Brak efektów po modyfikacji kolumny destylacyjnej.

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29

Post autor: inereusz »

Witam, trochę desperacko rozpoczynam ale to dla tego, że jest naprawdę źle i mam już trochę dość.
Od około pół roku posiadam kolumnę aabratek LM/OLM, przeprowadziłem już kilkanaście procesów i nie udało mi się uzyskać zadowalającego destylatu. Jako że większość procesów prowadzę dokładnie jak tu napisano a moja rura to najbardziej typowa rura, proszę w tym poście o skupieniu się na ewentualnych wadach sprzętu a nie operatora.

Mamy do czynienia z kolumną typu aabratek 60.3, keg 30l, grzanie 2x2kW, wypełnienie dobre sprężynki, 4 termometry. Proces jest prowadzony z godnie z instrukcją 2.5, która tak się składa pisana jest na przykładzie kolumny jak moja.

Początkowo kolumna była ustawiona tak, że od kega najpierw miałem:
1. Segment (2) z wziernikiem wypełniony sprężynkami miedzianymi. Jego długość całkowita to ok 17cm, ok 3cm straty na ślimak i podpórkę KO ~14cm wypełnienia CU.
2.Rura KO długości 120cm podobnie jak wyżej ślimak i podpórka KO ~ 170cm wypełnienia KO.
3. Segment (1) z wbudowanym OLM Jego wysokość to 25cm. ~5cm wysokość zbiorniczka OLM(ok.50ml), na zbiorniczku zmywak ~1cm zostaje ~19cm bufora z wypełnieniem KO.
4. Głowica aabratek jeziorko ok 100ml.

Przed ostatnim procesem postanowiłem zwiększyć bufor nad OLM i segment(2) z miedzą przełożyłem nad segment(1) z OLM.
Zrobiłem w ten sposób niejednolity bufor, którego warstwy wyglądają tak:
15cm sprężynki CU
1cm podpórka KO
2cm przerwa na ślimak, czyli puste miejsce
19cm sprężynki KO
1cm podpórka KO
5cm półka OLM

Pytanie 1. Liczyłem na rewolucję a wyszło gorzej niż zwykle. O ile proces na konfiguracji z CU na dole przebiega jak w instrukcji to po zwiększeniu bufora stała się następująca rzecz. Po stabilizacji i odebraniu przedgonów ustawiłem z miarką 20ml/min. Dla pewności odlałem miarę 3 razy, było ok. odwróciłem się do innego zajęcia na ok 10 minut i przelało mi zbiornik 400ml. Jakby jakieś podciśnienie zaczęło wypychać destylat, wcześniej tak nie miałem.

Pytanie 2. Teraz spójrzmy na rysunek z OLM, pojemność półki jest dość duża i odbiór z niej (rurka wystająca z rury) nie jest wspawana na samym dole zbiornika - czyli nie wszystko spłynie po odkręceniu na max. Na prosty rozum przez to przedgony mogą tam pływać przez cały proces, chyba że pod wpływem temperatury powędrują do góry

Pytanie 3. Czy końcówka wężyka silikonowego do odbioru nie może być zanurzona w płynie?

Pytanie 4. Segment(1) po złączeniu z rurą 120cm wydaję się być delikatnie przechylony, kiepskie cięcie rury. Pochylenie minimalne, wstawiałem kiedyś zdjęcie, ale na zdjęciu nie szło tego wyłapać. Czy takie minimalne przechylenie może być powodem wszystkich moich nieszczęść ?

To wszystko co mi na razie przychodzi do głowy.
kolumna.png
Na czerwono podpórki KO.
ślimak.jpg
Wyjaśnienie słowa ślimak.
krzyw.jpg
Ponad połączeniem delikatnie leci w prawo.

Proszę o pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zbyszek T
200
Posty: 246
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Jak nie porąbać i nie wyrzucić tej durnej rury.

Post autor: Zbyszek T »

Hej, co to znaczy: "nie udało mi się uzyskać zadowalającego destylatu"?
Możesz dokładnie opisać, co jest nie tak?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Jak nie porąbać i nie wyrzucić tej durnej rury.

