Budowa kolumny: w rozdziałach

Budowa kolumn rektyfikujących.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy

Post autor: Lewi »

Dziękuje za odpowiedź i za uwagi:
Ad.1 Wydaję mi się że młot Thora będzie mocno wychładzał jeziorko, jakby nie patrzeć wężownica cały czas jest w destylacie, ale podkreślam "wydaję mi się" nie pracowałem nigdy na tego typu głowicy, w sumie dopiero zaczynam się bardziej zagłębiać. W tej chwili bawię się na krótkiej kolumnie z głowicą typu aabratek a powoli chcę złożyć coś co będzie na miarę XXI wieku :). Przepust łączy ze sobą jeziorka, faktem jest ,że przy pewnym poziomie połączą się one ze sobą górą, lecz przy opróżnianiu "górne" jeziorko nie spłynie co sprzeczne jest z założeniem "opróżnialności". Zastanawia mnie jeszcze jaki wpływ będzie miał ten "przepust" będzie on bezpośrednio podgrzewany przez pary na stosunkowo sporej powierzchni.
Ad.2 Jak wyżej pisałem dopiero zaczynam, chciałbym wypróbować OVM jak i OLM, a porty są w tym samym module by można było przy okazji bezpośrednio porównać ale nie jest to priorytetem, równie dobrze mogę go przesunąć nad SMS.
Ad.3 Przelew powstał na takiej wysokości z powodu wielkości nakrętki od SMS, wiec albo nie było by widać rurki przelewowej, będzie trzeba wydłużyć rurę i wyciągnąć SMS poza kołnierz. Co do króćca w buforze, przy wygiętej rurce przy dnie zostanie jakaś warstwa, na siłę forsowałem założenie "opróżnialności", rurka bezpośrednio nad kołnierzem chyba nie uda się przyspawać, kołnierz wówczas będzie robił jako dno bufora, nie wiem czy elektroda TiG-a zmieści się by od wewnątrz przyspawać rurkę w rurze 139mm dlatego wpadłem na taki pomysł.
Ad.4 Na 3 nogach zbiornik zawsze opiera się na wszystkich, powinno być dość stabilnie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by dodać tą jedna więcej.
Dziękuje jeszcze raz za uwagi, nie będzie mnie kilka dni w domu, ale gdy wrócę naniosę zmiany i poproszę o ocenę, podpowiedzi. Może do tego czasu ktoś jeszcze wniesie coś nowego.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Pretender »

Przy młocie skraplacz wcale nie musi wychładzać jeziorka. Wystarczy, że będzie znajdował się nad nim. W rurze 70 spokojnie zmieści się skraplacz z dn12, a jeziorko będzie miało ok 200ml przy długości młotka ok 55 cm.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Pretender pisze:Przy młocie skraplacz wcale nie musi wychładzać jeziorka.
Ponadto im zimniejsze skropliny tym % wyższy a tym samym urobek czystszy. Gorące skropliny są zalecane chyba tylko z uwagi na mniejsze zużycie wody chłodzącej.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Z tego co przeczytałem na forum, to w górnej części gromadzą się "spóźnione" przedgony. Więc wywnioskowałem że ze zbyt zimnych skroplin mogą nie zdążyć one odparować, przedostać się przez bufor nad obniżonym odbiorem i zanieczyścić urobek. Jeżeli źle coś zrozumiałem proszę naprostujcie mnie :).

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Lewi pisze:.......... to w górnej części gromadzą się "spóźnione" przedgony. Więc wywnioskowałem że ze zbyt zimnych skroplin mogą nie zdążyć one odparować, przedostać się przez bufor nad obniżonym odbiorem i zanieczyścić urobek. .......
Tego nie sprawdzałem. Próby robiłem dla LM. Być może masz rację ale zawsze można zmniejszyć chłodzenie i podnieść temperaturę skroplin. Lub zbudować głowicę tak jak radzi Pretender. W moim UFO jeziorko 250ml nie dotyka spirali chłodzącej.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam po dłuższej nieobecności, z racji braku dłuższej chwili wolnego czasu wprowadziłem korekty tylko w module bufora:
- przedłużyłem wziernik co umożliwiło wykonanie go wyżej
- znikło "przesunięte" dno
- rurkę spustową wykonałem trochę wyżej, wygiętą w środku do wspawanego dołka

Poglądowy rys. zamieszczam w załączniku. Proszę kolegów o prześledzenie rys. i kilka słów czy jest coś jeszcze do przerysowania, czy może jest już moduł do zaakceptowania :)

