bardzo mało destylatu na kolumnie

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
amrs
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 gru 2013, 00:19
Podziękował: 10 razy

Post autor: amrs »

Witam.
Teść mój postanowił zrobić głowice http://destylandia.pl/pl/65-system-turbo600
wyszło mu to idealnie tak samo, usadził ją na 2 metrowej rurze w której umieścił 70 zmywaków z Lidla oraz na samej górze 50cm miedzianych sprężynek, keg 30l .Dodam jeszcze że umieścił w środku dłuższą chłodnice w dodatku podwójną zrobioną z 12m rurki fi 10.
Problem nasz tkwi w tym że z nastawu 32 kg cukru (2 nastawy po 16kg) przy blg początkowym 28 a końcowym -4 na drożdżach Moskva Style wyszło nam 9l serca 96-97%, 1l przedgonu i ok 1.5 pogonu. kolumna ustabilizowana na 77.5 i nie wiemy co jest przyczyną ze tak mało wyszło, gdzie się straciło serce skoro powinno go wyjść tak jak zawsze na starej kolumnie ok. 16l. Teraz aż strach to jechać drugi raz ponieważ boimy się że 1/3 znowu gdzieś się straci. ( kolumna pierwszy raz używana) Z góry dziękuje za odpowiedź.
promocja

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: aronia »

Czy skraplacz wszystko skrapla? Jak jest temperatura na wyjściu wody? Czy gdzieś w aparacie nie ma przecieku albo nie uciekają pary? Przy jakiej temperaturze w kotle zakończyliście proces?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: lesgo58 »

Mogą być 3 powody: albo nie przerobiony nastaw, albo nieszczelny skraplacz, albo coś nie tak z destylacją.
Pierwsze dwa odrzucam, bo podałeś parametry cukromierza w normie i nie sygnalizowałeś, żeby było czuć oparami w pomieszczeniu. Pozostaje destylacja.
Przede wszystkim podaj sposób w jaki prowadzisz destylację. Bo podejrzewam, że z każdej destylacji te 2 litry zostały Ci po prostu w baniaku.
Który termometr Ciebie prowadzi? Jak szybko odbierasz?
Czyli gdzie masz umieszczone termometry? W którym momencie odcinasz pogony? W jaki sposób odbierasz te pogony? Jaką moc mają pogony?
Itd.
Ostatnio zmieniony środa, 16 kwie 2014, 13:12 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: herbata666 »

Tak jak pisze kolega Lesgo58 podaj dokładnie jak przeprowadzasz destylację, mi się osobiście wydaję, że za wcześnie kończysz odbiór i dużo zostaje w baniaku i kolumnie (może jakieś błędne wskazania termometru). To tylko takie moje gdybanie, dopóki nie opiszesz dokładnie całego grania, to nikt raczej Ci nie doradzi, bo przyczyn może być naprawdę bardzo wiele.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
amrs
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 gru 2013, 00:19
Podziękował: 10 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: amrs »

Termometry usadzone są: na samej górze w głowicy, drugi ok 50cm niżej (20cm jest jeszcze przysypany miedzią ),trzeci na 1/3kolumny czwarty w kegu. Pierwsze dwa precyzyjne drugie dwa to tarczowe. Jechaliśmy 3 x po 25l nastawu
- pierwszy raz zagrzaliśmy keg na 2 x 1500w do temp 82 stopni na kegu,
wyłączyliśmy 1 grzałkę, czekamy aż termometr w miedzi (miedź ma na samej górze) pokazał 70stopni zmniejszyliśmy moc grzałki do 46%mocy grzałki po 20-30 min termometr pokazywał 77.5 a w głowicy zaczyna rosnąć temperatura do 74,6, przedgon odbierany z bocznego odbioru kropelkami ok 200ml, przełączyliśmy na odbiór z głowicy zebraliśmy jeszcze z 50ml i zaczynamy odbierać serce (ok2.2l 96-97%). Zaworek precyzyjny nie puści mi choć bym chciał więcej niż 800ml na godz , po ok 2.5 godz. zdziwienie termometr w miedzi idzie 0.2 do góry i zaczyna iść pogon od 96% spada do 80% poniżej nie zbierałem (zebrałem niecałe 250ml) 82stopnie w miedzi 86-87stopni na kegu
-drugi raz szybciej dwoma grzałkami do temperatury w miedzi 78stopni jedną wyłączyliśmy druga na 100% mocy do temp 78 redukcja mocy do 60%, temperatura na głowicy rośnie do 76.5, przełączam na odbiór z głowicy, jeszcze 50ml przedgonu i odbiór serca dokładnie tyle samo tylko że w związku z wyższą temperaturą zalewało kolumnę) 200 ml pogonu do 85% temperatura na kegu 86
-trzeci raz bardzo powoli, stabilizacja prawie 2.5godz do temp 76.5stopni w miedzi na głowicy 74,1
leciało tak powoli że prawie nic nie spadało ponownie na wkład efekt 150ml przedgon, 2.5l serce 95%, 250 ml pogonu
czwarty raz dzisiaj pojedziemy ale zakładam że też będzie 2.2l serca
cukier kupiony na promocji w sklepie
Nie miałem nigdy do czynienia z taką kolumną i nurtuje mnie jedno pytanie czy czasami przez ten wspawany kawałek rurki koło wlotu i wylotu wody na końcu chłodnicy nie powinien być jakoś delikatnie przytkany może tam coś ucieka tylko że w garażu nic nie czuć, nic nie śmierdzi.
Dzisiaj albo jutro jak tam pojadę wrzucę fotki kolumny

