Aparatura szklana

Coś dla fanów szkła laboratoryjnego.

Autor tematu
Oxygen
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 18:57

Post autor: Oxygen »

Witam, zamierzam trochę po psocić, ale najpierw chce poćwiczyć proste doświadczenia (ponieważ pieniądze mnie ograniczają i nie kupie wszystkiego na raz), polegające na np. otrzymywaniu wody destylowanej i odparowaniu octu z roztworu wodnego. Do tych doświadczeń nie będą mi potrzebne: deflegmator, odstojnik, alkoholomierz, "rurka z węglem aktywnym" itp. Jak już napisałem w temacie chce mieć sprzęcik ze szkła. Nie chce produkować tego na skale masową, tylko doświadczalnie dla własnej satysfakcji, dla tego myślę, że kolba w której będę podgrzewał nastaw będzie wahała się w granicy 3-6 litrów (podaje rozmiar żeby można było określić rozmiar reszty zestawu).
Planuje teraz kupić :
1*kolbę 3-6 litrów (mam pytanko, ile wyjdzie mi spirytusu z 3l kolby i z 6l kolby ?)
2*chłodnicę (na allegro widziałem chłodnice o długości 47cm, 50cm, 55cm, 60cm, jaka chłodnica do kolby 3l i 6l?)
3*wężyki żeby to wszystko połączyć (czy słynny wężyk silikonowy wytrzyma temperaturę większą jak 100 stopni?)
4*statyw, żeby wszystko ogarnął, biorąc poprawkę na dorzucenie w przyszłości deflegmatora, odstojnika itp.
5*termometr (do mojej instalacji opłaca się inwestować w elektroniczny?)
Kolbę będę podgrzewał w garnku z wodą (oczywiście będzie tak umocowana w statywie że nie będzie miała kontaktu z garnkiem tylko z wodą) na kuchence indukcyjnej.

6* czy coś takiego jest warte uwagi? http://allegro.pl/zestaw-do-destylacji- ... 36824.html

Co myślicie o tym projekcie?
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 gru 2011, 22:35 przez Wald, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Interpunkcja.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Aparatura szklana

Post autor: Wald »

Ad.1 Trójka ok 0,5 do 0,7 litra 50%, sześciolitrowa 1-1,5 litra zależnie od wsadu.
Czas zależny od rodzaju grzania, bezpośrednio lub w kąpieli. Średnio od zagotowania 40 i 60 minut.
Ad.2 Wystarczy najmniejsza z dostępnych.
Ad.3 Wytrzymają na pewno. Do wody możesz zastosować PCV z motoryzacyjnego.
Ad.4 Są dostępne w sklepach ze sprzętem laboratoryjnym. Koledzy robią na deskach (sklejkach) i też działa. Pomyśl nad wykorzystaniem pręta gwintowanego M8 z uchwytami do rur. U mnie działa i kosztowało grosze.
Ad. 5 Jeśli myślisz o termometrze, to tylko dokładny, elektroniczny. Nie zginie. Te od CO nadają się wyłącznie do kotła.
Ad. 6 Zestaw stosunkowo tani i do wykorzystania. Proponowany schemat podłączeń tragiczny. W nowej konfiguracji (http://alkohole-domowe.com/forum/likwid ... t4100.html) działa poprawnie. Zobacz jak ewoluował podobny zestaw: http://alkohole-domowe.com/forum/pot-st ... t2914.html
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów szklanych”