Pozdrawiam
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: arbaletnik »

Obetnij na płasko , krótki odcinek rurki wystający pod rurką poziomą w dotychczasowym projekcie. Albo zamiast krzyżujących się rurek ( przelew do rury wewnętrznej bufora), zrób lepiej jedną rurkę przelewu w poziomie z dwoma lub trzema otworami na dole dla lepszego rozłożenia flegmy , a dekiel zamontuj na dospawanym do rurki pręcie . Dlaczego? Jeżeli będziesz chciał założyć podparcie na sprężynki od góry, to wystający odcinek będzie ci przeszkadzał. Po co podparcie od góry? By sprężynki nie wysypywały się od góry , jak np. położysz bufor na boku . Jeżeli to ci nie przeszkadza to możesz tak zostawić.
No i koniecznie pomyśl jak zamocować podparcie na SPP od dołu . Reszta jak dla mnie :ok:
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Może zacznę od końca :) Podparcie od dołu jest w postaci wywierconych 5 otworów na obwodzie rury wewnętrznej i w to miejsce wciśnięty gwiazda z drutu >> "pentagram", widoczna na widoku od dołu bufora, w lewym górnym rogu rysunku. W sumie nie planowałem podparcia od góry i to nie dlatego, że nie pomyślałem o możliwości wysypania się tą drogą ale założyłem, że nie będę kłaść bufora :D. Podparcie u góry wykonam w takim razie tak samo, tylko nad rurkami przelewowymi. Zauważyłem, że brakuje jednej części :P, już ją dokładam. Mianowicie "daszek" rury wewnętrznej bufora w założeniu jest demontowanly, i umocowany jest przez przyspawany krótki pręt i wciśnięty w rurkę pionową, jak będzie dzwonił owinę teflonem na lekki wcisk lub na cieńszy pręt naciągnę kawałek sylikonu. Więc wypełnienie może być wsypywane od góry. Krótki odcinek rurki fi14 ma na celu kierować flegmę na środek wypełnienia i przy tym rozwiązaniu chyba nie przeszkadza :).
W załączniku plik z wyżej wymienionymi zmianami.
psota-5-0 rev.1.PDF
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam, po dłuższej nieaktywności... brak czasu... :(. Nawiązując do tematu tego postu przesyłam pierwszy z rozdziałów, jako że do zbiornika nie było większych negatywnych uwag zaczynam od tego "rozdziału". Namieszałem trochę w numeracji, w poprzednich plikach przez pomyłkę bufor był rozdziałem 5, przepraszam za małe zamieszanie, ale już poukładałem ją jak sobie założyłem.
W załączniku podsyłam kolegom do oceny rysunek złożenia i poszczególnych detali zbiornika.
W przygotowaniu rozdział 4 - Bufor :)
Pozdrawiam,
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Rozdział 4...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Rozdział 3 i rozdział 2...
psota-3-0_3.pdf
Psota-2-0_7.pdf
Do zakończenia pozostaje już tylko głowica. Jeszcze w fazie ustalenia konstrukcji, spróbuje może wykonać głowice "UFO", wg modelu z załącznika. W programie odczytałem, że powinno zmieścić się 8m rurki fi10x0,6. Mile widziane opinie.
Psota-1-0.PDF
A tu zrzut z ekranu pokazujący ewentualne łączenie spirali jeżeli nie uda się zwinąć z jednego odcinka, tu przyznam się do lenia ale nie chciało mi się już modelować łącznika na prototypie :P
Psota-1-0.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam,
