BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
3ddamix
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 16 lut 2015, 21:33

Post autor: 3ddamix »

Witam

na wstępie poinformuję iż bimbrem do tej pory się nie zajmowałem, chyba że w celach "degustacji" ;) Co nieco wiem jak się z tym postępuje i tak dalej. Przepis z 1410 roku tez znam, ale ostatnio nurtuje mnie pytanie.
Otóż obejrzałem kilka filmików na YT, czasami w TV też pokazują jak służba celna likwiduje wielkie bimbrownie w lesie. Na YT oglądałem jak pędzą gdzieś w krajach południowej europy beczkami :D I teraz tak jak widzę po moich DALEKICH sąsiadach to oni pędzą nastawy tak z 10-20 litrów. A tamci jak pędzą to setki litrów.

Do przygotowania 10 l zacieru zwykle daje się 4kg cukru, czyli to ok można sobie kupić zgrzewkę cukru i troszkę na święta napędzić, ale czy ci co to robią po lasach też kupują tak cukier? Przecież to trzeba by było paletami wozić? Czy do robienia bimbru zawsze potrzebny jest cukier, czy może bimber można uzyskać na podstawie tego z czego robi sie zacier, np ziemniaki?
alembiki
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: zzibii »

Witaj kolego 3ddamix. Do przygotowania jak piszesz: 10l "zacieru" nie dajemy 4 kg cukru (wyjdzie syrop nie nastaw). Trochę pomyliłeś proporcje 1410. Dajemy 4 litry wody, 1 kg cukru... Po drugie woda plus cukier to nie zacier tylko nastaw. Pytasz, czy do robienia bimbru potrzebny jest cukier. Odpowiedź masz podaną na tacy w dziale: Zaciery i nastawy. Co do kupna zgrzewki cukru, to jak najbardziej można sobie na święta napędzić, tylko musisz się pospieszyć, bo czasu coraz mniej. Pamiętaj o odpowiednich proporcjach: woda, cukier, drożdże (na każdym opakowaniu drożdży jest instrukcja). Od siebie gorąco polecam lekturę tego forum, bo dużo wiedzy musisz przyswoić.
Pozdrawiam zzibii.

Autor tematu
3ddamix
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 16 lut 2015, 21:33
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: 3ddamix »

Spoko, dziękuję za sprostowanie. Tak jak pisałem z tymi proporcjami to za bardzo jeszcze nie jestem w temacie. Bardziej wolę wina robić :) Poza tym nie mam aparatury, może kiedyś.

Bardziej mnie po prostu nurtuje pytanie czy ci co robią to w setkach litrów też kupując od tak cukier? :D:D:D Bo jeśli tak to już wiem skąd policja wie, że dany obywatel pędzi ;) To tak jak z taką zieloną roślinką - owczarki sprawdzają po rachunkach za telefon z tego co słyszałem :P

PS. chodzi mi o coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=2Gv-FcknTww#t=521.71725
Jakoś tu cukru nie widzę w hurtowych ilościach, chyba ze to jest destylat a nie bimber czyli coś innego ;)
PS2. ale widać że słabe im wyszło bo piją jak wodę z kranu ;P

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: Pierino »

3ddamix, jest to forum dla miłośników domowego wyrabiania trunków. Większość robi to na własny użytek. Nikt się tu nie przyznaje do działalności na skalę przemysłową. Być może w takim wypadku trzeba dywersyfikować dostawy cukru. Ale czy na pewno? Kto mi zabroni kupić w biedronce paletę cukru? Przecież nie muszę się tam legitymować i kupować na fakturę.
Co do lasu, jako miejsca pędzenia, to jest to taki odwieczny stereotyp bimbrownika, chętnie powielany w filmach. Po co to robić w dzisiejszych czasach? Nie mam pojęcia.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: michal278 »

Kiedyś spytałem się czy mogą mi sprzedać paletę cukru w Biedronce? Pani powiedziała tylko żebym podjechać z tyłu sklepu i tyle. Nie kupiłem ale to widać nie problem. To nie USA i jeszcze nie mamy państwa totalitarnego,a były prezydent też ponoć lubić ugotować trochę %.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Autor tematu
3ddamix
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 16 lut 2015, 21:33
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: 3ddamix »

Ok to uściślę swoją wypowiedź :)

Otóż nie interesuje mnie czy ktoś pędzie po lasach, po piwnicach w nocy czy nad ranem i ile tego robi. Czy robi 2 litry czy robi 2000l dla mnie to bez różnicy. Jak ktoś może niech robi, aby tylko ludzi nie truć jakimś metanolem ;P

Z kupnem cukru to też bywa różnie, zależy od sklepu. Jeden sprzeda cala paletę inny tylko zgrzewkę i tak to się obraca.

