arbaletnik

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy

Post autor: arbaletnik »

Witam. Pozdrawiam wszystkich fanów„ Alkoholi Domowych”. Jestem Adam mam 42 lata , pochodzę z Podlasia, mam zacięcie do majsterkowania, lubię prace w metalu, trochę spawam ( spawarka transformatorowa). Do tej pory robiłem jedynie wina, ale dystylacja jest mi nie obca ze względu na tradycje rodzinne. Na forum trafiłem przypadkiem , szukając informacji na temat odstojników ( dla mojego ojca) no i zaczęło się - „wessało " mnie całkowicie . Studiowałem tematy forum od 1,5 miesiąca i postanowiłem zbudować własną kolumnę. Początkowo zrobiłem dla ojca pochopnie dość krótką kolumnę – 50 cm wypełnienia z „ zimnymi placami”, ustawianą na kuchence gazowej( nawet jej nie wypróbowaliśmy gdyż nastaw ciągle pracuje) . Zagłębiając się jednak w tematy forum przejrzałem na oczy i postanowiłem zbudować coś większego. Jest tu bardzo dużo informacji , dlatego nieco się pogubiłem i mam pewne wątpliwości co do ostatecznego projektu . Nie próbowałem korzystać z gotowego szablonu, ponieważ chciałem zbudować swój sprzęt w oparciu o minimalne koszty w oparciu o materiały jakie posiadam : KEG 30 l, złącza SMS i rury 52 mm i 60 mm ( wszystko z odzysku , kupione na złomowisku ). Bazowałem na projekcie „ kolumny Jarosława” średnicy 53 mm, lecz nieco wydłużyłem katalizator z 35 cm do 40 cm oraz górny odcinek pod głowicą , dodałem głowicę Aabratka ze względu na łatwość wykonania. W kolumnie Jarosława podoba mi się że jest stosunkowo krótka. Uprzejmie proszę o ocenę poprawności projektu oraz położenia portów termometrów i OVM . Całość zamierzam podgrzewać taboretem gazowym, w kegu port termometru w cieczy. Wypełnienie kolumny początkowo ze zmywaków rozdzielone pierścieniami i buforem w miejscu sms, docelowo sprężynki pryzmatyczne. Jeszcze mam pytanie o złącza sms , czy położenie uszczelki wciśniętej w rąbek kołnierza ma jakieś znaczenie dla szczelności - albo jest od góry , albo od dołu i dociskana z góry przez kołnierz ( w zależności od sposobu pospawania) ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: arbaletnik

Post autor: aronia »

To wydłużenie(katalizatora) jest podyktowane dostępnością takich długością rur czy własną decyzją - spokojnie wystarczy krótszy. Wysokość głowicy ogranicz do minimum - lepiej wydłużyć kolumnę. Ja SMS mam tak żeby nakrętka była od góry - część z gwintem od dołu - poszukaj może na allegro jak są spawane. OVM może być 1/2" - dla takiej średnicy kolumny spokojnie wystarczy. Zastanów się nad elektryką - o wiele wygodniejsza i prostsza w obsłudze, a koszty poniesione zwrócą się podczas destylacji(niższy koszt procesu - przy dobrej izolacji).
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: arbaletnik

Post autor: arbaletnik »

Przede wszystkim dziękuje Ci aronia za tak szybką odpowiedź. Katalizator oczywiście mogę skrócić, w projekcie Kolumny wg. Jarosława ma dł. 35 cm (myślałem że lepiej zachować równą długość wszystkich odcinków z powodu zastosowania pierścieni), długość II odcinka zostawię 40 cm, wydłużę odcinek III powiedzmy 50 - 60 cm. Wtedy ten górny odcinek zostawić bez podziału ?
Jeżeli zrobię automatykę to zrezygnować z portów termometru i zostawić jedynie port do termostatu i gdzie go usytuować? W kolumnie Jarosława znajduje się na wysokości 2/3 wypełnienia licząc od dołu.
A może VM zrobić w głowicy- wtedy zyskam na wypełnieniu.
Tak w ogóle to kolumna wg. Jarosława ma ok. 130 cm licząc od fittingu do głowicy i mówią o niej że to sprawnie działająca kolumna. Oczywiście nad elektryką się zastanowię, bo to jest sprawa rozwojowa.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 mar 2014, 22:20 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: nie stosujemy pauzy przed znakami przestankowymi, między wyrazami używamy spacji jednokrotnie.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: arbaletnik

Post autor: aronia »

Po pierwsze, nie termostat tylko regulator mocy. Przeglądnij projekty które się ostatnio pojawiły np. ten: http://alkohole-domowe.com/forum/destyl ... tml#p86518 - w tematach są wszystkie wskazówki co i jak odnośnie wysokości na których zamontować termometry, OVM itp po wielokroć powtarzane. Co do wysokości to zmierz jaką masz dostępną tam gdzie aparat ma stać i jaką długość rur posiadasz. Przez VM w głowicy będziesz otrzymywał ten sam destylat co przez LM. Średnica kolumny nie ma wpływu na położenie termometrów - rodzaj wypełnienia już tak. Dalszą dyskusję przenieś do odpowiedniego działu(zwróć się do moderatorów).
Awatar użytkownika

Autor tematu
arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: arbaletnik

Post autor: arbaletnik »

Dziękuje za sugestie. Zrobię jak mówiłeś- wracam do lektury, na razie nie mam więcej pytań musze się jeszcze dokształcić. Pozdrawiam.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”