ostatni rozdział mojego projektu - Głowica
Psota-1-0.PDF
Psota-1-1_15.pdf
Chciałbym jeszcze przeprosić za pisanie jednego postu po drugim, ale mój projekt wywołał tak "burzliwą" dyskusję i uzyskałem tyle "licznych" opinii i rad od "kolegów" bardziej doświadczonych w budowie kolumn, że wyszedł mini monolog... Mimo wszystko nie poddałem się, doprowadziłem projekt do końca, na pewno znajdą się jakieś błędy większe lub mniejsze, np. jednym z niedopatrzeń jest wymiar średnicy płaszcza bufora na rys. psota-4-1, źle złapałem wymiar, powinien być wymiar zewnętrzny o wartości 139,7mm. I pewnie jeszcze kilka innych się znajdzie czy to z niedopatrzenia czy z pomyłki, albo zwyczajnie z niewiedzy i braku wsparcia. Uważam, że jak na pierwszy projekt i bez żadnego doświadczenia to podołałem postawionemu sobie wyzwaniu.
Znalezienie niezbędnych informacji na forum wiąże się z przekopaniem dziesiątek tematów i setek postów a determinacji mi nie brakowało, więc projekt może być wyznacznikiem jakości i przejrzystości informacji zawartych głównie na tym forum. Bo wsparcie widać w postach powyżej...
Dziękuje kolegom za kilka porad na początku projektu. Dziękuje również koledze lesgo58 za podziękowania przy dwóch pierwszych, czyli 5 i 4 rozdziale, były to dla mnie jakieś znaki, że idę w dobrą stronę.
Moim zdaniem kończę ten temat z tarcza, a nie na tarczy.
Do widzenia i pozdrawiam
Lewi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Dla mnie z pewnością z tarczą :respect: . Ale mam kilka uwag.
1. Nie widzę deflektora pod spiralą chłodzącą nad wlotem par. Odpowietrzenie masz centralnie więc bez deflektora przy dużej mocy grzania część par może wylecieć odpowietrzeniem. Miałem to w swoim UFO. Deflektor pomógł.
2. Trójnik na odbiorze sugeruje, że zamierzasz zastosować jeziorko dwustanowe. Jeżeli nie planujesz dawać wypełnienia do samej góry to zrób też centrowanie przelewu z tamki. Myślę też, że jeżeli planujesz wykorzystywać duże jeziorko do zalewania kolumny to powinieneś dać na drodze spływu skroplin minimum 10mm średnicy wewnętrznej.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Kolego Szlumf,
Ad1. Albo ja Cię źle zrozumiałem albo niedokładnie się przyjrzałeś rysunkom, w głowicy mamy 2 spirale oddzielone "przegrodą" i w przegrodzie nie ma otworu na odpowietrzenie tylko jeden otwór w którym jest obspawany króciec, tak więc aby jakieś opary mogły się wydostać muszą się przecisnąć przez obie spirale, raczej niemożliwe by im się to udało. Centralnie nad wlotem par praktycznie nie ma prawie spirali a jedynie króciec powrotu, temperatura wody będzie tam najwyższa, założyłem że skraplanie centralnie nad wlotem będzie znikome i pomijalne, wiec nie ma tam "grzybka" kierującego opary na bok.
Ad2. Trójnik będzie połączony z rurką przelewową , która ma wylot centralnie na wypełnienie, dłuższym wężykiem. Uniesienie środka wężyka ponad trójnik utworzy mały syfon, sterując wysokością sterujemy pojemnością jeziorka od zera do max pojemności.
Mam nadzieję, że przejrzyście opisałem, a przede wszystkim, że to ma szanse działać zgodnie z założeniem.
Pozdrawiam
Lewi

