Budowa kolumny: w rozdziałach

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Tymek76 »

ROZDZIAŁ PIERWSZY

CHŁODNICA

Dokumentacja do pobrania pod linkiem:

http://document.li/F0HG/
koncentraty wina

_Krzysztof_
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 16 paź 2015, 14:41
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: _Krzysztof_ »

Zapowiada się ciekawie. Jaki to typ będzie?

El Adam
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 31 gru 2014, 01:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: El Adam »

Dokumentacja rewelacyjna.
Do jakiej kolumny można taką chłodnicę dopasować ?
Czy do OVM w kolumnie 60,3 będzie OK ?

lukaszcz
30
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 16 sie 2010, 21:13
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: lukaszcz »

Oby efekt końcowy był tak dokładny jak dokumentacja. POWODZENIA
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: lesgo58 »

El Adam pisze: Czy do OVM w kolumnie 60,3 będzie OK ?
Zastosowanie uniwersalne. To od Ciebie zależy do czego potrzebujesz. Np u mnie spełniała swoją rolę w OVM. Teraz używam do Alembika i do Kolumny Półkowej.
Można użyć też do zwykłego PS'a
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

El Adam
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 31 gru 2014, 01:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: El Adam »

No to zaczynam kompletować rurki i inne części, jak pospawam według tej dokumentacji to wrzucę fotki na forum.

Autor tematu
Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Tymek76 »

Chłodniczka gotowa :-)
Chlodnica.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Tymek76 »

ROZDZIAŁ DRUGI

BOJLER 50l

Bojler troszkę przecudowany ale taki sobie wymyśliłem.
Tylko teraz gdy blachy już wycięte - myślę ze popełniłem duży błąd.
Na forum nie znalazłem żadnych wątków odnośnie - powierzchni parowania.
Tak sobie myślę ze w psoceniu to chyba będzie kluczowy parametr przy projektowaniu bojlera od podstaw.
Czyli im powierzchnia parowania większa tym lepiej . (Ale z termodynamiki zawsze byłem lewy).
Powinienem zrobić prosty "plaskaty" graniastosłup lub cylinder
Mój cudak zwęża sie ku górze czyli przy zalaniu 40l nastawu powierzchnia będzie znacznie mniejsza niż na dnie !!
Czy to może wpłynąć na spowolnienie procesu ???

Zrezygnowałem też ze standardowych SMSów - za materiał na wszystkie smsy i dwa wzierniki w aparacie wydałem 270 PLN - toczę sam

PS

Przy obecnych cenach KEGów (nie gumowanych) - zaczyna być coraz bardziej opłacalne robienie bojlera od podstaw - obecnie chyba najbardziej zaniedbany podzespół w naszych zabawkach (prawie wszystkie zabawki są na KEGach)

Dokumentacja do wglądu:

http://document.li/68O0/
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: herbata666 »

Dawno nie widziałem tak fajnego projektu zbiornika, ale nasuwa się kilka pytań i stwierdzeń:
1. Czy wszystko było cięte na laserze ?
2. Boki muszą być lekko walcowane, żeby wszystko dobrze się składało.
3. Ta cena dla zwykłego forumowicza raczej nie realna (w większości hurtowni gdzie cena za blachę jest normalna, minimalny zakup to arkusz 100x200cm czyli sama balach (1,5mm) kosztuje lekko ponad 300zł, a gdzie reszta elementów, w dodatku u Ciebie część elementów jest z balchy 3mm część z 1mm, już nie wspomnę o tych mocowaniach kolumny (na pewno dużo taniej wyjdzie zwykły SMS niż toczenie i materiał).

Ogólnie projekt bardzo fajny, zbiornik jak z kosmosu w pozytywnym znaczeniu oczywiście :D, jest jednak jeden problem, zbiornik dla zwykłego forumowicza nie realny do zbudowanie (zabiją go koszta materiału i obróbki - szybko strzelając lekko ponad 1000zł).


PS.
Trzymam Kciuki za Autora tematu i czekam z zaciekawieniem na dalsze publikacje.
Ostatnio zmieniony sobota, 28 lis 2015, 01:40 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Kolego Tymek76 kibicuję Ci bo jesteś pozytywnie zakręconym majsterkowiczem z zapleczem którego mogę tylko pozazdrościć. Ale jak sam stwierdziłeś robisz błędy. Może warto w tym temacie najpierw poprosić o konsultacje a potem projektować z uwzględnieniem co rozsądniejszych wypowiedzi? Szczególnie jeżeli temat ma służyć "potomności" a nie być tylko opisem indywidualnych działań dostosowanych do Twoich specyficznych warunków.
Ale oczywiście będzie też ciekawe śledzenie Twoich w pełni samodzielnych projektów.
I niestety pokpiwanie w duchu z popełnionych błędów :D bo sądząc po kotle to raczej ich nie unikniesz.

