Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Dział dla tych, którym nie wyszedł idealnie klarowny trunek.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

Postprzez radius » Wtorek, 4 Sty 2011, 09:33

Wg mnie, na 100% to olejki eteryczne z pączków sosnowych stwarzają "problem". Podobnie działo się u mnie gdy robiłem wyciąg spirytusowy z takowych. Dopóki nie rozcieńczyłem wyciągu, był klarowny, po rozcieńczeniu stawał się lekko mętny, za to z ładnym blado zielono-żółtym odcieniem. Po prostu - ten typ tak ma :P
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika
radius

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Postprzez Kerry » Środa, 26 Sty 2011, 00:26

Zygmunt napisał(a):Rozcieńczanie produktu wodą destylowaną jest zalecane, nie ma negatywnych konsekwencji.

A co z tzw. demineralizowaną? Pamiętam, kiedyś w marketach bywała destylowana, teraz sprzedają demineralizowaną. Czy taka woda się nada do rozcieńczania destylatów? Nie ma w niej jakiegoś paskudztwa?
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto
Awatar użytkownika
Kerry

Postprzez Agneskate » Środa, 26 Sty 2011, 08:47

Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
Agneskate

Postprzez Kerry » Środa, 26 Sty 2011, 12:23

Dzięki, konkluzja jest taka, że lepiej kupić "ubogą" mineralkę, niż bawić się demineralizowaną, plastikową wodą ;)
Ostatnio edytowany przez Kerry, Środa, 26 Sty 2011, 16:42, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto
Awatar użytkownika
Kerry

Postprzez Bzymek80 » Środa, 26 Sty 2011, 12:58

Witam,
minęło już kilka miesięcy odkąd zrobiłem bimberek z czubków sosny; Część posłużyła mi do zalania orzechów włoskich natomiast pozostałą ilość rozcieńczyłem do 50% i wrzuciłem do 5litrowego słoja solidny kawałek dębu...
Trunek się wyklarował natomiast smak "sosny" pozostał.
Pozdrawiam
Bzymek80
(...) ile musiałbyś wypić żeby zagrać w Ich Troje??
...hmm nie da się tyle wypić...
Awatar użytkownika
Bzymek80

Postprzez we125 » Środa, 26 Sty 2011, 16:49

U mnie pomogło dłuższe gotowanie wody.
we125

Postprzez sh4rkyq » Czwartek, 3 Lut 2011, 22:42

Moja kolej :)

Dokładnie to samo: jak pracowałem na pot stillu wyciągałem do ok 60% destylatu, po rozcięczeniu z dowolną wodą problemu nie było, teraz AAbratek i ok 95% - różne wody i efekt ten sam - mętny kolor po rozcieńczeniu a później biały osad.

Wężyk jaki posiadam to fi2 mm (dokładnie taki jak kroplówki mają z tym regulatorkiem kapania) kolor tego wężyka jest idealnie przezroczysty.

Posiadam też wężyk z eurowinu fi8 (kolor wężyka mleczny) stosowałem do pot stilla (było ok) - jeszcze nie próbowałem przy aabratku, ale mam zamiar, tylko nie wiem czym regulować przy takim wężyku odbiór

Znalazłem na allegro wąż silikonowy taki jaki mi odpowiada rozmiar 2x4 (zrobiłem zdjęcie strony żeby nie wygasła aukcja - załącznik)

Pytanie:
1. Czy wężyk silikonowy powinien mieć kolor "mleczny" czy niekoniecznie?
2. Czy ten wężyk, który jest dostępny na allegro będzie dobry?
3. Czym regulować odbiór przy wężu fi8

Pozdrawiam
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Zaloguj się lub Zarejestruj! aby mieć możliwość oglądania załączników.
sh4rkyq

Postprzez Zygmunt » Piątek, 4 Lut 2011, 00:26

1. Prawdziwy wężyk silikonowy jest mleczny. Reszta to mieszanki silikonu i igielitu, lub sam igielit.
2. Ten z aukcji jest tani, ale wąski. 10mm silikon kosztuje >10zł/ metr. Poszukaj na forum o wężykach, jest masa stron ze sprawdzonymi sklepami (m.in. MCZ, bimberhobby).
3. Najprościej w kolumnie zainstalować zawór odbioru, a na niego nasunąć wężyk.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika
Zygmunt

