Bez spawania, lutowania - czyli złącza zakuwane

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy

Post autor: Wald »

Łączyć szczelnie, trwale, bezpiecznie, łatwo. Można zakuwać dwa nawet różne materiały.
Łączenie (4).JPG
Wystarczy mały (ok 10dkg) młoteczek i do 15 minut pracy. Stal 316 jest mało plastyczna, ale właśnie niewielkie narzędzie i proszę -pełen sukces.
Mam możliwość spawania,
Post Still2 (2).JPG
lecz obawiałem się naprężeń i zniekształcenia pokrywy. Nie wiem po co (pewnie tak na wszelki wypadek), ale miejsce łączenia od góry posmarowałem silikonem.
uszczelki.JPG
Materiał ze śrubunku jest ciasno wciśnięty w otwór i rozkuty do zewnątrz. Trzyma i bez uszczelniania.
W ten sam sposób można montować rury, króćce itp. Polecam jako ładniejsze od spawania i bezpieczniejsze od uszczelek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Bez spawania, lutowania

Post autor: Kucyk »

Kolego Wald, a czy mógłby Kolega opisać krok po kroku technologię wykonania tak praktycznych złączy?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Bez spawania, lutowania

Post autor: Wald »

Żaden problem. Oczywiście.
Po pierwsze pozbyłem się gwintu bo do niczego nie potrzebny. Śrubunki do wspawania (czyli z gładką powierzchnią wewnątrz i bez ośmiokąta pod klucz na zewnątrz) są droższe i tylko na zamówienie. Nie wiedzieć czemu ale tak jest.
Grubość blachy w szybkowarze 2mm. Wykonałem podtoczenie na głębokość 3,5mm tak żeby zostało 1mm ścianki. Uwierzcie ale wymiaru średnicy nie znam do dziś. To nie istotne. Ważne żeby moje podtoczenie dało się ciasno wcisnąć w otwór. To co przeszło przez pokrywę wystawało 1,5mm i miało 1mm grubości. Chciałem to z lenistwa rozkuć stożkiem na prasie, ale jak wiadomo stal KO 316 niezbyt jest kowalna więc żeby nie popękało zupełnie malutkim młoteczkiem.... Dalej już wiecie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”