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: aronia »

amrs pisze:Termometry usadzone są: na samej górze w głowicy, drugi ok 50cm niżej (20cm jest jeszcze przysypany miedzią ),trzeci na 1/3kolumny czwarty w kegu. Pierwsze dwa precyzyjne drugie dwa to tarczowe.
Wymień wszystkie na elektroniczne i odbiór prowadź raczej według wskazań tego z 1/3 kolumny.
amrs pisze: po ok 2.5 godz. zdziwienie termometr w miedzi idzie 0.2 do góry i zaczyna iść pogon od 96% spada do 80% poniżej nie zbierałem (zebrałem niecałe 250ml) 82stopnie w miedzi 86-87stopni na kegu
W tym miejscu powinieneś zmniejszyć odbiór - przykręcić zaworek. Trochę dziwne wskazanie temperatury - prawdopodobnie jest to 96 więc przekłamuje Ci o 10! stopni. Czyli w kegu masz jeszcze ciecz która ma 5% czyli przy ponad 22l wsadu ponad 1l spirytusu.
Co do zdjęć zwróć uwagę na umiejscowienie termometru w kegu.

Autor tematu
amrs
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 gru 2013, 00:19
Podziękował: 10 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: amrs »

Dzięki za pomoc, problem rozwiązany :) teraz skończyliśmy jechać ten ostatni raz i wyjechaliśmy pogon do 50% ponad 2.5L, nigdy wcześniej tyle tego pogonu na starej kolumnie nie było (max 0.5L ) więc nigdy tego nie zbieraliśmy ponieważ się nie opłacało wlewać do serca na 2 raz. Teraz pojawia się znowu problem skąd tyle tego pogonu?
Za dużo wkładu czy za słabo uciśnięty? a może za wysoka kolumna?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: radius »

amrs pisze:Teraz pojawia się znowu problem skąd tyle tego pogonu?
Tak, jak pisali koledzy, wymień termometr na wysokości 1/3 na elektroniczny i wg niego prowadź cały proces.
Zmierz wydajność maksymalną kolumny, ustaw refluks 4:1 i jazda. Po skoku temperatury na wys. 1/3 skoryguj odbiór (zmniejsz) i odbieraj serce dalej. Serce, przy dobrze prowadzonym procesie, możesz odbierać spokojnie do 98oC w kegu, tylko najpierw musisz poznać możliwości swojego sprzętu i dojść do wprawy w obsłudze a problem zbyt dużej ilości pogonów zniknie :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
amrs
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 gru 2013, 00:19
Podziękował: 10 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: amrs »

Ja jednak mam złe przeczucie do tego wypełnienia. A mogło na to mieć też wpływ, że wlałem nie wyklarowany nastaw?

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: Szlumf »

1. Przy 16-17% cukrówce wrzenie w kotle rozpoczyna się przy około 88C (ruszają przedgony) więc termometr w kotle jest walnięty i mocno zaniża. Koniecznie wymień na elektroniczny i jak się da to umieść w cieczy a nie w parach. W załączeniu dla ułatwienia wykres.
2. Nie napisałeś wprost jakiej średnicy jest kolumna. Z pierwszego postu pośrednio wynika, że 60,3 więc średnica wewnętrzna to pewnie 56mm. Jeżeli tak jest i macie 70 zmywaków na 150cm wysokości to prawdopodobnie są za mocno ubite bo znacznie powyżej 400g/l przy zalecanych 280g/l. Świadczy też o tym zalewanie kolumny mocą 900W. Trzeba je rozluźnić bo pewnie pomimo małej mocy i małego odbioru masz zalaną kolumnę w obszarze zmywaków i zalanie przez bardziej przewiewną miedź podchodzi stopniowo do głowicy.
3. Ja dosyć często leję niesklarowaną cukrówkę ale na kociołek 30l leję jej góra 22l bo przy 25l lubi pójść w rurę.