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

Rzeczywiście miałem jakieś zaćmienie i nie zauważyłem przegrody między wężownicami robiącej za deflektor. Sorry.
Pomysł z płynną regulacją jeziorka za pomocą głębokości syfonu bardzo mi się podoba. Powinno zadziałać. Przy najbliższej okazji sprawdzę u siebie.
Z czego planujesz wykonać wężownice? I czy policzyłeś jej długość?

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Wężownica ma być wykonana zgodnie z rysunkami poglądowymi psota-1-10 i psota-1-11, czyli z rurki fi10x0,6, materiał 316L lub 304L, długość jednej wężownicy wg programu, w którym tworzyłem model, to ok 4m. Do takiej rurki mam dostęp, a da się ją nawijać na trzpień fi40. Jeżeli pytasz o obliczenia cieplne to nie liczyłem, przespałem termodynamikę.
Lewi

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam,
budowa ledwo wystartowała, a już mam w głowie plany nowego modułu. Będzie to moduł kolumny półkowej. Załączam swoją wizję przelaną na rysunek poglądowy. Jest to tylko obraz rozwiązań, wymiary nie są jeszcze ostatecznie ustalone, to tylko pierwsze założenia. Całość ma być skręcona miedzy 2 kołnierzami z SMS przez 4 pręty, które będą ze sobą połączone za pomocą 2 lub 3 pierścieni dla usztywnienia, tworząc "klatkę" (nie ma na rysunku).
bubble cap.PDF
I tu pojawiają się znaki "?":
1. Czy rozwiązanie z o-ringiem sylikonowym jako uszczelnienie miedzy półkami a szklana rurą zda egzamin? Czy ktoś już tak budował? Chciałem uniknąć cięcia na kawałki. Średnica talerzyka jest 0,5mm mniejsza od średnicy wew. rury szklanej. Rozszerzalność liniowa 1.4404 przy wymiarze 110 i wzroście temp o 80*C to ok. 0.15mm, rozszerzalność szkła jest dużo mniejsza i nie uwzględniłem. Wydaję mi się, że 0,5mm wystarczy i nie powinno rozsadzić rury.
2. Ile wykonać półek, i jakie odstępy między nimi?
3. Jaka rura? średnica/grubość/wysokość
4. Czy wymiary kapsli są prawidłowo założone?
5. Konfiguracja z buforem na dole i OLM na górze kolumny ma sens? Czy będzie to jakimś stopniu utrudniać, albo ułatwiać? Czy lepiej wywalić bufor i OLM a dodać CM typu shogun? Pierwsza opcja lepiej mi się widzi ze względów ekonomicznych, ma to być dodatkowy jeden moduł, a nie cała nowa kolumna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: szatajoh »

Zobacz na stronie StillDragon.
https://www.stilldragon.eu/de/38-crystal-dragons
Są wymiary i gotowe pomysły. Warto też przejrzeć Forum StillDragon.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: arbaletnik »

Dużo czytałem w temacie i jestem w trakcie swojej kolumny półkowej. Więc :
1. Rozwiązanie z oringiem jest wykonalne i często spotykane, o średnicy trudno powiedzieć , trzeba doświadczalnie ustalić, zależy od oringu, musisz to jakoś wsadzić. Grubość tacki wymusza budowa. Jeżeli elementy będą spawane to 0,5 za mało, do lutowania wystarczy. Widziałem projekt z oringiem, toczonej tacki z jednego elementu miała wyjściową grubość 1 cm przy oringu, wewnątrz oczywiście cieńsza.
3. Półek ile chcesz , ale do produktów smakowych przeważenie od 3 do 5 , odstępy pomiędzy półkami w przypadku Bubble caps mogą być niższe niż w sitowych bo "bąbelkują" na boki a nie wertykalnie, rzecz w tym żeby podskakujące krople nie sięgały dna następnej półki. Przy kapslach można zejść nawet do 10 cm odstępu , ale na ogół budowane są 12-13 cm. Odległość wymusza też niejako wziernik, jeżeli będzie 2 calowy to wiadomo... zależy też od mocy grzania i od planowanego poziomu cieczy na półce, im więcej cieczy planujesz tym silniejsze wrzenie i odległość powinna być wyższa
5. Co do wymiarów kapsli nie widzę w swoim PDF-ie "jakieś dziwne szyfrowanie" , ale ogólna zasada jest następująca: trzeba zachować tzw. ścieżkę pary. tzn. idąc kolejno elementy powinny mieć coraz większa średnice lub równą: 1-średnica wewnętrzna risera < 2- otwory na szczycie risera< przestrzeń między czapką a średnicą zewnętrzna risera< otwory pod czapką uwalniające bąbelki. Reasumując nie może być restrykcji pary. Policz sobie sam. Downcomer na ogól 3/4 cala dla kolumny 4 calowej- nie zalewa.Miska downcomera powinna zgromadzić co najmniej tyle płynu ( wysokość płynu) ile zamierzasz mieć płynu na tacce( poziom) - po to by ciśnienie nie wpuściło par przez downcomer- mam nadzieje że jasno napisałem.
4. Rura minimum 4 cale ( 10 cm średnicy) im więcej tym lepiej , domowe kolumny mają przeważnie 4 cale. Downomery na kolejnych półkach po przeciwległych stronach. Co prawda w małych kolumnach pomija się hydraulikę w postaci gradientu przepływu, ale stara sie zachować zasadę naprzemiennego ułożenia drenażu.
5. Wg. mnie bufor w kolumnie półkowej jest zbędny, doświadczenie pokazuje, że same półki działają jak bufor i koledzy ciągną do 99 st. na kegu bez ubocznych efektów. LM jak najbardziej. Robię tak u siebie , ale zachowuje budowę klasycznego fleta. Po prostu demontowalne LM pod chłodnica shotgun.