Pozdrawiam Szlumf.

Autor tematu
Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Tymek76 »

Szlumf - bojler jak pisałem jest mocno wycudowany - i pewnie tylko ja taki będę posiadał - bo jest to wersja "premium".

Natomiast - myśląc o wersji "economic" - czyli zwykły sześcian... 50l
Na allegoro za KEGa niegumowanego trzeba wydać 200 PLN a to dopiero baza.

Policzmy koszt blachy - zakładamy ze będzie to blacha 1.4301 grubość 1mm (trzeba będzie dodać żeberka w górnej płycie do wzmocnienia)

Obliczenia:
50l -> 50dm3
Policzmy bok sześcianu: pierwiastek 3 stopnia z 50dm3 daje nam a-> 3,68dm -> 368mm

Powierzchnia jak nam potrzebna -> 3,68*3,68*6 -> 81,3dm2

Najmniejszy standardowy arkusz blachy: 1000mm x 2000mm -> 200dm2
Czyli potrzebujemy prawię połowę arkusza - do dalszych obliczeń przyjmiemy 100dm2 (zostanie na żebra :-))

- masa właściwa stali nierdzewnej to 7900 kg/m3
Pół arkusza ma masę 7900-> m/(1x1*0.001)
m->7,9kg

Koszt materiału -> 7,9*17 PLN -> 134 PLN

Sciany szescianu można pociąć na gilotynie - koszt znikomy - spawanie większość forumowiczów ma z butelkę z wieczornego udoju :-)

Taka mam koncepcje hihih
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: radius »

@ Tymek76 , ciągniesz w swoją stronę, ale niestety, cytując klasyka; "jesteś w mylnym błędzie" ;)
Tymek76 pisze:Na allegro za KEGa niegumowanego trzeba wydać 200 PLN a to dopiero baza.
Można bez problemu kupić taniej, ale przyjmując nawet twoją wersję, to ta "baza" jest praktycznie gotowa do użytku :ok: Wystarczy tylko mufa 5/4" pod grzałkę za 15 zł i 2 dychy dla spawacza, a można obejść się i bez tego montując grzałkę bez kołnierza i to dopiero będzie wersja economic :ok: No i nie trzeba szukać spawacza mającego TIG-a i pojęcie o spawaniu nierdzewki ;) .
Tymek76 pisze:Policzmy koszt blachy - zakładamy ze będzie to blacha 1.4301 grubość 1mm
Tymek76
No, ja bym sześcianu z tak cienkiej blachy nie robił :(
Policz do tego koszt spawania (jeśli sam nie masz odpowiedniego sprzętu i doświadczenia), bo "zwykły" spawacz tak cienkiej blachy to ci elektrodą nie posmarka i już cena robi się kosmiczna.
A gdzie jeszcze mufa pod kolumnę i pod grzałkę?
Tymek76 pisze:Sciany szescianu można pociąć na gilotynie - koszt znikomy
Tak, jak się ma gilotynę pod nosem i znajomego, który to za flaszkę potnie :x
Tymek76 pisze:spawanie większość forumowiczów ma z butelkę z wieczornego udoju
To znajdź mi takiego spawacza (oczywiście z TIG-iem i argonem), który tyle spawów zrobi także za flachę :smiech:
No i na koniec podrzucam ci link z gotowymi formatkami, już pociętymi (jeszcze zostanie na żebra :) ) i zobacz ile by cię wykosztował materiał - http://sklep.hart-metale.pl/1244,blacha ... 0x400.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Tymek76 »

Radius - niestety ale muszę ulec pod naciskiem twoich argumentów :-)

PS - nie jestem mocno aktywnym uczestnikiem forum - spawanie nierdzewki MMA tak małych gadżetów nie przeszło mi nawet przez głowę ale może są tu tacy.
TIG - i tylko TIG - chyba kupię sobie w poniedziałek spawarkę na mikołaja. Widziałem ostatnio fajne Kemppi z przystawką do cięcia plazmą
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: arbaletnik »

Swojego kega 50 L kupiłem w tym roku wiosną za 160 zł . na All...o. Dziś przeglądam oferty i widzę, że ceny strasznie poszybowały w górę, chyba ze względu na wszechstronne zastosowanie i popyt na ten typ zbiornika. Można jeszcze znaleźć w pobliżu hurtownię piwa , tam kaucja za KEG wynosi ok. 140-150 zł. Tylko trzeba czasu żeby wypić 50 litrów. Mimo wszystko z KEG-iem wychodzi dużo taniej niż spawać od podstaw jakikolwiek zbiornik z blachy . Wcześniej z powodzeniem funkcjonowały rozwiązania bez grzałki na mufie 5/4, tylko montowane bez spawania -wystarczyło wywiercić 2 lub 4 otwory. Podobnie można zrobić z sondą termometru.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: lesgo58 »