Ja przy zmywakach w formie kłaczków 320g/l (kolumna 55mm średnica wewnętrzna) pracuję z mocą
2200W bez zalewania ze średnim odbiorem serca 1400ml/godz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: aronia »

Jak Blg na minusie(o ile sprawdzony wskaźnik) to klarowność bardziej mogłaby mieć wpływ na smak, a nie na uzysk. Skorzystaj z tych rad, które już dostałeś(termometr, zmniejszanie odbioru w miarę ubywania % w zbiorniku) i opisz efekty, bo na tą chwilę raczej niewiele więcej można podpowiedzieć. Wypełnienie zmywakowe jeżeli dobrze spreparowane i jest go odpowiednia ilość(wspominane 280g/l) to ustępuje tylko sprężynkom, więc jeżeli nie zamierzasz na razie w nie inwestować to nie doszukiwałbym się w nim winy, a bardziej w sposobie prowadzenia procesu.

Autor tematu
amrs
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 gru 2013, 00:19
Podziękował: 10 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: amrs »

aronia pisze:Skorzystaj z tych rad, które już dostałeś(termometr, zmniejszanie odbioru w miarę ubywania % w zbiorniku)
Ja odbieram przez ten zaworek max 800ml na godzinę więc to chyba i tak za wolno (więcej się go nie da odkręcić)
Wyrzucić trochę tych zmywaków i poluźnić? Chciałbym trochę mocniej grzać ponieważ wtedy więcej będzie lecieć na wypełnienie co ma wpływ na jakość destylatu. Nie narzekam, po 1 razie otrzymuje 96-97% a na starej kolumnie po 2 razie jak było 96% to był sukces. Ciekawe co wyjdzie po drugim razie :) może jutro to przejadę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 kwie 2014, 11:04 przez amrs, łącznie zmieniany 2 razy.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: Szlumf »

amrs pisze: Wyrzucić trochę tych zmywaków i poluźnić?
Jeżeli masz rurę 60,3 to tak. Tylko wyrzuć wszystkie i upakuj równomiernie od nowa odpowiednią ilość. I ja dałbym mniej miedzi - tak ze 20cm wystarczy - a w jej miejsce zmywaki. Jeden zmywak z Lidla waży 21-22g więc na 1m rury tak ze 33 zmywaki. Ważny jest sposób układania. Nie można upychać kijem od szczotki bo powstaną punktowe zagęszczenia i będzie zalewać. Popychacz powinien mieć średnicę zbliżoną do kolumny.
I masz dużo cierpliwości by odbierać z tak małą prędkością. Ja ostatnią korektę odbioru robię na 15ml/min a zaczynam od około 30ml/min. Jeżeli masz kłopot z zaworkiem precyzyjnym to na szybko możesz go zastąpić igłą od strzykawki. Więcej szczegółów znajdziesz tu http://alkohole-domowe.com/forum/post77 ... 82a#p77657. Dodam tylko, że wydajność igły rośnie w miarę wzrostu słupa cieczy nad nią więc jeżeli dla wygody umieścisz ją (korzystając z silikonowego wężyka lub rurki miedzianej) niżej to musisz zbadać ile Ci leci. Ja korzystam z 3mm rurki silikonowej na końcu której dałem uchwyt na igły z zestawu do kroplówek (do nabycia w aptece lub u znajomej pielęgniarki). Przed uchwytem dałem zacisk od kroplówek do odcinania dopływu przy zmianie igły.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: radius »

amrs pisze:Wyrzucić trochę tych zmywaków i poluźnić?
Jeśli kolumnę masz z rury DN40 (śr. zewnętrzna 48,3 mm) to zmywaków z Lidla upakuj na metr bieżący rury ok.15. Jeśli rura DN50 (śr. zewnętrzna 60,3 mm), to zmywaków powinno być ok. 25, a jeśli masz rurę spożywczą o średnicy zewnętrznej 63,5 mm, to zmywaków upakuj 35 na metr rury - to po pierwsze.
Po drugie, tak jak pisali koledzy, zmniejsz ilość miedzi, w zupełności wystarczy 20 cm i po trzecie, nie mniej ważne, postaraj się o inny zaworek precyzyjny. Chcąc dobrze poznać możliwości swojego sprzętu i móc pracować na nim z pełną wydajnością, niestety musisz się zaopatrzyć w inny, o większej przepustowości.
Reszta, tak jak pisałem wcześniej a ..."będziesz Pan zadowolony" :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
amrs
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 gru 2013, 00:19
Podziękował: 10 razy
Re: bardzo mało psoty

