chłodnica z węza silikonowego

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
dariusz1049
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 15 mar 2014, 20:54
Podziękował: 3 razy

Post autor: dariusz1049 »

Witam
Co myślicie na temat chłodnicy z węża silikonowego np takiego jak w linku : http://www.eurowin.pl/pl/p/waz-silikonowy-1012-mm/802

I tutaj taki pomysł, oczywiście są to moje przemyślenia i pytam czy coś takiego miałoby sens. Więc około 10 m węża silikonowego jak w linku, w rurze pe o średnicy pasującej do wentylatora z układu chłodzenia komputera ( wentylator od dołu) a w środku rurka silikonowa ułożona równo na ściankach w kształt spirali. Co o tym myślicie czy takie coś miałoby sens ????

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: aronia »

To samo co napisałem w podobnym temacie: http://alkohole-domowe.com/forum/chlodn ... 11845.html - pomysł kompletnie irracjonalny i nieekonomiczny, resztę doczytaj sam.

Autor tematu
dariusz1049
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 15 mar 2014, 20:54
Podziękował: 3 razy
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: dariusz1049 »

No tak ale ten wąż kosztuje 6 zł za metr, jest cieńszy więc na pewno lepiej będzie oddawał ciepło. Ale chodzi mi przede wszystkim czy ktoś próbował zrobić taką chłodnicę i czy ma jakieś doświadczenia z tym związane ponieważ przy takim projekcie nie będzie w ogóle potrzebna woda tylko wiatraczek na 12 V, który zużywa znikome ilości prądu.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: Zygmunt »

Do chłodnicy powietrznej wystarczy kilka metrów rurki miedzianej. 60zł za wężyk+ wiatraczki, rura, zasilacz i drobiazgi wyjdzie znacznie drożej i nie ma gwarancji działania.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: aronia »

Odpowiedz na proste pytanie: dlaczego wszelkie wymienniki ciepła i radiatory robią z określonych materiałów(miedź, aluminium itd) a nie z silikonu. Poszukaj informacji o współczynniku przewodzenia ciepła.

SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: SpirolStill »

Rurkę miedzianą można kupić w warsztacie, w którym montują instalacje LPG. Wartość 1 m to jakieś kilkanaście zł, ale trafił mi się miły sprzedawca i dostałem za darmo :) Rurka będzie miała gumową powłokę, ale można ją łatwo obrać. Zginanie takiej cienkościennej rurki też nie jest trudne - można to robić gołymi rękami. Trzeba uważać, żeby nie zginać pod zbyt dużym kątem, bo może się spłaszczyć albo złamać (można np. nawinąć ją na jakimś cylindrycznym przedmiocie). W temperaturze pokojowej raz zgiętej rurki nie da się wyprostować, bo również może się złamać. Podobno miedź ma zwykle korzystny wpływ na jakość destylatu, bo wiąże związki siarki, odpowiedzialne za zapach zgniłych jaj.
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą

kriss499
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 13 paź 2012, 19:57
Krótko o sobie: praktyk-teoretyk
Ulubiony Alkohol: niepije
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: kriss499 »

Wydaje mi się że ciężko było by taką chłodnice zrobić ponieważ jak jest napisane w opisie jest to materiał miękki i łatwo się załamuje..
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: radius »

To bardzo źle ci się wydaje ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: chłodnica z węza silikonowego

Post autor: SpirolStill »

Mój wężyk silikonowy też się łatwo załamuje - wprawdzie przy odpowiednim rozmieszczeniu elementów aparatury nie mam tego problemu, ale nie wyobrażam sobie nawijania z niego chłodnicy (nawet, gdyby miało to jakiś sens). Ale być może zależy, jaki kto ma wężyk.
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”