Nie rozumiem co chcecie koledze udowodnić. Nie wystarczyło zwrócić uwagę i zaproponować pewne poprawki. Np. zamiast proponowanego przez niego kształtu zbiornika - zbiornik o kształcie walca, który moim zdaniem jest bardziej efektywnym. Czy też kształtu i sposobu zrobienia portów do termometrów itp.
Kolega podjął się zrobienia projektów i to bardzo profesjonalnie wykonanych. Zamiast mu dopingować to go dołujecie. Mam nadzieję, że się nie zniechęci i będzie kontynuował prace. Być może powstanie całościowy projekt sprzętu, który będzie mógł wykorzystać każdy. Całościowo albo tylko fragmentarycznie.
A sprawa cen poszczególnych elementów jest rzeczą względną. Bo można np. dorwać na złomowisku arkusze blachy po cenie złomowej. Sam niedawno widziałem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: radius »

@lesgo58, tu nikt koledze niczego nie próbuje udowadniać. Pokazujemy tylko, że gdyby ktoś chciał zbudować zbiornik wg zamieszczonego projektu i zlecił to profesjonalnemu spawaczowi, to szczena mu opadnie na podłogę po usłyszeniu ceny takiej usługi :mrgreen: Co oczywiście nie zmienia faktu, że projekt wykonany profesjonalnie, tylko faktycznie jak piszesz, o wiele bardziej funkcjonalny (i tańszy w wykonaniu) będzie zbiornik w kształcie walca :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: lesgo58 »

Kilka uwag odnośnie zbiornika. Przede wszystkim bardzo mi się podoba. Jest kilka autorskich fajnych pomysłów. Jednak - moim zdaniem - trudnych i niewygodnych do wykonania w przeciętnych amatorskich warunkach. Następną sprawą jest duży feler - brak płaszcza. Element niezbędny aby sprzęt był kompletny. Dlatego opiszę jak ja to widzę aby projekt stał się bardziej przyjazny.
Wychodząc z założenia, że ktoś nie ma dostępu do oryginalnego kega, a ma możliwość zdobycia całego materiału proponuje przeprojektować kształt bojlera na walec kulisty. Załatwi nam to kilka spraw. Łatwość cięcia poszczególnych elementów i uprości nam składanie elementów do kupy. Nie każdy ma dostęp do profesjonalnych maszyn. Taki kształt jest bardzo ekonomicznym i efektywnym. Można zrobić dwie wersje. Stojącą i leżącą. Wyeliminowałbym wziernik w tej postaci jaką widzimy w projekcie. Pomijam przyczynę ekonomiczną i pracochłonną, bo to rzecz względna, ale biorę też pod uwagę, że zbiornik musi być ocieplony. A taki kształt wziernika będzie nam to utrudniał. Będzie nam tez utrudniał przyszłościowa konstrukcję płaszcza. Dlatego najlepszym sposobem na wziernik są dwie zagięte rurki ø10mm wspawane w dekiel i rurę spustową w taki sposób aby można je było połączyć przezroczystą rurką np. silikonową w taki sposób aby sam wizjer znalazł się na zewnątrz płaszcza z ociepleniem. Jest to sposób najbardziej powszechny.
Port do termometru można zrobić też w prostszy sposób wykorzystując półnypel i rurkę np. ø8mm. Ważne, żeby miała taką średnicę aby swobodnie wpuszczać sondę. Rurka musi być takiej długości aby uwzględnić poziom płynu w zbiorniku. Termometr najlepiej jakby bez względu na poziom cieczy mierzył nam zawsze ciecz. W którym miejscu go wspawać do jest już dowolne. Można to zrobić w deklu, w zakrętce wlewu itp.
To tyle z mojej strony.
P.S. Jestem może bezczelny, ale wykorzystajmy chęci (póki jeszcze je ma) i umiejętności kolegi do zrobienie projektów maksymalnej ilości elementów potrzebnych do skompletowania sprzętu. Przy naszej pomocy i naszym doświadczeniu może powstać kompletny sprzęt i to w/g najnowszych trendów. Najlepiej jakby był jak najprostszy i kompatybilny między poszczególnymi elementami. Tak aby można było go kompletować w dowolny sposób. A także w przyszłości uaktualniać do nowych pomysłów bez konieczności dodatkowych przeróbek już skompletowanego i używanego sprzętu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

@ Lesgo.
Umknęło Ci chyba, że Tymek 76 ma już wycięte blachy więc raczej kotła nie przeprojektuje.
Ale w pełni popieram ideę by stworzył projekt w miarę uniwersalny mogący służyć innym. Dlatego wspomniałem wcześniej o konsultacjach przed projektowaniem kolejnych elementów.
Sam mam kilka pomysłów odnośnie skraplacza i OLM wartych moim zdaniem przedyskutowania w szerszym gronie i być może zastosowania.