Post autor: amrs »

Mam rurę 60,3

didier01
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 28 paź 2013, 17:17
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: bardzo mało psoty

Post autor: didier01 »

Witam.
A nie za dużo tego cukru? 32 kg na 75 l nastawu?

Strongbow
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2021, 18:04
Podziękował: 14 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: Strongbow »

Witam szanownych formowaczów.
Na wstępie chciałbym podziękować za możliwość korzystania z waszej wiedzy i doświadczeń.. Jestem nowy w temacie destylacji, mam za sobą sześć mniej lub bardziej udanych procesów. Najbardziej trapiącym mnie problemem jest ilość destylatu. Średnia z nastawu 4 wynosi u mnie 5 litrów spirytusu 96procent.
Nastaw 50l
16kg cukru
Nastaw zostawiam na 4 tygodnie do pełnego wyklarowania ,smak wytrawny, blg poniżej zera.
Proces prowadzę do temperatury na kegu 99stopni.Podczas 2 ostatnich destylacji (pierwsza 46l nastaw)otrzymałem 6 l spirytusu 96 procent) Do 2 procesu rozcieńczyłem surówkę do 20 procent i ku mojemu zdziwieniu z 6 litrów wsadu otrzymałem 4.5 l spirytusu (prowadzać proces do 100 stopni). Gdzie leży problem?!
Pracuje na aa bratku 60mm, pełne ocieplenie, 3 termometry ,regulator napięcia ,grzałki 2x2000w .Wypełnienie miedz 20cm, nierdzewka 120cm(Pilipek),keg 50l.
Proces prowadzę następująco
-grzanie na full aż do zalania kolumny(grzałka 2kw plus 1,5 kw nie zalewały mi kolumny i zamieniłem je na 2x2kw)
- później grzanie poniżej progu zalania 3.2kw
-stabilizacja
-odbiór przedgonów (500ml)
-destylat odbieram z prędkością 1,3l na godzinę ,po skoku temperatury zmniejszam odbiór.
Proszę o opinie dlaczego nie mogę osiągnąć 0,5 l destylatu z 1kg cukru.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 kwie 2022, 08:32 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: jakis1234 »

Aabratek 60 mm i grzanie 3,2 kW?
Coś mi tutaj zdecydowanie nie pasuje, u mnie próg zalania to 2,7 kW, a moc robocza 2-2,2 kW.
Jak ustaliłeś ten próg zalania?
Czy przypadkiem nie pracujesz na zalanej kolumnie?
Trochę też za mało wody w stosunku do cukru, 16 kg cukru to prawie 10 litrów, więc zostaje 40 l wody co daje 2,5 litra wody na kilogram cukru, a to daje Blg na poziomie 28,5.
Trzymaj się Blg 20-22.
Oprócz tego nie widzę nic co by uzasadniało tak mały odbiór
P.S To co robisz to rektyfikacja.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 kwie 2022, 12:12 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

użytkownik usunięty
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Moim zdaniem, zbyt mocne grzanie jak na 60mm i sprawdź sobie szczelność sprzętu a może skraplacz nie wyrabia?. Gdzieś gubisz moc. Bez łaski z takiego wsadu, powinieneś dostać 7L. Odbiór jest :ok:. Po za tym, zbyt wysoki cukier w nastawie. Termometr na wysokości 10 półki teoretycznej jest stabilny?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: rozrywek »

jakis1234 pisze: Coś mi tutaj zdecydowanie nie pasuje,
Mi też.

Nastaw mi nie pasuje.

Jakie było końcowe blg?

