Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rad1x
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2010, 11:52
Podziękował: 9 razy

Post autor: rad1x »

Witam Wszystkich.

PROLOG:)

Jestem posiadaczem kolumny z przed wielu lat i od dłuższego czasu mama zamiar ją 'zaktualizować', ale jakoś zawsze z powodu, powiedzmy, aktywnego życia brakło mi na to czasu. Czas najwyższy naszedł żeby to zmienić.

Obecne posiadane główne komponenty wchodzące w skład kolumny to: keg 30l, rura fi60 4 modeliki po ok 50cm, każdy zakończony pierścieniem centrującym, wypełnienie to SPP (Spiral Prismatic Packaging czyli sprężynki pryzmatyczne), grzałka 6kW. Bufor i OVM/OLM – brak.

[img]bank33.png[/img]

Analizując stan obecny doszedłem do wniosku ze jednak baniak 30l to za mało. Zdecydowanie bardziej wolałbym prowadzić jeden duży proces an dzień niż kilka mniejszych z potrzebą cyklicznie podejmowanych drobnych akcji (to włączenie chłodzenia, to czekanie na stabilizację, to korekty odbioru itd) Dodatkowo wykonanie bufora pod ten rozmiar baniaka nie pozwoliłoby na wymianę kega na większy (w szybki i tani sposób) - wiec postanowiłem ze baniak też zostanie wymieniony.

ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE

Moim założeniem jest wykonanie komponentów z tematu w rozmiarach które zmieściłby się na arkuszu 1000x2000x1.5, dodatkowo z blachy o zwiększonych parametrach antykorozyjnych, mam tu na myśli typ blachy 1.4404 (316). (Jestem świadomy ograniczeń, w szczelności dostępności prefabrykatów takiego typu blachy w ilościach detalicznych. Dlatego projekty uwzględnia minimalizację ich użycia. W zamian niestety owe elementy są kształtowane z płaskiego arkusza blachy)

Projekt nieco odbiega od kanonów, zawiera parę - jak mi się wydaje - nowatorskich rozwiązań (albo raczej prób rozwiązań) zagadnień wiec nie krytykujcie proszę zbyt szybko. Część rozwiązań jest sprawdzona na poprzedniej kolumnie (przynajmniej działa u mnie i jestem z nich zadowolony – jak np. łączenie na wywijki i uszczelki silikonowe) więc je przeniosłem do tego projektu, część jest całkowicie nowa i teoretyczna - wiec miło by mi było jak bym otrzymał komentarze od kolegów z większym doświadczeniem praktycznym.

DANE TECHNICZNE KOMPONENTÓW:

1. BANIAK (z)
Baniak ok 88l w kształcie walca. Wymiary d=50 h=45. Dodatkowo z powodu relatywnie cienkiej blachy wzmocnione paskami 2.5 cm blachy na dole i górze. Dolne płaskowniki posiadają wcięcia umożliwiające całkowite spuszczenie zawartości przez zawór przy podłodze.

Tu nie mam doświadczenia jak się wygina blachę w kształt tuby. Myślę ze jakoś tam sobie dam radę:).

2. BUFOR (b)
Pojemność ok 6,3 litra. Tu w kształcie 8-kąta o boku 85mm (promień koła opisanego na 8koncie to 111.8, wpisanego 103) . Dlaczego tak? A nóż, łatwiej wyciąć ośmiokąt (kątówką) niż koło. Dodatkowo wizjer to jedynie wycięcie ramki i otworu + 2 uszczelki + śruby i nakrętki.

Tu bufor zawiera coś nowego – mechanizm spustowy zamknięty wewnątrz. Opiera na specjalnie wzdłużnie wyciętej i wypolerowanej rurze i otworach na dole i górze bufora uszczelnionych w specjalny sposób grubą uszczelką silikonową. To koncepcja z którą się jeszcze nie przespałem i tym bardziej nie testowałem. Myślę ze może działać.

Góra bufora wzmocniona jak baniak – podłużnicami.

Dno bufora jest bezpośrednio ogrzewane parami z baniaka, jednak dodatkowo przewidziałem radiatory w postaci wspawanych odcinków blachy z dołu i z góry. Może przy takich pojemnościach nie są niezbędne ale koszt ich wspawania będzie znikomy.

Dodatkowo można działać bez bufora – wypożyczając jedynie jego wieko które pasuje do wieka baniaka.