Autor tematu
Tymek76
50
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 9 sty 2010, 14:09
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Tymek76 »

Widzę, że zostałem wywołany do tablicy :D :D :D :D

1) Mój bojler - zostało tylko spawanie i będzie jak na rysunkach.
Krytykę i uwagi - konstruktywne (techniczne) są w 110% wskazane - to popycha projekt do przodu
2) Jak najbardziej popieram inicjatywę stworzenia dokumentacji odzwierciedlającej najnowsze trendy.

Podejmuję się zostania nadwornym kreślarzem - z naciskiem na kreślarz, to zupełnie inny poziom niż konstruktor :D

Projekt czas zacząć:
1) określmy ogólne parametry:

* bojler: jak pojemność czy z plaszem itd...
* bufor:.... pojemnosć
* kolumna.... średnica
* głowica ...
* skraplacz ...
sytem: OVM + OLM ?
Dodatkowe parametry...?

PS
Jak pisałem powyżej - będę kreślarzem co się z tym wiąże:
będę potrzebował od was szkiców z wymiarami - mogą być długopisem na kartce - zdjęcie z telefonu i wklejka na forum.
Aby uniknąć kolejnych błędów zamieszczam szkic całości.
Proszę o radę jak przebudować projekt aby znalazł się tam OLM. Obecnie jest OVM + LM z minimalnym jeziorkiem. Średnica rury to fi 63,5x1,5, bufor ma 1,74 litra.
DX4 - Arkusz6.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: arbaletnik »

Tymek76 pisze:
Proszę o radę jak przebudować projekt aby znalazł się tam OLM. Obecnie jest OVM + LM z minimalnym jeziorkiem. Średnica rury to fi 63,5x1,5, bufor ma 1,74 litra.
DX4 - Arkusz6.pdf
Nie ma żadnego problemu żeby zrobić tam półkę OLM, nie ruszając zasadniczo projektu( nie zmieniając wysokości kolumny ). Nie musi to być półka zbierająca 100 % skroplin. Możesz zrobić półkę rzeczywistą o niewielkiej wysokości tj. do 3-4 cm, o średnicy dostosowanej do średnicy kolumny, umiejscowionej przyściennie, by nie zalewało w tym miejscu. Cała zasypana będzie wypełnieniem. Ja mam u siebie ten rodzaj: 33mm przy średnicy kolumny 50 mm, i nie obserwuje zalewania na niższych mocach niż
wcześniejsze. Rysunki takiej półki i fotorelację znajdziesz u kolegi Herbata 666 w dziale domowe spawanko
http://alkohole-domowe.com/forum/domowe ... o&start=10
- zapoznaj się z tym. Montuje taki półki do istniejących kolumn i działają bez zarzutu, nie zmieniając parametrów kolumny. Jest tylko ale..... nie będziesz mógł wykorzystać odbioru OLM np. do destylacji nastawów owocowych, wiec trochę ujmuje z uniwersalności. Kwestia wyboru. Przy obniżonym odbiorze zalecane jest powiększone jeziorko w głowicy, ale do destylacji prostych lepsze jest z małym , więc może pomyśleć o uniwersalnej-kompatybilnej głowicy, mieszczącej oba rozwiązania? Co do zbiornika to jak najbardziej z płaszczem... poszerza on bardzo możliwości sprzętowe. Projekt uniwersalnego sprzętu wg. mnie powinien mieścić się w granicach wysokości do 250 cm. Ale to tylko moje zdanie...
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: herbata666 »