Nie zawsze się przerobi do końca.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Strongbow
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2021, 18:04
Podziękował: 14 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: Strongbow »

Dziękuje za szybki odzew. Przy grzałce 2kw +1.5 kw i grzaniu na max przez ponad godzinę nie dochodziło do zalanie kolumny. Po wymianie grzałki na 2x2kw po około 40min grzania następuję zalanie kolumny. Po zalaniu kolumny stopniowo zmniejszałem moc grzania jednej grzałki po 5% do czasu opadnięciu cieczy, wtedy odłączam grzałkę na kilka minut. Następnie włączam grzałkę ale odejmuje jeszcze 10 procent mocy z jednej grzałki .Na zalanej kolumnie raczej nie pracuje temperatura na 10 polce jest zbyt stabilna. Końcowe blg zero (mój wskaźnik pokazuje tylko do zera),pomiar wykazał zawartość alkoholu na poziomie 18-19%.Kolumna nie wykazuje oznak jakiejkolwiek nieszczelności, biorę się za sciąganie ocieplenia z kega i zagotuje wodę aby sprawdzić czy tam nie dzieje się cos złego.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: nemeto »

@rozrywek, przecież napisał blg poniżej zera.
@Strongbow, jak dla mnie za duża moc robocza.
Co do powodów ja typuję kilka (do wyboru):
- oszukuje Cię cukromierz
- oszukuje Cię termo w kegu
- nieszczelność złączach
- puszcza chłodnica alko w powietrze
- jeśli pracujesz na zalanej kolumnie możesz mieć dużo alko jeszcze w rurze jak kończysz proces.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 kwie 2022, 19:04 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Strongbow
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2021, 18:04
Podziękował: 14 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: Strongbow »

Ściągnąłem ocieplenie z kega, widoczne ślady wycieku z pod termometru. Musze wymienić uszczelkę .Czy to może być przyczyna mojego problemu?
-cukromierz sprawdzony
-termometr sprawdzony
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 kwie 2022, 22:22 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: AAmatorek »

Raczej nie, wycieki kolumny lub puszczajacy pary skraplacz bym obstawiał. Kierunek wody masz dobrze ustawiony? Po zewnętrznej stronie w dol wchodzi zimna a środkiem do góry ciepła uchodzi, glowica powinna byc od szczytu zimna do 1/3 wysokości w dół
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: nemeto »

No jest to jedna z możliwości - z tym, że kurczę powinieneś poczuć ten alkohol nosem ;)
A co do grzanie, to dotarło do mnie, że mówimy o mocach nominalnych a nie realnych. Nie pasowała mi ta moc i chyba się wszystko wyjaśniło. Mi z kalkulatora (o ile dobrze liczę) przy rurce 60 (średnica wewnętrzna) i plipku moc zalania wychodzi lekko powyżej 3,25 kw (przy rurce o takiej średnicy zewnętrznej oczywiście jest mniejsza).
Sprawdzałeś z jaką mocą realnie grzejesz?
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 kwie 2022, 00:25 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Strongbow
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2021, 18:04
Podziękował: 14 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: Strongbow »

Nie sprawdzałem realnej mocy grzałki. Jaka jest optymalna temperatura wody wypływającej ze skraplacza?
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: nemeto »

Zależy od kilku czynników: wydajność chłodnicy, prąd, bufor bezpieczeństwa operatora itp.
Ja utrzymuję widełki 53-55.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: jakis1234 »

A ja mam na ogół około 60 stopni, staram się nie przekraczać 65.
Im wyższa temperatura, tym oszczędniej z wodą i lepiej kolumna pracuje, ale oczywiście trzeba uważać, żeby chłodnica dała radę wszystko skroplić.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: Doody »

60 stopni to taka bezpieczna granica, nie chce mi się latać i sprawdzać czy przypadkiem pary nie wylatują mi z kolumny ;), wiec właśnie taką okolice staram się utrzymywać. Oczywiście można założyć czujniki, które będą korygowały taką temperaturę i "wyżyłować" system na 75 stopni ale to nie dla mnie ;)
Pozdrawiam
Darek

użytkownik usunięty
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: użytkownik usunięty »

