Bimber z serwatki

...na wszystkim da się nastawić "zacier".
Awatar użytkownika

Autor tematu
jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy

Post autor: jajek12 »

Witam :)
Słyszałem,że można z serwatki zrobić bimbrozje. Niestety nie mogę zdobyć przepisu. Kogo bym nie spytał to oczywiście: słyszał, podobno można itp.itd. Czy ktoś zna przepis? A może to jakaś ściema z tą serwatką :cry: ?
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates

Liseque
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 21 sty 2009, 14:38
Re: Bimber z serwatki

Post autor: Liseque »

osobiscie si enieznam ale niesadze... produkowac alkochol z serwatki? jakiej bialkowej czy zwyklej spozywczej? tak czy siak niewiem z czego ma powstac ten alkochol? z bialek, weglowodanow czy tez z kazeiny? po co kombinowac cena porownywalna do ceny kg cukru ;)
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Bimber z serwatki

Post autor: Calyx »

Wg mnie to tylko ciekawka
http://pubserv.uprp.pl/PublicationServe ... 3721B2.pdf


Zdecydowanie wole brandy owocowe wg Kucyka.
http://alkohole-domowe.com/forum/owocow ... -t112.html

Pozdr. Calyx

Edit: Przykro mi, ten link do pdf(a) przestal dzialac.
Nastepnym razem bede zapisywal dokumenty
i umieszczal zrzuty ekranowe aby uniknac takich kwiatkow :(

Calyx
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 lut 2009, 10:21 przez Calyx, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Bimber z serwatki

Post autor: kwachu »

Witam.
Nie wiem jak z serwatki ale mam coś o mleku:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
POZDRAWIAM kwachu !
Awatar użytkownika

Autor tematu
jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Bimber z serwatki

Post autor: jajek12 »

Witam
Szukałem i znalazłem taki oto artykuł.
Przerób serwatki
Serwatka stanowi produkt uboczny przemysłu mleczarskiego i w wielu krajach przetwarzana
jest na różne artykuły bezpośrednio lub pośrednio konsumpcyjne, a także na pasze.
W Polsce pewna część tego produktu nie znajduje zagospodarowania i bywa oferowana
W zależności od technologii, stosowanej w przemyśle mleczarskim i jakości przetwarzanego
mleka rozróżnia się serwatkę kwasową (pH ok. 4,5) i podpuszczkową (pH 6,0-7,0), tłustą
(do 0,6% tłuszczu) i chudą (około 0,02% tłuszczu). Składnikiem serwatki, decydującym o jej
potencjalnej przydatności do produkcji spirytusu jest dwucukier laktoza, doskonałe podłoże
do rozwoju bakterii kwaszących, co powoduje, że szczególnie przy wyższej temperaturze
(latem) serwatka w czasie przechowywania i transportu szybko ulega zakwaszeniu: laktoza
ulega przemianie na kwas mlekowy i ciecz traci walory surowca gorzelniczego.
W świeżej serwatce zawartość laktozy waha się w granicach od 2 do 5%. Z praktyczną
wydajnością około 62 dm2 ze 100 kg cukier ten może być przetworzony na alkohol, ale tylko
przy zastosowaniu do fermentacji drożdży Kluyveromyces fragilis. Typowe drożdże gorzelnicze
(Saccharomyces cerevisiae) laktozy nie fermentują.
Ze względu na małą zawartość cukru niezasadna ekonomicznie jest produkcja alkoholu
z samej serwatki. Ciecz ta może być natomiast wykorzystywana jako czynnik uwadniający
zboże, przygotowywane do fermentacji alkoholowej, przyczyniając się do wzrostu dobowego
uzysku alkoholu i poprawy paszowej wartości wywaru zbożowego (wzrost zawartości
białka).
Świeżą serwatkę w ilości 250-300 dm3 w odniesieniu do jednorazowo rozparowywanych,
każdych 100 kg zboża, wpompowuje się do parnika i po doprowadzeniu jej do wrzenia,
nie dopuszczając do przerwania wrzenia sypie się do parnika przeznaczoną na zacier
porcję zboża. Ponieważ słodki zacier zbożowo-serwatkowy powinien zawierać do 17°Blg
ekstraktu, a serwatka, w odróżnieniu od wody, którą zastępuje, wnosi do środowiska
określoną ilość suchej substancji, ilość zboża zużywanego na sporządzenie jednego zacieru
będzie o około 9-11% (ok. 1 00 kg) mniejsza niż przy sporządzaniu zacierów zbożowych bez
serwatki.
Parowanie prowadzi się w sposób konwencjonalny. Konieczna jest natomiast korekta
kwasowości zacierów (do pil około 5,2 5,5):
- przy stosowaniu serwatki kwasowej - wapnem palonym lub hydratyzowanym,
- przy stosowaniu serwatki podpuszczkowej rozcieńczonym kwasem siarkowym.
Zaciery szczepi się równymi objętościami, oddzielnie hodowanych drożdży Saccharomyces
cerevisiae (najkorzystniej szczep B-4) i Kluyveromyces fragilis. Fermentacja powinna
trwać około 3 doby, w temperaturze nie przekraczającej 34UC. W tym czasie przetworzeniu na
alkohol ulega około 70% laktozy, zawartej w zacierze. Zacier odfermentowany powinien
wykazywać zawartość ekstraktu nie większą niż 2,5°Blg, a pH nie niższe niż 4,4.
Z 1000 dm3 serwatki w warunkach gorzelni rolniczej można uzyskać, w zależności od
zawartości w niej laktozy, od 8,5 do 21 dm3 spirytusu.