Jest tylko ale..... nie będziesz mógł wykorzystać odbioru OLM np. do destylacji nastawów owocowych, wiec trochę ujmuje z uniwersalności.
Ostatnimi czasy montuję odbiór na łączeniu kolumny i jest możliwość zastosowania pierścienia centrującego do półki (czyli można centrować lub nie :D).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Moje propozycje do dyskusji.
Proponowane rozwiązania nie będą oczywiście właściwe dla osób rektyfikujących sporadycznie lub "przemysłowo".
1. Kocioł.
Pojemność 70-100l. Prostokąt. Wysokość do 40cm. Spust minimum 1/2" robiący także za wlew. Obrotowe kółka. Górny otwór 25-30cm średnicy. Pokrywa odpowiednio większa z jakimiś uchwytami (n.p. śruby) do podwieszania buforów wewnątrz kotła. W pokrywie termometr w buforze i spust z bufora. No i oczywiście jakaś dziura z popularnym złączem do mocowania kolumny. Termometr kotłowy w górnej lub bocznej ścianie zanurzony w cieczy. Wskazany wodowskaz. Grzanie elektryczne z regulatorem mocy. Jeżeli do gotowania gęstego wykorzystamy duży bufor wewnętrzny (10-15l) to mogą być zwykłe 3x2000W. Jeżeli gęste chcemy grzać w całym kotle to grzałki albo na zamówienie o niskiej gęstości mocy albo n.p. zwykłe 5(6)x2000W łączone parami szeregowo. Koszt takiej elektryki z odpowiednimi przełącznikami i tak pewnie będzie znacznie niższy niż płaszcza.
2. Bufor.
Montowany wewnątrz kotła w postaci wymiennej miski nierdzewnej. Za kilka zł można kupić praktycznie dowolną pojemność. Miskę wymieniamy w zależności od spodziewanej ilości spirytusu we wsadzie. Ja staram się by miska miała pojemność spodziewanej ilości spirytusu. Ponieważ bufor w kotle osiąga tylko 50-60% po jego napełnieniu podczas stabilizacji mam na początku rektyfikacji mniej więcej po połowie spirytusu w kotle i w buforze.
3. Kolumna.
Średnica 60,3-74mm. Szkło( :D ) lub stal nierdzewna. dzielona w zależności od długości na segmenty 80-100cm. Bez katalizatora. Awaryjnie, jak zepsujemy wsad możemy dać ze 2 miedziane zmywaki na górze :D . Termometry (wersja minimum): 30cm (sprężynki, kłaczki zmywaków) lub 40-45cm (zmywaki całe lub słabo pocięte), 40-50cm pod obniżonym odbiorem, głowica. Wskazany wziernik w dowolnej formie. Obniżony odbiór typu OLM w dowolnej, najprostszej i najtańszej formie.
Wysokość wypełnienia nad OLM minimum 25cm dla zmywaków w kłaczkach.
Zastanawiam się nad daniem nad OLM krótszej rury ale o większej średnicy niż główna. Może to mieć sens przy małym jeziorku. Z drugiej strony będzie mniej półek do oczyszczenia urobku. Co o tym sądzicie?
4. Głowica.
UFO lub młot Thora. Jeziorko z dwoma stanami pojemności - 0ml i 200-250ml lub regulowaną płynnie pojemnością. Refluks zewnętrzny z trójnikiem do odbioru i łatwym odcięciem powrotu zewnętrznego (zacisk lub zaworek kulowy). Uwaga - taki system umożliwia łatwe zalanie kolumny z jeziorka bez manewrów z mocą czy wlewania spirytu górą. Odpowietrzenie minimum 8mm z możliwością podpięcia chłodnicy zewnętrznej.
5. Skraplacz.
Karbowanka ile tylko da się wpakować w głowicę.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam wszystkich hobbystów i profesorów w tej dziedzinie, od dłuższego czasu jestem czytelnikiem tego forum ale ten post jest moim pierwszym. Temat projektu i dokumentacji mnie zaciekawił ale widzę, że chyba umarł więc pozwoliłem sobie go wskrzesić :) . W załączniku chciałbym przedstawić mój projekt, który powstał po przeczytaniu lektury i próby ogarnięcia,pozbierania w jedno, ...czy się udało proszę oceńcie sami. W projekcie brakuje jeszcze głowicy (w planie jest puszkowa) oraz kilku szczegółów jak króćce czy porty temp. a widoczne są tylko otwory pod nie.
Założenie projektu:
-modułowa budowa
-całkowicie "opróżnialny" bez rozkręcania
-zbiornik o pojemności min. 50l
-wysokość max. 2700mm (może być ciasno, chyba że koledzy zaproponują inne rozwiązania, poprawki)
-grzanie elektryczne (z możliwością zamontowania sterownika do automatycznej pracy w przyszłości)
Plik jest za duży więc ratowałem się stroną gdzie zamieściłem plik z modelem w formacie .pdf, plik jest 3D, (swoja droga bardzo ciekawa funkcja pdf-a), wiec można w nim obracać, zbliżać, ukrywać elementy a także robić przekroje, otwiera się kilka sec. Trochę toporne manipulowanie ale po chwili da się opanować i dokładnie można obejrzeć model i jego złożenie.
Na koniec chciałbym podkreślić, że nie jestem konstruktorem ani spawaczem wiec prosiłbym o wyrozumiałość i sprawdzenie czy wszystko jest do zmontowania :P Całą krytykę przyjmuje na klatę.

link do pliku:
http://przeklej.org/file/O1biMc/psota-0-0.PDF

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Nie sadziłem, że po moim pierwszym wpisie tak "zawrze" i otrzymam tyle uwag. Przepraszam za ironię, wiem że w moich wypocinach nie ma nic odkrywczego, mimo to liczyłem na jakąkolwiek odpowiedź. Nie zrażając się próbuje dalej forsować temat i chciałem przedstawić kolejny plik, tym razem rysunek (może model 3D nie jest dość przejrzysty). Widać na nim całą kolumnę, i kilka rzutów najważniejszych modułów. Wstawiłem kilka ważniejszych wymiarów, mam nadzieje wystarczą do interpretacji i oceny. Szczególnie liczę na ocenę modułu bufora oraz odbioru OLM/OVM.
Zrezygnowałem z chłodnicy puszkowej z powodu kłopotliwego wykonania na rzecz głowicy aabratek, lekko wydłużona w celu zwiększenia jeziorka. Wysokość lekko przekracza założone 2700mm, Wiec jedna z części kolumny trzeba będzie skrócić albo każdej po trochu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: arbaletnik »