Na marginesie mógłbyś dać dodatkowo jeden kapsel centralnie , a pręty mocujące drzewo w liczbie 3 zewnętrznie co 120 stopni. Będziesz miał więcej bąbelków ;)
U mnie w praktyce na 4 calowej tacy mieszczę 6 kapsli o średnicy 24 mm ( 28 mm nie weszły- zbyt ciasno)
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

1. Bałbym się takiego rozwiązania ale przy grubościennym szkle może się sprawdzi. U mnie przy ściance 1,5mm tego typu rozwiązanie się nie sprawdziło. W półkach OLM stosuję rękaw silikonowym z pierścieniem rozprężnym dociskającym do ścianek. W planowanej nowej półkowej dam albo uszczelkę typu "U" z silikonu gąbczastego albo kołnierz silikonowy o średnicy ze 2mm większej niż rura doklejony do półki. Może też zrobię pojedyncze segmenty łączone rękawem silikonowym.
2. Ilość półek zależy od tego co chcesz pędzić. Dla mnie do owocówek wystarczą 3, do rumu 4-5. Zbożówek nie robiłem więc się nie wypowiem. Najlepiej mieć możliwość łatwej zmiany ilości półek. Wzorujesz się na Stildragonie więc zastosuj wysokość jaką polecają. Ja przyjąłem inne rozwiązanie i mam półki o róznej wysokości. Od 14 do 25cm. Myślę, że 10cm to minimum.
3. Średnicę rury uzależniłbym od wielkości kotła. Przy 30l spokojnie wystarczy 55mm wewnętrznej. Przy 60l to już ciut za mało dlatego planuję przejść na 80mm lub 90mm. Grubość ścianki wpływa znacząco na cenę więc tu już musisz sam wybrać.
4. Stildragon Ci podpowie.
5. Buduj tak by móc dowolnie skonfigurować zestaw. Poeksperymentujesz i wybierzesz to co Ci najlepiej odpowiada. Bufor możesz zastąpić półką z podwyższonym poziomem. Ja w zeszłym roku pracowałem z buforem wewnątrz kotła i OLM. Rum wychodził doskonały. Owocówki średnio. Ale to może wina kiepskich wsadów. Shotgun to moim zdaniem zbędny wydatek. Połącz odpowietrzenie swojego UFO z najprostszą chłodnicą szklaną lub stalową (tylko nie miedź w świetle ostatnich postów o miedzi) i będziesz miał funkcjonalnie to samo.

Brakuje mi w Twoim rozwiązaniu paru rzeczy moim zdanie wartych zrobienia:
- możliwość zmiany poziomu na półce lub minimum jedna półka (dolna) z wyższym poziomem,
- pomiar temperatury minimum na jednej półce,
- odbiór z półki.

Ogólnie jestem zwolennikiem wyższych poziomów cieczy na półkach niż będziesz mógł osiągnąć w Twoim rozwiązaniu. Uważam też, że droga spływającej cieczy na półce powinna być jak najdłuższa. Czyli spływ i odpływ po przeciwnych stronach półki. Inaczej jest u Ciebie.

Lewi
10
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 4 maja 2012, 08:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Lewi »

Witam,
dziękuje za porady, będę chyba musiał głębiej sięgnąć do kieszeni i w przyszłości chyba wykonam moduł kolumny półkowej z odcinków 120mm rur szklanych fi120xfi110mm oraz z jednym odcinkiem nierdzewnym, który będzie wyposażony w odbiór z półki oraz termometr. Odcinek nierdzewny będzie miał możliwość wpięcia pomiędzy półką a odcinkiem szklanym w dowolnym miejscu.
-kapsle mam zamiar wykonać w całości ze stali nierdzewnej, ich konstrukcji nie zmieniam,dodam jeden na środku, wzorowane są na kapslach Stildragon ProCap więc jak "pro" to chyba działają, dodam jedynie te blaszki kierujące ciecz
-dolną półkę pogłębię przez podwyższenie kapsli, nie wiem jeszcze o ile, albo kilka półek o różnej głębokości.
Rysunki postaram się przedstawić w weekend.
Na koniec pytania:
1. Całość wykonana ze stali nierdzewnej, a co z miedzią? Czy w dolnej części kolumny dać jakieś niewielkie wypełnienie miedziane czy zrezygnować z niej całkowicie?
2. Uszczelki. Czy ktoś ma jakiś patent na wykonanie jej we własnym zakresie? Nie musi być to produkcja masowa, najważniejsze jest aby działały i zapewniały pewne mocowanie i uszczelnienie.
Lewi