3. CHŁODNICA (c)

to be contiuned… - na razie nie opisuje szczegółowo, nie wykonałem jeszcze modelu 3D. Ogólnie, składa się głównie z wieka (c3), opaski (c2) i podstawy w kształcie stożka (c1). Elementy te są zawarte w projekcie wykorzystania powierzchni blachy – żeby mieć pewność ze nie zabraknie dla nich miejsca.

Na razie tyle. Dodam jeszcze ze model 3D i projekt blachy są zgrubne. Projekt 3D nie trzyma niekiedy proporcji. Projekt blachy natomiast – jak najbardziej.

W przyszłości uzupełnię projekt o wymiary i pozostałe elementy kolumny jak np. daszki które na razie pomijam. Nie chcę tego robić w zbyt młodym projekcie, w którym ostatecznie dużo może się zmienić.

Przepraszam za zbyt chaotyczny opis, lecz nie chciałem się zbytnio rozwlekać.
Dobrej Nocy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[dailymotion]There is a thin line between hobby and insanity[/dailymotion]

robertino
10
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 10:55
Podziękował: 15 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: robertino »

Ja nie wiem jakie ty masz potrzeby,ale jak dla mnie przy kolumnie fi 60 zbiornik 30 l jest wystarczający.

Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: Szlumf »

Praktycznie wszędzie dajesz jakieś wzmocnienia. Przy takim podejściu zastanów się może nad o wiele cieńszą blachą. Wiem, że musi być dobry fachowiec by taką pospawać ale może warto to przemyśleć. Pierwszy kocioł 30l miałem ze zlewozmywaka a teraz 66l z dwóch miednic i sprawuje się dobrze bez wzmocnień. Fakt, że kolumnę (szkło) mam podwieszoną ale przy Twoich wzmocnieniach można to rozwiązać.
Ciekawią mnie Twoje połączenia w kolumnie. Mógłbyś coś więcej o tym napisać?
Awatar użytkownika

Autor tematu
rad1x
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2010, 11:52
Podziękował: 9 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: rad1x »

Też myślałem nad blachą 1mm. Ale wydawała mi się za cienka. Ponad to dochodzi problem spawania blachy 1mm i 2mm. Choć apropo spawacza w starej kolumnie mam segment z blachy 0.5mm i spawacz dał radę pospawać z 2mm - ale mówił ze to ostatni raz:) Widziałem jak się męczył i jak przy drobnym błędzie momentalnie przepalało tą blachę 0.5.
Połączenia jakie mam obecnie czyli segmenty i wizjer (ma taką samą budowę jak przedstawiony tu w modelu 3d) łącze na uszczelki silikonowe i śruby. Mam 2 rodzaj grubsze i cieńsze - (nie pamiętam rozmiarów chyba 1mm i 2mm) kupiłem dwa rodzaje do porównania. Niestety podczas spawania niektóre elementy się delikatnie pofałdowały wiec uszczelki 2mm były niezbędne. Robiłem testy szczelności zamykając wszystkie odpływy i używając kompresora do kół. Zbyło zupełnie szczelnie.
Szkiełko wizjera - kupione za kilka złotych w serwisie kominków - jest przełożone z obu stron ramkami silikonowymi. Jest skręcone dość mocno - bałem się ze może nawet zbyt mocno. Jak do tej pory nie pękło.
Co do odkręcania wielu śrub to nie musiałem tego do tej pory robić wlewając i wylewając surówką bo do kega mam rurę przyspawaną do oryginalnego fittinga kega.
Tu myślę żeby wlewem roboczym uczynić ten przy łączeniu bufora z rurą. Będzie trzeba odkręcać jedynie 4 śruby. Dodatkowo mam zamiar użyć minimalnie krótkich gwintów i nakrętek motylkowych. Jakoś przeżyję.
[dailymotion]There is a thin line between hobby and insanity[/dailymotion]
Awatar użytkownika

Autor tematu
rad1x
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2010, 11:52
Podziękował: 9 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: rad1x »

Gdzieś umkną mi jeden załącznik. Przedstawia widok spustu bufora od dołu. Składa się z uszczelki silikonowej w którer jest wycięty okrągły otwór nieco mniejszy niż średnica rury z podłużną dziurą oraz pierścienica kołowego. Wszystko jest skręcone na śruby. Na górze bufora jest podobny zestaw. Umożliwia to ruch sztycy w górę i w dół. Gdy dziura jest całkowicie poniżej uszczelki bufor jest szczelny. Gdy zostanie podniesiona zawartość bufora swobodnie spływa do kotła.