A co tam niech ja będę pierwszy... ;) Nie wiem jak inni ale ja dopiero teraz tj. po twoim drugim poście mogę ściągnąć plik. Pewnie stąd te "wrzenie " na forum.
Osobiście nie jestem zawodowym budowniczym kolumn, tylko amatorem majsterkowiczem, trochę spawam, użytkuję Aabratka z OLM. Więc moja opinia niech nie będzie dla Ciebie wiążąca. Twoja kolumna z pewnością będzie działać i to dobrze, ale.... uważam , że jest tu trochę przerostu formy nad treścią. Tzn. pewne wizualne efekty wymuszają u ciebie rozwiązania konstrukcyjne i bardzo je komplikują , podnosząc koszty budowy. Myślę że dla spawacza byłoby dużo problemów do rozwiązania.
Poruszę tylko kilka:
1. Głowica: prościej chyba było by zrobić młot Thora- wygląda lepiej i stabilniej, jeżeli już ten projekt to zbędny przepust miedzy jeziorkami. Po co on jest?
2. Moduł OLM zrobił bym z długiego odcinka, wyżej SMS i lepszy chyba wziernik rurowy, można by było bez problemy wypełniać moduł OLM od góry, Po co port OVM w module OLM? Do testów?
3. Bufor: Czemu tak nisko przelew do rury wewnętrznej bufora, tracisz kilka centymetrów wypełnienia.
Przesunięte dno bufora żeby umieścić na dnie rurkę spustowa jest zbędne. Wspawujesz rurkę wyżej
( nawet w połowie wysokości , tak aby była opuszczona do dna bufora, kranik z kolei niżej dna- robi się podciśnienie przy spuszczaniu). Można też przyspawać rurkę nad samym kołnierzem tylko dłuższą. Co to przeszkadza?
4. Zbiornik zdecydowanie przy tej kolumnie na 4 nogach, trzy będą mało stabilne.
Tylko tyle ode mnie drobnych uwag. W ogóle fajnie narysowane i ciekawa ( może być kontrowersyjna) głowica. Pozdrawiam. :)
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Dziękuje za odpowiedź i za uwagi:
Ad.1 Wydaję mi się że młot Thora będzie mocno wychładzał jeziorko, jakby nie patrzeć wężownica cały czas jest w destylacie, ale podkreślam "wydaję mi się" nie pracowałem nigdy na tego typu głowicy, w sumie dopiero zaczynam się bardziej zagłębiać. W tej chwili bawię się na krótkiej kolumnie z głowicą typu aabratek a powoli chcę złożyć coś co będzie na miarę XXI wieku :). Przepust łączy ze sobą jeziorka, faktem jest ,że przy pewnym poziomie połączą się one ze sobą górą, lecz przy opróżnianiu "górne" jeziorko nie spłynie co sprzeczne jest z założeniem "opróżnialności". Zastanawia mnie jeszcze jaki wpływ będzie miał ten "przepust" będzie on bezpośrednio podgrzewany przez pary na stosunkowo sporej powierzchni.
Ad.2 Jak wyżej pisałem dopiero zaczynam, chciałbym wypróbować OVM jak i OLM, a porty są w tym samym module by można było przy okazji bezpośrednio porównać ale nie jest to priorytetem, równie dobrze mogę go przesunąć nad SMS.
Ad.3 Przelew powstał na takiej wysokości z powodu wielkości nakrętki od SMS, wiec albo nie było by widać rurki przelewowej, będzie trzeba wydłużyć rurę i wyciągnąć SMS poza kołnierz. Co do króćca w buforze, przy wygiętej rurce przy dnie zostanie jakaś warstwa, na siłę forsowałem założenie "opróżnialności", rurka bezpośrednio nad kołnierzem chyba nie uda się przyspawać, kołnierz wówczas będzie robił jako dno bufora, nie wiem czy elektroda TiG-a zmieści się by od wewnątrz przyspawać rurkę w rurze 139mm dlatego wpadłem na taki pomysł.
Ad.4 Na 3 nogach zbiornik zawsze opiera się na wszystkich, powinno być dość stabilnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by dodać tą jedna więcej.
Dziękuje jeszcze raz za uwagi, nie będzie mnie kilka dni w domu, ale gdy wrócę naniosę zmiany i poproszę o ocenę, podpowiedzi. Może do tego czasu ktoś jeszcze wniesie coś nowego.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Pretender »

