinien kosztować?
2. Jak ta praca (wykonywana zgodnie ze sztuką) odbija się po latach na zdrowiu (na wzroku... i na czymś jeszcze?)?
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: kuba 82 »

Jeżeli jesteś bezrobotny to PUP-y organizują takie kursy, jeżeli nie, to pozostaje albo kurs, albo kupno miga i samemu próbować trudnej sztuki spawania. Dla mnie (stolarza) jest to czarna magia ;).

ropcio
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2009, 19:45
Podziękował: 1 raz
Re: Czarny zgorzel po spawaniu,potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: ropcio »

kuba 82 pisze: Mam jeszcze jeden problem, przechowuję antox w słoiczku szklanym , a on zamienił się w płyn, czy to normalne?
Nie powinno się trzymać Antoxu w szkle bo nadaję się już tylko to utylizacji - robi się z niego płyn prawie jak woda. Najlepiej w oryginalnym opakowaniu lub w ewentualnie w pojemniku po paście do rąk, ale nie wiem jak długo taki plastik wytrzyma.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Czarny zgorzel po spawaniu,potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: KS2507 »

ropcio pisze:
kuba 82 pisze: Mam jeszcze jeden problem, przechowuję antox w słoiczku szklanym , a on zamienił się w płyn, czy to normalne?
Nie powinno się trzymać Antoxu w szkle bo nadaję się już tylko to utylizacji - robi się z niego płyn prawie jak woda. Najlepiej w oryginalnym opakowaniu lub w ewentualnie w pojemniku po paście do rąk, ale nie wiem jak długo taki plastik wytrzyma.
ANTOX zawsze przed użyciem należy wstrząsnąć. ;)
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

ropcio
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2009, 19:45
Podziękował: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: ropcio »

Wstrząśnięcie nic nie da, po prostu nie można go trzymać w szkle bo się rozwadnia ale nie wiem dlaczego, zapewne zachodzi jakaś reakcja anoxu ze szkłem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: Zygmunt »

W plastiku, czy szkle- wszystko jedno. Antox to mieszanka kwasów, część silnie higroskopijnych- jak nie jest zamknięty szczelnie, to po prostu "ciągnie" wodę z powietrza. Oryginalny plastik jest dość szczelny, ale trzeba pamiętać o każdorazowym zamykaniu wieczka. Po kilku tygodniach taki rozwodniony nie ma już konsystencji żelu i spływa....
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

poldac
50
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 30 gru 2013, 14:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: poldac »

Ja mogę tylko potwierdzić, ja trzymałem Antox w słoiku zakryty szczelnie nakrętką, problem w tym, że opary kwasów zaczęły działać na nakrętkę, która zaczęła korodować, niestety tego nie zauważyłem, ale zwróciłem uwagę po przeczytaniu tego postu, po sprawdzeniu okazało się, że nakrętka to jedno wielkie sitko, a kwas zamienił się w ciecz z czarnym osadem na dole.
W tym samym pomieszczeniu trzymałem oryginalnie zapakowany w plastikowej kwadratowej butli i tam nic takiego się nie stało, wniosek prosty potwierdzający słowa kolegi Zygmunta trzymajmy kwasek w szczelnych opakowaniach a wszystko będzie dobrze.

ropcio
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2009, 19:45
Podziękował: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: ropcio »

Mam mały pomysł, może umieszczę trochę Antoxu w szklanym słoiku z plastikową nakrętką, szczelnie zamknę i zobaczymy co się stanie.

b1std
30
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 15 lut 2013, 10:06
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: b1std »

Szanowni Koledzy!
Jakie macie patenty na wpuszczanie argonu do środka spawanych elementów?
Wiem o aluminiowych taśmach itp.
Ale może ktoś zna jakieś ciekawe sprawdzone metody?
Może forumowi producenci kolumn mają coś czym mogą się podzielić?

szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy
Re: Odp: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: szyman985 »

Ja tez mam takie spawy wewnątrz kolumny czy to bezpieczne dla zdrowia? Destylowalem wodę i ma metaliczny posmak to wina nie wytrawionych spawów?

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2

agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: agresst »

Robię w kwasówcę kilka lat i widzę że na forum panuję straszna fobia jeżeli chodzi o drugą stronę spawu.Zgorzel nie będzie zdzewiec jeżeli spawamy AISI 316.(stal) z 304 też w większości wypadków nie ma problemu. Aby uniknąc jak ja to nazywam przetopień po drugiej stronie lepiej pospawac sobie mniejszym amperażem. Zgorzel powstaje gdy brak jest osłony gazu , cieżko je wytrawic kwasem pozostaje mechaniczna obróbka

dragon
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:14
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: dragon »

Mniejszy amperaż, to brak przetopu - ale można i w ten sposób. W końcu to nie jest instalacja ciśnieniowa.

Jednak w instalacjach spożywczych podstawą poprawnych spawów jest właśnie zastosowanie gazu osłonowego od wewnątrz. Nie bez powodu nazywa się go inaczej gazem formującym.


http://www.forumspawalnicze.fora.pl/spa ... we,62.html

agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: agresst »

Głównym problemem w spożywce jest to, że na tej zgorzeli mogą się osadzać resztki tego co przechodzi/przepływa przez element.W psoceniu jeżeli mowa o kolumnie mamy gaz i ciecze i nie ma opcji aby one zbierały się w zgorzeli i psuły efekt końcowy. Przy gęstych nastawach w kegu może byc lipa z czyszczeniem. Większym problemem jest wg mnie dobór stali a zdarzają się przypadki że materiał oznaczony 316 jest nic nie warty i zachodzi nalotem( śladowo rdzą). Wystarczy że do jego obróbki (szlifowanie cięcie) były używane materiały ścierne wcześniej wykorzystywane w stali weglowej.
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lis 2014, 13:13 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości. Po co?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: Wald »

b1std pisze:Jakie macie patenty na wpuszczanie argonu do środka spawanych elementów?
Butla, rotametr, wężyk, korek i dysza (żeby gaz nie "strzelał" do góry). Wpuszczany zawsze od dołu, bo jako cięższy od powietrza dobrze wypełni całość. Wpuszczony od góry najpierw zacznie się mieszać, stąd trudniej o czystą, dobrą osłonę. Znasz pojemność rury i przepływ gazu (ilość jak do TIG-a), a dla pewności lepiej podwoić czas napełniania.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

dragon
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:14
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: dragon »

agresst pisze: Większym problemem jest wg mnie dobór stali a zdarzają się przypadki że materiał oznaczony 316 jest nic nie warty i zachodzi nalotem( śladowo rdzą). Wystarczy że do jego obróbki (szlifowanie cięcie) były używane materiały ścierne wcześniej wykorzystywane w stali weglowej.
No bo do zastosowań spożywczych należy używać stali 316L.
O reszcie nie wspomnę, bo karygodne błędy.

Poza tym o nierdzewkę też należy dbać i od czasu do czasu czyścić ją specjalnymi preparatami.

b1std
30
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 15 lut 2013, 10:06
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: b1std »

@Wald - Bardzo dziękuję za informację. To o czym piszesz to już wiem. Mam reduktor z dwoma rotametrami jeden do tiga drugi to gazowania wewnątrz. Miałem na myśli patenty na podpięcie rurki z gazem do wnętrza rurki ale jakieś inne niż te co można spotkać w internecie (taśma alu itp.)

marmoo
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 22:38
Re: Czarna zgorzel po spawaniu, potrzebna pomoc w usunięciu

Post autor: marmoo »

Witaj
Taśma aluminiowa to podstawa najcześciej stosowana do uszczelniania nietypowych miejsc.
Taśma dobrze jest również zakleić jeden z końców rury.
Można sobie wtedy zrobić stosowne dziurki w zależności od zapotrzebowania żeby wypuścić podporę.
Resztę miejsc można załatwić odpowiednio dobranymi gumowymi korkami.

Pozdrawiam i chętnie odpowiem na pytania z zakresu praktycznego spawalnictwa stali nierdzewnych bo jak zobaczyłem jaki w tej dziedzinie panuje ciemnogród na forum to aż mi kapcie spadły :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”