Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy

Post autor: boxer1981228 »

Tak, termometr jest poprawnie skalibrowany. Możesz mi napisać co znaczy poprawnie zalać bufor? Trzeba go zalać poprzez zalania kolumny? Jak tak, to trochę tego będzie, bo tak jak patrzę przy moim to 3 krotne zalanie kolumny prawie całkowicie zalewa bufor. A buforek wiesz jaki mam ;) 3l. Nie wiem, jakoś do mnie nie przemawia tak duży bufor, może bym zmienił zdanie jak bym na nim popracował, bo tak się zastanawiam, jaka jest temperatura w buforze przy 100 w zbiorniku? W moim zostaje trochę alko i je na koniec pompuję a przy tak pokaźnych rozmiarach co robisz ze wsadem bufora na koniec? Zlewasz i zostawiasz do dolewki do nastawu przy kolejnum razie? Pompujesz żeby alko odzyskać czy wylewasz w kanał? No i zapewne łączenie ze zbiornikiem jest przez jakąś pokaźną kryzę bo trzeba takiego potworka dobrze dogrzać, co znowu wymaga stosowania jakiegoś przejścia jak byś chciał podłączyć samą kolumnę żeby pracować bez buforka? No i jeszcze jedno pytanko, czy przy tak dużym buforze nie ma problemu z separacją przedgonów? Z moich obserwacji wyszło że bufor dość utrudnia separację przedgonu i najlepiej by było bufor napełnić po odbiorze przedgonu ale to tylko moje spostrzeżenia ;)

Pozdrawiam
Box
promocja
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: herbata666 »

Testowałem wiele sposobów prowadzenia rektyfikacji, według mnie najlepsze jest 3 krotne zalanie (zroszenie wypełnienia), zrzucenie zawartości bufora z powrotem do zbiornika, godzinna stabilizacja(bufor spokojnie się zapełni) zrzucenie dużego jeziorka z głowicy dostabilizowanie 20minut, przepłukanie półki OLM (zrobienie 3 szybkich zrzutów) i rozpoczęcie odbioru z OLM i tak do 100C w kegu.
Średnio wystarczają 2 pompowania, żeby prawie nic nie zostało w buforze (nie każdy to robi po prostu nie zależy im na tych pogonach). Bufor oczywiście jest łączony przez dużą kryzę (3,2l/168mm 7,5l/254 14l/320mm), jest zachowana jego poprawna budowa i stopień dogrzania. Żeby pracować bez bufora, wystarczy przejściówka z kryzy na SMS lub TC. Czy to przy zwykłej kolumnie czy przy kolumnie ze zwykłym buforem czy powiększonym buforem nie zauważyłem żadnych różnic w separacji przedgonów, w sprawie przedgonów skupił bym się bardziej na budowie samej kolumny i systemów odbioru jakie ona posiada. Na tą chwilę najlepszym i najprostszym rozwiązaniem (według mnie, oczywiście nie każdy może się z tym zgadzać) jest odbiór z OLM plus głowica z dużym jeziorkiem.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: boxer1981228 »

Czyli w sumie od momentu ruszenia par do początku odbioru przedgonu zejdzie ze 2 godziny. Chyba nie mam na tyle czasu żeby się z tym tak bawić. Robiłeś jakieś badania na chromatografie na potwierdzenie tej metody? Bo powiem Ci że moja badana próbka, wyszła z przedgonami na spirytus zwykły a nie robiłem zrzutu bufora do zbiornika, stabilizowałem tylko 15 minut za pierwszym i 30 minut za drugim razem. Odbiór przedgonu w 3 zrzutach po 150 ml i 100ml płukanka OO. Pociągnąłem za pierwszym razem do 100 w zbiorniku a za drugim do 99,5 (mówię o sercu) z OO i mój buforek poradził sobie ładnie z pogonami bo ich tam nie było :).
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: lesgo58 »