Przy młocie skraplacz wcale nie musi wychładzać jeziorka. Wystarczy, że będzie znajdował się nad nim. W rurze 70 spokojnie zmieści się skraplacz z dn12, a jeziorko będzie miało ok 200ml przy długości młotka ok 55 cm.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Pretender pisze:Przy młocie skraplacz wcale nie musi wychładzać jeziorka.
Ponadto im zimniejsze skropliny tym % wyższy a tym samym urobek czystszy. Gorące skropliny są zalecane chyba tylko z uwagi na mniejsze zużycie wody chłodzącej.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Z tego co przeczytałem na forum, to w górnej części gromadzą się "spóźnione" przedgony. Więc wywnioskowałem że ze zbyt zimnych skroplin mogą nie zdążyć one odparować, przedostać się przez bufor nad obniżonym odbiorem i zanieczyścić urobek. Jeżeli źle coś zrozumiałem proszę naprostujcie mnie :).

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Lewi pisze:.......... to w górnej części gromadzą się "spóźnione" przedgony. Więc wywnioskowałem że ze zbyt zimnych skroplin mogą nie zdążyć one odparować, przedostać się przez bufor nad obniżonym odbiorem i zanieczyścić urobek. .......
Tego nie sprawdzałem. Próby robiłem dla LM. Być może masz rację ale zawsze można zmniejszyć chłodzenie i podnieść temperaturę skroplin. Lub zbudować głowicę tak jak radzi Pretender. W moim UFO jeziorko 250ml nie dotyka spirali chłodzącej.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam po dłuższej nieobecności, z racji braku dłuższej chwili wolnego czasu wprowadziłem korekty tylko w module bufora:
- przedłużyłem wziernik co umożliwiło wykonanie go wyżej
- znikło "przesunięte" dno
- rurkę spustową wykonałem trochę wyżej, wygiętą w środku do wspawanego dołka

Poglądowy rys. zamieszczam w załączniku. Proszę kolegów o prześledzenie rys. i kilka słów czy jest coś jeszcze do przerysowania, czy może jest już moduł do zaakceptowania :)

Pozdrawiam
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: arbaletnik »

