Co zrobić z pogonami?

Co i kiedy paruje z destylowanego zacieru. Jak oddzielać od siebie poszczególne frakcje tak, aby produkt był najwyższej klasy.

Hondelyk
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 30 cze 2011, 10:51
Podziękował: 2 razy

Post autor: Hondelyk »

Zawitałem do Was po raz kolejny... ;) Forum czytam dużo ale nie znalazłem nurtującego mnie problemu. Co z tymi pogonami... Mam prostą aparaturkę pot still z dwoma odstojnikami. Po fermentacji i klarowaniu cukrówki daję towar na rury i ciągnę do jakichś 40%. Czy z resztą nastawu (pogonami) można jeszcze coś zrobić przy mojej aparaturze? Przepuścić je jeszcze raz, czy może dodać do kolejnego nastawu? Proszę poradźcie coby darmo % nie marnować...
promocja

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Co zrobić z pogonami?

Post autor: Imbir »

Tak, dodaj do kolejnych "odpędów"... ;-)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3834
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Co zrobić z pogonami?

Post autor: Doody »

Ja zbieram pogony osobno i jak się uzbiera odpowiednia ilość to rektyfikuję. Wychodzi całkiem dobry spirytus.
Pozdrawiam
Darek

Krzychu0304
50
Posty: 63
Rejestracja: środa, 29 sty 2020, 14:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: dymna whisky, kawa z prądem
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Co zrobić z pogonami?

Post autor: Krzychu0304 »

Witam, przedestylowałem właśnie zacier zbożowy z słodu wędzonego, z jakimś zakażeniem przez który zrobił się strasznie kwaśny(chyba fermentacja mlekowa). O dziwo pogony powstałe w wyniku tej destylacji mają przyjemny aromat i nie są dla mnie odrzucające. Destyluję na alembiku, pierwszy słoik pogonów jest mętny, następne są już klarowne.
Mogę wlać je do beczki wraz z resztą destylatu czy może powinienem je przeznaczyć do następnej destylacji?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzielenie frakcji podczas destylacji”