Ekstrakt pozorny odfermentowanego, mieszanego zacieru zbozowoserwatkowego nie
powinien być większy niz 2,5"Rlg, a pH nie mniejsze niz 4,4.
Wywar z proponowanej technologii cechuje się większą wartością paszową niz wywar
zbożowy i może być skarmiany zwierzętami gospodarskimi.
Warto podkreślić, że przy obowiązujących w Polsce cenach na spirytus wytwarzany
w gorzelniach rolniczych przerób serwatki jako monosurowca jest nieopłacalny.

No i chyba sobie daruje
Pozdro.
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Bimber z serwatki

Post autor: Juliusz »

Witam,

Tego typu informacje zaliczam to anegdot. Znaczy to, że jest w nich trochę prawdy, nawet popartej czyimś doświadczeniem... ale merytorycznie są tylko ciekawostką...

Czyli Calyx dość adekwatnie określił temat jako ciekawostkę.

Kumys jest jakimś tam napojem alkoholowym powstałym po jakiejś fermnentacji mleka kobylego. Myślę, że każde mleko ze względu na zawartość cukrów można fermentować na alkohol. Z materiału przesłanego przez jajek12 wynika, że ilość cukru (cukrów) w serwatce jest ??? (podane liczby, pomijając błędy /dm2/ zamiast dm3; 2%-5% czyli na 100kg serwatki jest 2-5kg cukru?); sugerują też, że z 1kg serwatki można otrzymać 0.62dm3 (0.62L etanolu). Jest to definitywna sprzeczność. Potwierdzona tekstem poniżej gdzie z 1000L serwatki można dostać 8-20 L etanolu...


Rozważając tego typu informacje i zagadki zawsze warto wrócić do ogólnych zdań zainteresowanych (kto czego używa do produkcji etanolu). Jest to zdrowy wskaźnik. Z drugiej strony pytanie jako ciekawostka jest tu mile widziane ale pamiętajmy, że niczego nowego nie odkryjemy - gorzelnictwo ma parę tysięcy lat... Cukier i to dużo cukru - jest to najpewnieszy materiał na psotkę.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i nastawy z różnych rzeczy”