Mnie po prostu ciekawi czy istnieje tańczy i ogólnodostępny zamiennik cukru, lub może można tak zrobić bimber żeby cukru w ogóle nie dodawać. Na filmie który zamieściłem powyżej cukru nie widziałem, ale może to coś innego a nie bimber?

PS. co do ex-prezydenta to można powiedzieć że mieszka i pędzi w moich stronach. Z tym że ja jestem na zachodzie Suwałk a ona zdecydowanie wybrał wschód od Suwałk. Raz się jego borowiki dorwały do zapasów i było już po robocie ;P
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: Zygmunt »

Mnie po prostu ciekawi czy istnieje tańczy i ogólnodostępny zamiennik cukru, lub może można tak zrobić bimber żeby cukru w ogóle nie dodawać.
Ziemniaki, jęczmień, kukurydza, żyto, pszenica, topinambur, ryż, proso, pszenżyto, gryka, maniok, bataty, wszelkie owoce, miód....
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

275synio
50
Posty: 86
Rejestracja: wtorek, 6 wrz 2016, 21:53
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: 275synio »

Miód, bataty, maniok i niektóre owoce, będą droższe od cukru...
A jeśli chodzi o wydajność i czas, to wszystko co wymienił Kolega Zygmunt!
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: zzibii »

Tańszy zamiennik to swoje owoce z sadu, lub swoje zboże z własnego pola. Jeśli mieszkasz przy granicy, to cukier od sąsiadów.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: Doody »

Zygmunt pisze:
Mnie po prostu ciekawi czy istnieje tańczy i ogólnodostępny zamiennik cukru, lub może można tak zrobić bimber żeby cukru w ogóle nie dodawać.
Ziemniaki, jęczmień, kukurydza, żyto, pszenica, topinambur, ryż, proso, pszenżyto, gryka, maniok, bataty, wszelkie owoce, miód....
Przede wszystkim lepsze od cukru :punk:
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
3ddamix
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 16 lut 2015, 21:33
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: 3ddamix »

A widzicie w końcu się dowiedziałem :) Czyli jak mniema "troszkę" tarkowanych ziemniaków i można obyć się be cukru :)

Hmm już miałem nie sadzić ich w tym roku ale jeszcze to przemyślę.

Dzięki Panowie!
Ostatnio zmieniony piątek, 16 gru 2016, 13:51 przez 3ddamix, łącznie zmieniany 1 raz.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: eldier »

Nawet nie swoje zboże, tylko kupione normalnie od chłopa na jakimś rynku. Żyto chyba wychodzi najkorzystniej - cena do wydajności. I jakość nawet "bimbru" z niego zrobionego jest tysiąc razy lepsza niż z cukru :) Tylko dość dużo roboty, zwłaszcza dla osób bez płaszcza, bełkotki itp.
No i oczywiście owoce z własnego sadu jak najbardziej :)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: ramzol »

Śmiem twierdzić ze najtaniej i najwydajniej wyjdzie z owoców z sadu sąsiada. Ważne tylko żeby on nic nie wiedział :hahaha:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: kmarian »

Trzeba jednak mieć na uwadze że, nielegalne pozyskanie surowca, może się czkawką odbić przy "zupełnie legalnym" hobby i może skutkować sumą wyroków. :twisted:

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: michal278 »

Bo lepiej żyć z sasiadami w zgodzie i za trochę jabłek dac mu butelke, a następnym razem pozwoli na większą szabry.. A powracają do meritum sprawy- od cukru nie ma nic tańszego. Bo owoce trzeba rozdrobnić, zboża i ziemniaki potrzebują całej technologii, a to i prąd i enzymy j czas który jakby policzyć to wyjdzie że w sklepie taniej. Co innego zrobienie sobie, gdzie najważniejsza własna satysfakcja.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Autor tematu
3ddamix
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 16 lut 2015, 21:33
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: 3ddamix »

Teraz już nie zdążę ale na jesień posieję chyba z 1ha żyta. Owoców z sadu też się znajdzie :)
A już miałem wszystko zasiać pod trawę, a tu taka niespodzianka :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: Doody »

3ddamix
Zasiej trawę (Maryśkę). Ma najlepszy zysk z hektara w rankingu wszystkich roślin :D
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: ramzol »

Weź pod uwagę to że przy trawie :o mniej się narobisz. A z hektara to sporo wesołości wyrośnie 8-) .
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: BIMBROWNIK sv mini bimberkowiec ;)

Post autor: michal278 »

A kolega ma czym to zboże zebrać? Możesz spokojnie na wiosnę np proso i efekt 100krotnie przebije żyto.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”