Obetnij na płasko , krótki odcinek rurki wystający pod rurką poziomą w dotychczasowym projekcie. Albo zamiast krzyżujących się rurek ( przelew do rury wewnętrznej bufora), zrób lepiej jedną rurkę przelewu w poziomie z dwoma lub trzema otworami na dole dla lepszego rozłożenia flegmy , a dekiel zamontuj na dospawanym do rurki pręcie . Dlaczego? Jeżeli będziesz chciał założyć podparcie na sprężynki od góry, to wystający odcinek będzie ci przeszkadzał. Po co podparcie od góry? By sprężynki nie wysypywały się od góry , jak np. położysz bufor na boku . Jeżeli to ci nie przeszkadza to możesz tak zostawić.
No i koniecznie pomyśl jak zamocować podparcie na SPP od dołu . Reszta jak dla mnie :ok:
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Może zacznę od końca :) Podparcie od dołu jest w postaci wywierconych 5 otworów na obwodzie rury wewnętrznej i w to miejsce wciśnięty gwiazda z drutu >> "pentagram", widoczna na widoku od dołu bufora, w lewym górnym rogu rysunku. W sumie nie planowałem podparcia od góry i to nie dlatego, że nie pomyślałem o możliwości wysypania się tą drogą ale założyłem, że nie będę kłaść bufora :D. Podparcie u góry wykonam w takim razie tak samo, tylko nad rurkami przelewowymi. Zauważyłem, że brakuje jednej części :P, już ją dokładam. Mianowicie "daszek" rury wewnętrznej bufora w założeniu jest demontowanly, i umocowany jest przez przyspawany krótki pręt i wciśnięty w rurkę pionową, jak będzie dzwonił owinę teflonem na lekki wcisk lub na cieńszy pręt naciągnę kawałek sylikonu. Więc wypełnienie może być wsypywane od góry. Krótki odcinek rurki fi14 ma na celu kierować flegmę na środek wypełnienia i przy tym rozwiązaniu chyba nie przeszkadza :).
W załączniku plik z wyżej wymienionymi zmianami.
psota-5-0 rev.1.PDF
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam, po dłuższej nieaktywności... brak czasu... :(. Nawiązując do tematu tego postu przesyłam pierwszy z rozdziałów, jako że do zbiornika nie było większych negatywnych uwag zaczynam od tego "rozdziału". Namieszałem trochę w numeracji, w poprzednich plikach przez pomyłkę bufor był rozdziałem 5, przepraszam za małe zamieszanie, ale już poukładałem ją jak sobie założyłem.
W załączniku podsyłam kolegom do oceny rysunek złożenia i poszczególnych detali zbiornika.
W przygotowaniu rozdział 4 - Bufor :)
Pozdrawiam,
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Rozdział 4...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Rozdział 3 i rozdział 2...
psota-3-0_3.pdf
Psota-2-0_7.pdf
Do zakończenia pozostaje już tylko głowica. Jeszcze w fazie ustalenia konstrukcji, spróbuje może wykonać głowice "UFO", wg modelu z załącznika. W programie odczytałem, że powinno zmieścić się 8m rurki fi10x0,6. Mile widziane opinie.
Psota-1-0.PDF
A tu zrzut z ekranu pokazujący ewentualne łączenie spirali jeżeli nie uda się zwinąć z jednego odcinka, tu przyznam się do lenia ale nie chciało mi się już modelować łącznika na prototypie :P
Psota-1-0.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam,
ostatni rozdział mojego projektu - Głowica
Psota-1-0.PDF
Psota-1-1_15.pdf
Chciałbym jeszcze przeprosić za pisanie jednego postu po drugim, ale mój projekt wywołał tak "burzliwą" dyskusję i uzyskałem tyle "licznych" opinii i rad od "kolegów" bardziej doświadczonych w budowie kolumn, że wyszedł mini monolog... Mimo wszystko nie poddałem się, doprowadziłem projekt do końca, na pewno znajdą się jakieś błędy większe lub mniejsze, np. jednym z niedopatrzeń jest wymiar średnicy płaszcza bufora na rys. psota-4-1, źle złapałem wymiar, powinien być wymiar zewnętrzny o wartości 139,7mm. I pewnie jeszcze kilka innych się znajdzie czy to z niedopatrzenia czy z pomyłki, albo zwyczajnie z niewiedzy i braku wsparcia. Uważam, że jak na pierwszy projekt i bez żadnego doświadczenia to podołałem postawionemu sobie wyzwaniu.
Znalezienie niezbędnych informacji na forum wiąże się z przekopaniem dziesiątek tematów i setek postów a determinacji mi nie brakowało, więc projekt może być wyznacznikiem jakości i przejrzystości informacji zawartych głównie na tym forum. Bo wsparcie widać w postach powyżej...
Dziękuje kolegom za kilka porad na początku projektu. Dziękuje również koledze lesgo58 za podziękowania przy dwóch pierwszych, czyli 5 i 4 rozdziale, były to dla mnie jakieś znaki, że idę w dobrą stronę.
Moim zdaniem kończę ten temat z tarcza, a nie na tarczy.
Do widzenia i pozdrawiam
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Dla mnie z pewnością z tarczą :respect: . Ale mam kilka uwag.
1. Nie widzę deflektora pod spiralą chłodzącą nad wlotem par. Odpowietrzenie masz centralnie więc bez deflektora przy dużej mocy grzania część par może wylecieć odpowietrzeniem. Miałem to w swoim UFO. Deflektor pomógł.
2. Trójnik na odbiorze sugeruje, że zamierzasz zastosować jeziorko dwustanowe. Jeżeli nie planujesz dawać wypełnienia do samej góry to zrób też centrowanie przelewu z tamki. Myślę też, że jeżeli planujesz wykorzystywać duże jeziorko do zalewania kolumny to powinieneś dać na drodze spływu skroplin minimum 10mm średnicy wewnętrznej.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Kolego Szlumf,
Ad1. Albo ja Cię źle zrozumiałem albo niedokładnie się przyjrzałeś rysunkom, w głowicy mamy 2 spirale oddzielone "przegrodą" i w przegrodzie nie ma otworu na odpowietrzenie tylko jeden otwór w którym jest obspawany króciec, tak więc aby jakieś opary mogły się wydostać muszą się przecisnąć przez obie spirale, raczej niemożliwe by im się to udało. Centralnie nad wlotem par praktycznie nie ma prawie spirali a jedynie króciec powrotu, temperatura wody będzie tam najwyższa, założyłem że skraplanie centralnie nad wlotem będzie znikome i pomijalne, wiec nie ma tam "grzybka" kierującego opary na bok.
Ad2. Trójnik będzie połączony z rurką przelewową , która ma wylot centralnie na wypełnienie, dłuższym wężykiem. Uniesienie środka wężyka ponad trójnik utworzy mały syfon, sterując wysokością sterujemy pojemnością jeziorka od zera do max pojemności.
Mam nadzieję, że przejrzyście opisałem, a przede wszystkim, że to ma szanse działać zgodnie z założeniem.
Pozdrawiam
Lewi

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Rzeczywiście miałem jakieś zaćmienie i nie zauważyłem przegrody między wężownicami robiącej za deflektor. Sorry.
Pomysł z płynną regulacją jeziorka za pomocą głębokości syfonu bardzo mi się podoba. Powinno zadziałać. Przy najbliższej okazji sprawdzę u siebie.
Z czego planujesz wykonać wężownice? I czy policzyłeś jej długość?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”