boxer1981228 pisze:...No i jeszcze jedno pytanko, czy przy tak dużym buforze nie ma problemu z separacją przedgonów? Z moich obserwacji wyszło że bufor dość utrudnia separację przedgonu i najlepiej by było bufor napełnić po odbiorze przedgonu ale to tylko moje spostrzeżenia ;) ...
Pierwsza rzecz Piszecie panowie trochę nie na temat. Myślę, że kompetentna osoba przeniesie te ostatnie posty do właściwego tematu. Dlatego dołączę się i ja na tzw. krzywy ryj.
A wracając do cytatu. Nie rozumiem jednego. Wy macie problemy z przedgonami w buforze? Nigdy czegoś takiego u siebie nie zaobserwowałem. Może dlatego, że mój bufor to tylko 2 litry pojemności. Nie wiem w czym rzecz.
Nie robię żadnych sztuczek z jego napełnieniem. Napełnia się i stabilizuje niejako w trakcie stabilizacji całej kolumny. U mnie zalanie kolumny to po prostu zalanie. Przetrzymanie zalania przez kilka minut i przełączenie mocy na moc roboczą. Po kilku następnych minutach zalanie znika.
Procedura stabilizacji od momentu przełączenia mocy na roboczą włącznie z odbiorem przedgonów i osiągnięciem najniższej możliwej temperatury już nie tylko na dolnym termometrze ale nawet w buforze (gdzie u mnie w buforze ta temp. to ok. 79,5*C) zajmuje maksymalnie 60 minut. A mam dość wysoką kolumnę.
Nigdy nie odniosłem wrażenia żeby w buforze występowały jakieś problemy z przedgonami.
W buforze są tylko pogony. Gdy kończę rektyfikację to na dolnym termometrze (15cm nad buforem) mam temperaturę dnia, w zbiorniku 100*C, a w buforze ok. 90-95*C. W kolumnie tylko czysty spirytus, który odzyskuję przy następnej rektyfikacji.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: boxer1981228 »

Bo widzisz lesgo po zalaniu sterownik odłącza grzanie i wszystko ląduje w buforze a Ty przełączasz na moc roboczą. Właśnie tak zacząłem robić, na przerwy między zalaniami zostawiam włączone 2kW i od razu zauważyłem poprawę.

Autor tematu
halk88
30
Posty: 37
Rejestracja: niedziela, 11 sty 2015, 16:24
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: halk88 »

W sobotę wlałem do kotła 95l nastawu,rozgrzanie trwało około 45min 3 razy zalałem kolumnę,stabilizacja trwała 40minut z mocą 4,3kw,w połowie i pod koniec stabilizacji spuściłem 2 razy po 200ml z LM przedgonu. Po stabilizacji temperatury miałem takie: zbiornik-91,30C, bufor- 81,50C, 10 półka wahała się od 78,72C do 78,76C pod OLM 78,62C- 78,66C, głowica 77,16C moc robocza 4,3 kw. Dwa razy przepłukałem OLM (20ml pojemność) Po 40 minutowej stabilizacji postanowiłem odebrać przedgon jeszcze kropelkowo 1krop/1 sek. odebrałem 100ml około 15minut, otworzyłem OLM przepłukałem około 30-40ml i zacząłem odbierać gon z OLM 50ml na 1 minutę i przedgon kropelkowo do 200ml. Pierwszy skok temperatury na 10 półce na 78,90C w zbiorniku było 98,50C zmniejszyłem odbiór do 40ml/min i tak odbierałem do temp 99,60 w zbiorniku a w buforze 93C próbowałem jeszcze napełnić bufor i odebrać resztki spirytusu, 15minut napełniałem bufor i odebrałem jeszcze 500ml odbiór 25ml/min po tym już nie mogłem opanować kolumny na 10 półce temp. ciągle rosła więc postanowiłem odebrać pogon. Odebrałem 800ml pogonu do temp. 88C pod OLM. Wynik miałem taki: przedgonu około 650ml, gonu 12,6l 96,5%, pogonu 800ml całkowity czas około 6h 30min. zapach spirytusu jest bardzo mocny i wyraźny jakby lepszy od tego co robiłem tydzień temu. Może któryś z kolegów przyjmie ode mnie próbkę 100ml spirytusu do oceny?? Chętnie też przyjmę od kogoś setkę dla porównania.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: golec269 »

Witaj. Ja chętnie przyjmę aby ocenić według swoich możliwości. Adres na PW.

PAWELICTM
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 10 sie 2021, 13:50
Podziękował: 2 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: PAWELICTM »

halk88 pisze:Witam,
Zbudowałem kolumnę:
Zbiornik 105l + dwie grzałki 2x2kw i 3x2kw.
Bufor 7,2l wewnątrz bufora rura 80mm wysokość 20cm wypełnione sprężynkami.
Kolumna 76mm całkowita wysokość wypełnienia 155cm.
Kolumna ma OLM i OVM pod nimi jest 120cm i 20cm(bufor) wypełnienia sprężynki.
Nad OLM i OVM jest 35cm wypełnienia.
OLM zrobiłem w taki sposób jak kolega herbata666 w temacie Domowe spawanko na pierwszej stronie, pojemność olm to 20ml.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/697ff5e99ca5ff8d
http://www.fotosik.pl/zdjecie/3680c8e80613d82e

Zamontowałem dwukanałowy miernik Lumel NA6 i dwa czujniki Pt-100
http://www.fotosik.pl/zdjecie/5cda80abe863758d
http://www.fotosik.pl/zdjecie/89df75d1d0dd1c78

http://www.lumel.com.pl/download/Z2Z4L2 ... bsbugi.pdf

Zastanawiam się nad sterowaniem zaworami tym Lumelem, termometry są umieszczona na 10półce i 10cm pod OLM głównie chodzi mi o odbiór przedgonu,gonu i pogonu nie wiem za bardzo jak go ustawić może któryś z kolegów coś doradzi?

Mam też pomiar każdej fazy i sumę kw i licznik kw/h szkoda było mi wyrzucić więc zamontowałem :D
http://www.fotosik.pl/zdjecie/4cb6bd9ea09716ed

Termometr 3 kanałowy,czujniki są w zbiorniku,buforze i głowicy. Pomyliłem czujniki dlatego pokazuję temperaturę bufora(napis kolumna) a termometr jest w głowicy.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/6acbfb03f01eadd9

Pierwsza destylacja wyglądała następująco:
Wsad 95l cukrówki 14% rozgrzanie 9,6kw około 45min i ruszyły opary temp. w zbiorniku 91C moc robocza 4kw
stabilizacja 40minut i odbiór kropelkowy przedgonu, po odbiorze 300ml otworzyłem LM na maxa celem sprawdzenia wydajności kolumny i tak, jeziorko ma poj. 180ml i 370ml na 1min wydajności, trochę zaskoczyła minie taka duża wydajność ale podzieliłem wynik na 5 i tak przez cały proces odbierałem 70ml na minutę.Z LM kapał jeszcze przedgon 1kropla na sek nakapało jeszcze 400ml razem 700ml

Zawory i elektrozawory http://www.fotosik.pl/zdjecie/76ca95d461887099

Odebrałem 12l spirytusu pod koniec zrobiłem jedną korektę odbioru na 40ml po 30 minutach nagle kolumna zaczęła się destabilizować i to był koniec odbioru gonu, nie opanowałem temperatury.
Odbiór pogonów aż do uzyskania temperatury pod OLM 92C wyszło 1,70l pogonu.

Cały proces trwał 8,5h mam obieg zamknięty wody 400l wody za garażem połączone z pompką od pralki, 400l wody pod koniec procesu miało 50C musiałem dostawić jeszcze jedną beczkę 200l wody i wtedy wystarczyło, chyba to tyle proszę o jakieś rady może coś przerobić lub usprawnić.
Witam,
Widząc duże doświadczenie w budowie oraz procesach, mam pytanie.
Planuje zakup takiej konfiguracji wysokości:
- zbiornik 55cm (240L) z trzema otworami na grzałki (nie wiem jakie konfiguracji użyć)
- bufor 30cm (10L)
- katalizator 20cm
- kolumna fi 85mm (81mm wewnątrz) - 100cm
- obniżony odbiór OLM + wziernik - 40cm
- głowica UFO 15cm
Czy ta konfiguracja ma sens, tzn. bufor, względem zbiornia oraz średnicy kolumny??
Jaka może być moc robocza oraz szybkość odbioru?
Za wszystkie informacje z góry dziękuje.
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: rozrywek »

240L zbiornik.
To dalej domowe hobby?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: rastro »

No mieliśmy tutaj kolegów i być może wciąż mamy, z bardzo dużą rodzina... może wesela pięciorga dzieci się zbliżają... albo te dzieci mają już wnuki na wydaniu. @rozrywek po prostu życie ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Izzo
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 18:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: Izzo »

rozrywek pisze:240L zbiornik.
To dalej domowe hobby?
Może nie lubi co miesiąc destylować. Wystarczy Mu raz na pół roku ;) I dużą rodzinę ma... I święta niebawem... I wesela może ze dwa w rodzinie... :?
No bo jeżeli producent się objawił... :shock:

Seba9401
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2019, 12:36
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Budowa Aabratka 76mm do oceny i pierwsza destylacja

Post autor: Seba9401 »

Oo sam myślę o zbiorniku 150l i kolumnie o średnicy 76mm. 3x krócej niż obecnie na 63mm z gdzie 3x przepuszczam 1 raz ;-).
Sorry za odkop, ale srenio z jaką prędkością odbierasz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”