Strongbow pisze:Ściągnąłem ocieplenie z kega, widoczne ślady wycieku z pod termometru.
Zaraz, zaraz. Chwileczkę, hamulcuj. Brakuje Ci dość sporo tej dobroci więc musiałbyś mieć kałuże gorącego i parującego wsadu wokół kotła. Wyczułbyś to a napewno zobaczył. Ale pary alkoholowej, nie dostrzeżesz tak od razu....
Skontroluj złącza a raczej uszczelnienia w nich a także porty termometrów. Ile podajesz wody (L/h) na skraplacz przy mocy, którą wymieniłeś?
Inaczej zapytam.
Czy pewny jesteś że twój skraplacz, skropli całość pary przy 3,2KW?
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: AAmatorek »

jakis1234 pisze:A ja mam na ogół około 60 stopni, staram się nie przekraczać 65.
Im wyższa temperatura, tym oszczędniej z wodą i lepiej kolumna pracuje, ale oczywiście trzeba uważać, żeby chłodnica dała radę wszystko skroplić.
Wiadomo ze ma być ciepła, ale wydaje mi się ze jak będzie w granicach 40-45'C przy przynajmniej 120 cm kolumnie lepiej wyhamować pogony na dole. (To taka moja prywatna teoria- jeżeli błędnie myślę to chętnie wysłucham reprymendy)
Ostatnio zmieniony środa, 27 kwie 2022, 08:06 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Strongbow
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2021, 18:04
Podziękował: 14 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: Strongbow »

Wody podaje około 6 l tak aby wypływająca była dość ciepła ale nie gorąca. Czy skraplacz skropli wszystko?! Nie mam pojęcia..
Podsumowując podstawa to właściwie wykonany nastaw, szczelność sprzętu, ilość wody chłodzącej a także moc grzania.
Ale jak zalewa mi kolumnę grzejąc na full 4kw to jaka moc robocza wybrać?

kumpocik
100
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2020, 15:57
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: kumpocik »

A z innej beczki. Na co wpływa temperatura wody wypływającej ze skraplacza ?
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: nemeto »

Na temperaturę refluksu, a ten na to co się dzieje nad OLM

kumpocik
100
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2020, 15:57
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: kumpocik »

Więc lepiej mieć 45 czy podciągnąć wyżej ?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: rozrywek »

Kumpociku, praktycznie na wszystko.

Głównie na to jak szybko się rozpuszcza cukier w tej wodzie, którą używasz do następnego nastawu.
Żart.

Chodzi o poprawną pracę kolumny.
Testowaliśmy bardzo zimny reflux, już dawno temu.
Nie sprawdza się. Za mocny.

Zbyt skrapla, nie puszcza par.
Wyjaśnię normalnie, nie naukowo:

Kolumnę należy blokować, ale nie zablokowywać, praca musi być stabilna, przez, praktycznie cały czas.

Przecież odbieramy urobek, prawda?

Stabilność jest kluczem, poprawnej pracy.
I głowicy i kolumny.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: nemeto »

Wyżej, mniejsze szanse na to, że coś czego nie chcesz zejdzie niżej. U mnie to generalnie 53-55 stopni, choć czasami zdarza się ciutke ponad (często jak mi się nie chce kręcić precyzyjnym i czekać na efekt). Choć nigdy (no chyba, że przy zalaniu) nie przekraczam 57.
Kwestia temperatury refluksu to decyzja operatora, są operatorzy pracujący na gorącym i są tacy którzy pracują na zimnym. Poeksperymentuj i wybierz to co do Ciebie lepiej przemawia.

kumpocik
100
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2020, 15:57
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: RE: Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: kumpocik »

rozrywek pisze:Kumpociku, praktycznie na wszystko.

Głównie na to jak szybko się rozpuszcza cukier w tej wodzie, którą używasz do następnego nastawu.
Żart.
Dobra pamięć Obrazek

Podkręcę zatem jeszcze kilka stopni, zobaczymy czy i jak to wpłynie na produkt końcowy.
Jak (czym) ustawiacie precyzyjny przepływ wody?
Ostatnio zmieniony środa, 27 kwie 2022, 08:03 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: rozrywek »

Kumpociku, podkręć, nikt ci nie broni.
Własne błędy uczą najszybciej.

Nie chcesz słuchać, nie musisz.
Demokracja, obok rektyfikacji.

Prośbę mam, jedną, jak coś podkręcasz, popatrz na inne wskazania również.
Dziękuję.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: bardzo mało destylatu na kolumnie

Post autor: nemeto »

@kumpocik :ok: , u mnie pracuje zaworek dławiący zwrotny do tekalanu.
@rozrywek nie wiem, może mam problemy ze zrozumieniem słowa pisanego, ale z tego co napisałeś wynika, że zamierzenia kolegi @kumpocik są błędem. Chciałbym abyś mi wyjaśnił, gdzie ten błąd widzisz - o ile to oczywiście nie jest problemem.
Ostatnio zmieniony środa, 27 kwie 2022, 08:19 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”