Post autor: radius »

Ad 1. Wywal z tego segmentu podpórkę i "ślimak", połącz z segmentem (1) i zasyp jednorodnie sprężynkami KO.
Co do drugiej części pytania, patrz pkt. 3
Ad 2. Półka OLM, powinna mieć możliwość całkowitego opróżnienia.
Ad 3. Rureczka odbioru nie powinna być zanurzona w destylacie. Koledzy na innych forach opisywali problemy, podobne do twojego, występujące w takim wypadku.
Ad 4. Lekkie przechylenie może powodować to, że przy tak krótkim odcinku wypełnienia, refluks nie będzie rozpływał się po całej powierzchni przekroju rury, tylko spływał bliżej ścianki. Nie będzie tym samym efektywnej wymiany para-ciecz na wypełnieniu bufora (utrata półek).
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Jak nie porąbać i nie wyrzucić tej durnej rury.

Post autor: inereusz »

Chodzi o to że ma nieprzyjemny posmak.
Ad.1 Szkoda mi tego ślimaka bo do nastawów owocowych może się przydać. Nie mam tyle sprezynek KO, do bufora mogą być zmywaki ? Ale znowu bedzie niejednolity :/ Opcja 2 pożyczyć sprężynki KO z odcinka 120 cm.
Ad.2 Czy takie rozwiązanie jak wywiercenie możliwie najmniejszej dziurki w dnie zbiornika OLM wystarczyłoby ?
Ad. 4 Jeżeli nie pomogą powyższe będę prostował.

ronn08321
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 20 sie 2017, 09:45
Re: Brak efektów po modyfikacji kolumny destylacyjnej.

Post autor: ronn08321 »

Witam, kolego a co znaczy "dobre sprężynki" ? Możesz powiedzieć od kogo je masz, o ile to nie tajemnica? Ile czasu robisz na tym sprzęcie, czy od początku destylat ma nieprzyjemny smak?

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Brak efektów po modyfikacji kolumny destylacyjnej.

Post autor: inereusz »

Sprężynki zakupione tutaj, czyli polipek czy jakoś tak producent sie nazywa. Myśle że już 20 cukrówek przeszło przez kolumnę. Kolumnę mam Ok 6 msc i od początku nie udało mi się zrobić czegoś dobrego.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Brak efektów po modyfikacji kolumny destylacyjnej.

Post autor: karola44-81 »

To ile w końcu masz tego wypełnienia?
Z jaką mocą prowadzisz rektyfikację?
Ile trwa stabilizacja kolumny?
Jak wygląda sprawa po całym procesie tylko z LM? Też czuć te posmaki?
Jakie to posmaki- co wyczuwasz?
Wewnątrz kolumny nie masz ognisk korozji?
Opanuj kolumnę jedynie na LM. W wersji najprostszej zrób proces. Czyli zasyp najdłóższe wypełnienie między kegiem, a LM i jedziesz. Zapomnij o OLM na razie.
Odetnij więcej przed i po gonów. I wtedy zobacz.
Myślę, że za mocno grzejesz i wypełnienie miejscowo ci zalewa. Temperatury jakie masz?

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Brak efektów po modyfikacji kolumny destylacyjnej.

Post autor: inereusz »

Proces na 2kW prowadzę, sorki mam błąd w pierwszym poście wychodzi 117cm(a nie 170) wypełnienia KO w najdłuższym odcinku rury, możliwe że spróbuję zasypać cały OLM sprężynkami i odbierać tylko LM. uzyskam wtedy ok. 15 cm CU i 150 cm KO. Stabilizuję zawsze ponad godzinę, ostatnio rozbierałem i nic nie zauważyłem. Ciężko powiedzieć co za posmak, chyba przedgonów. Po wypiciu paru miarek zaczyna odrzucać i bardzo zniechęca.

robertino
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 10:55
Podziękował: 15 razy
Re: Brak efektów po modyfikacji kolumny destylacyjnej.

Post autor: robertino »

Kolego inereusz - spróbuj następnym razem po odpowiedniej stabilizacji i odebraniu przedgonów odbierać serce tylko z odbioru LM i najważniejsze BEZ WĘŻYKA. Problem może być w wężyku ponieważ sam to doświadczyłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”