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Postprzez adon3 » Środa, 9 Lis 2011, 02:10

Zmętnienie destylatu podczas rozrabiania może powodować (moim skromnym zdaniem) zawartość w destylacie różnych substancji, które doskonale rozpuszczają się w roztworze o zawartości powyżej 50 -60% alkoholu i ich po prostu nie widać. Przy rozrabianiu zmniejszamy zawartość alkoholu i możliwość zmętnienia się zwiększa, gdyż owe substancje, a może ich być mnóstwo, wytrącają się powodując zmętnienie. Powody mogą być różne: niewłaściwie przeprowadzony proces fermentacji, zaburzenia w procesie rektyfikacji.
Woda moim zdaniem nie ma tak wielkiego znaczenia na zmętnienie.
Borykałem się z tym problemem przez dłuższy okres czasu, kombinowałem z wodą, ale nie dało to rezultatu.
Dopiero jak zwiększyłem jakość zacieru, a zwłaszcza jego klarowania i ustabilizowałem proces rektyfikacji doszedłem do krystalicznej barwy destylatu po rozcieńczeniu przy 45%, poniżej tej wartości dalej mętnieje. Ale 45% to dla mnie wystarczająca wartość.
Podczas destylacji kończę proces przy temperaturze zacieru 92 stopnie. Resztę do 95 stopni do następnego nastawu. Jak ciągnąłem wcześnie do 94 stopni, to mętniało przy rozrobieniu do 55 % . Moim zdaniem im przy mniejszej wartości % gotowego roztworu po rozrobieniu nie ma zmętnienia tym większa jakość destylatu.
Pozdrawiam adon3
Ostatnio edytowany przez Wald, Środa, 9 Lis 2011, 20:16, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Interpunkcja, literówki.
adon3

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

Postprzez ksander » Poniedziałek, 20 Lut 2012, 20:42

Witam
Piszę ponieważ miałem podobny problem, otóż spirytus 96% po pierwszym tłoczeniu wrzuciłem na filtr węglowy (węgiel kokosowy w dwóch szklanych tubach od dołu połączonych wężykiem silikonowym) wszystko pięknie ładnie brak zapachu drożdży czyściutki towar. Problem pojawił się podczas rozrabiania w momencie wlania wody momentalnie psota zrobiła się biała bez względu na rodzaj wody jaką stosowałem (robiłem różne próby z wodą źródlaną, destylowaną, demineralizowaną) efekt ten sam "mleko".
Zacząłem się zastanawiać w czym problem? Na szczęście zostało trochę spirytusu, którego nie wrzuciłem na węgiel rozrobiłem zwykłą wodą i wszystko ok piękna wódeczka. Czyli podczas filtrowania coś się musiało wkraść myślałem, że to wina drożdży sączków itp.
Kolejne psocenie destylacja zgrubna bez refluksu półprodukt około 55%, wrzuta na węgiel i znów to samo, z tym że po przejściu przez filtr zrobiło się mleko (ta partia była filtrowana bez sączków samym węglem). Czyli wina wężyka silikonowego robię próbę ogniową wszystko ok zostaje biały proszek czyli wężyk OK, więc co jest grane??? Postanowiłem sprawdzić wężyk w inny sposób zalałem wężyk spirytusem 96% na kilka godzin po około 5 godzinach wylałem spirytus do kieliszka uzupełniłem wodą w ilości 50% spirt 50% woda i co się okazało zrobiło się mleko (dodam tylko, że przygotowałem taką samą porcję 50% spiryt i 50%woda ten zestaw nie miał kontaktu z badanym wężykiem i tutaj mieszanka wyszła czyściutka).
Podsumowując wężyk silikonowy kupiony w sklepie destylacja.com (Starowar) chyba jednak nie jest w 100% silikonowy.
Dodam jeszcze, że dzwoniłem do sprzedawcy i przedstawiłem całą sytuację to zaczął się wykręcać, że woda nie taka itd a tutaj ewidentnie była wina wężyka. Rezygnuję z zakupów w tym sklepie mimo tego, że ma dobre ceny.
Dla zainteresowanych tanim "dobrym" wężykiem podaję link http://www.destylacja.com/pl/p/Wezyk-si ... 8-6-mm/274
ksander

PoprzedniaNastępna

Wróć do Mętny produkt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości