Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: macius »

Fajnie.
A wiesz co to jest cydr? :>
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: pokrec »

Ajwaj, rozcieńczyć wodą, dodać barwnika czerwonego wsadzić do syfonu (taka stołowa wersja kega podpiętego do butli CO2) i masz, co chcesz ;-).
Albo nawet bez drugiego psocenia, od razu po pierwszym, jak cukrówa jest czyściutko fermentowana (mało drożdży albo na drożdżach winnych).
Komu by się chciało chrzanić z tym całym ceremoniałem od wina? :-D
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cydr truskawkowy - jak zrobić?

Post autor: artaks »

Jak zrobiłem cydr truskawkowy w zeszłym roku.. Zdecydowałem się na podobne proporcje jak napisał wcześniej Jan Okowita.

Wziąłem na warsztat 7 kg truskawek (owoce zbyt miekkie, czy nieładne odrzucałem - brałem tylko zdrowe, więc wyszło mniej niż te 7 kg, ale dokładnie już nie ważyłem).

Owoce (umyte i odszypułkowane) zmiksowałem blendero-mikserem (wersja leniwa pozyskowania soku - moja wersja z miksowaniem daje dużo pulpy, co oczywiście powoduje problemy z podchodzeniem gęstej piany do rurki, trzeba mieć sporo miejsca).

Do tego soku dodałem ok 1 kg cukru i dopełniłem wodą do ok 10 litrów.
Dorzuciłem uwodnione bayanusy.

Gdy pulpa się oddzieliła od soku (po ok tygodniu) zlałem i fermentowałem jeszcze chyba 2 tygodnie.

Później standardowo - 5 g cukru na litr (+ trochę słodzika do smaku, jak zwykle robię przy cydrze jabłkowym) i do butelek. Refermentacja i dojrzewanie minimum 2 tygodnie.

Efekt - smak bardzo dobry (dla miłośników cydrów i smaków truskawkowych). W tym roku dodam mniej cukru, wydaje mi się, że jest trochę za mocne jak na takie lekkie winko jak ma być cydr.

W piwniczce cydr wytrzymuje spokojnie pół roku, może i dłużej, ale nie zachowała sie żadna sztuka dłużej na testy.

Polecam, aromat i posmak truskwek bardzo fajny.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”