Edit:
No więc mamy weekend, chciałbym zaprezentować nowy szkic. Rysunek przedstawia jedną półkę. Krótki opis:
-pod każdym odcinkiem szklanym umieściłem krótki odcinek ze stali nierdzewnej ze wspawaną półką
-planuje 5 półek o różnej głębokości, głębokość wymuszona różną wysokością "kapsli", myślę nad 25mm na dole do 15mm na górnej
-dowolna konfiguracja półek
-na każdej półce możliwy odbiór i pomiar temperatury
-uszczelka w kształcie litery L, nie powinno sprawić problemu z wykonaniem jej we własnym zakresie, wytoczenie pierścienia z wybraniem czołowym w kształcie uszczelki powinno załatwić sprawę. Wypełniamy zagłębienie sylikonem spożywczym zgarniamy nadwyżkę, czekamy i gotowe. Masówka to nie jest ale wystarczy :D
bubble cap draft B.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Optoelektron »

"Chciałbym jeszcze przeprosić ..."

Cześć.
Wielkie Dzięki za projekt, :klaszcze: wystarczy popatrzeć jak rośnie ilość pobrań załączonych plików.
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: sero »

Od dłuższego czasu jestem napalony na kolumnę półkową, ale nie mogę się zebrać. Może teraz. Posiada ktoś rysunki, wymiary ProCap36 ? Pytam bo podobno niezłe osiągi ma nowy system. Zbieram materiał na kolumnę 4" i nie wiem z jakiego materiału robić ; Cu czy KO. Z obróbką KO nie mam problemu, sam pospawam i wytoczę co trzeba. Jeśli ktoś może pomóc to byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Pretender »

W takim razie rób z ko. Miedź dodasz w katalizatorze, po problemie. Nie wiem jak z pro cap, ale pierwszy wariant jest zwymiarowany.
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: sero »

Pierwsze widziałem, te nowe zajmują mniej miejsca na półce. Myślałem dać po trzy na półkę. Częściowo mam je zwymiarowane. Wymiarowałem ze zdjęć więc mogą być rozbieżności.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Pretender »

Nie fo końca, są szersze od pierwszej generacji. Nie pamiętam, ale na 4 calach są 4 szt.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: boxer1981228 »

A nie prościej kupić jednego i dokładnie zrobić kopie?

https://www.stilldragon.eu/en/18-bubble-caps-plates

Box
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: sero »

Pretender pisze:Nie pamiętam, ale na 4 calach są 4 szt.
Może być cztery, może być trzy. Na SD robił gość test i cztery na półce nie wiele wnosiły. Powierzchnia grzybów nie powinna być większa jak 50% półki, chyba coś tak mi się zdaje. Widziałem je, cena 80 zł plus koszta trochę sporo. Będę musiał zrobić swoje PRO na 2" i zobaczyć jak to działa, tylko zielony jestem.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Pretender »

Rób, testuj, zamieszczaj wszystko na forum. Specjaliści od półkowych na pewno pomogą.
Awatar użytkownika

bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: bohema.zaba »

Zawsze możesz zrobić kolumnę dzwonową.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

sero pisze:Będę musiał zrobić swoje PRO na 2" i zobaczyć jak to działa, tylko zielony jestem.
Mam 58/55mm z jednym kołpakiem i działa bardzo dobrze. Teraz testuję 80/75mm z dwoma kołpakami i chyba jednak dorobię do niej półki z jednym kołpakiem. Pianka wrzenia jakby rzadsza i trudniej zalać syfony przy 2 kołpakach. Ale ja robię na czuja bez wzorowania się na sprawdzonych rozwiązaniach.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: arbaletnik »

@Szlumf . Ten drugi wymiar to średnica. A ten pierwszy co podajesz , co to jest? długość? Z tym zalaniem może to kwestia mocy i deflegmatora? :idea:
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Budowa kolumny: w rozdziałach

Post autor: Szlumf »

To średnica zewnętrzna /wewnętrzną. Szkło oczywiście. Lubię mieć wysokie poziomy na półkach. Szczególnie dolnej. Deflegmator wytrzymuje 6kW. Moc rzeczywiście daję teraz małą (1500W) bo gotuję rzadką pulpę i boję się przypalenia. Ale kłopoty miałem nawet przy zalewaniu poprzez opróżnienie jeziorka w deflegmatorze (250ml). Ostatnio dolny syfon napełnił mi się dopiero po 15 minutach. W nowych półkach dam wylot par w kołpaku wysoko to zyskam parę cm. Zmniejszę też średnicę spływu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”