Wycięcie dziury w uszczelce mam zamiar dokonać tak jak się wybija dziury w pasku skórzanym - czyli wybijając koło specjalnie zaostrzoną rurą lub składając uszczelke na 4 i wycinając koło. Chodzi o to żeby krawędź rury była możliwie najbardziej gładka.

Chyba od tej operacji wykonam pierwszy krok-test przy budowie bufora.

Pomysł z przebijakiem wydaje się być lepszy. Jak sądzicie Panowie ile średnica dziury w uszczelce powinna być mniejsza od średnicy rury z podłużną dziurą?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[dailymotion]There is a thin line between hobby and insanity[/dailymotion]
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: Pretender »

Blacha 1.5 w zupełności wystarczy. Góra i dół mógłby być grubszy, ale pewnie cieńsza też da radę.

Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: Szlumf »

rad1x pisze: Pomysł z przebijakiem wydaje się być lepszy. Jak sądzicie Panowie ile średnica dziury w uszczelce powinna być mniejsza od średnicy rury z podłużną dziurą?
Używam wycinaków (przebijaków) fabrycznych z Juli i domowch z metalowych flamastrów, długopisów itp.. Sprawdzają się dobrze. Średnica zależy od średnicy rury, grubości uszczelki i gatunku silikonu. Przy uszczelce 1,5-2mm zacznij gdzieś od połowy średnicy rury. Powiększyć zawsze będziesz mógł.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rad1x
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2010, 11:52
Podziękował: 9 razy
Re: RE: Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: rad1x »

Pretender pisze:Blacha 1.5 w zupełności wystarczy. Góra i dół mógłby być grubszy, ale pewnie cieńsza też da radę.
A 1mm? Koszt pewnie 30% mniejszy ale przede wszystkim bardziej podatna na gięcie, niestety tez przy spawaniu:(
Ciekawe jak z dostępnością w typie 316.

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka
[dailymotion]There is a thin line between hobby and insanity[/dailymotion]

85pk
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 1 wrz 2016, 16:28
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: 85pk »

Kolego rad1x, po co się tak głowisz, jak keg 100l można kupić za 300zł..
http://allegro.pl/keg-kegi-beczki-po-piwie-100l-litrow-korb-i5890894336.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
rad1x
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 13 lip 2010, 11:52
Podziękował: 9 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: rad1x »

Faktycznie gotowy keg to bardzo dobra opcja. Solidna budowa i dużo czasu zaoszczedzonego na budowie. Sumując wszystkie koszty to pewnie wyjdzie podobnie(nie licząc własnego czasu pracy) Lecz ja zamarzyłem sobie kolumnę w pełni z blachy 316.
[dailymotion]There is a thin line between hobby and insanity[/dailymotion]

agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: agresst »

Cześć,
Wykonałem dwa zbiorniki + bufory z blachy 1.2 dostępna bez problemu.(Dno i góra z 2 mm reszta z 1.2 mm.)
Mój zbiornik ma taka przewagę nad gotowym kegiem że, przy wysokości 45 cm mam 140 l . Czyli około 20 cm niższy i 40 l pojemniejszy.
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: Karwi »

Agresst ile wyniósł Cię taki zbiorniczek?

agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: agresst »

zbiornik + bufor wyniósł mnie około 400 zł + moja praca. Ale to ze względu na lepsze ceny od dostawców blachy i dobre ceny z laseru. Dla Zwykłego Kowalskiego myślę że koszt materiałów to około 600 zł na zbiornik + bufor.Doliczyć trzeba do tego oczywiście pracę.
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: Karwi »

A możesz podzielić się rysunkami na laser do tego zbiornika?

agresst
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 24 mar 2014, 21:07
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: agresst »

Nie mam ich w dwg. ani innym pliku Cad. Mogę jutro sprawdzić odręczne szkice i wrzucić.
Awatar użytkownika

Karwi
150
Posty: 161
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 23:36
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Baniak, bufor i chłodnica (UFO) z arkusza blachy 2000x1000

Post autor: Karwi »

Szkoda. Chłopaki mieli by łatwiej. Ale szkice też mogą być. Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”