Aparatura na ognisko

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy

Post autor: szyman985 »

Witam

Planuje zbudować swoją własną aparaturę, zastanawiam się nad aabratkiem. Chciałbym mieć możliwość wykorzystania jej nad ogniskiem myślę o kegu 50l i płaszczu wodnym z stalowej beczki. Wkładem będzie cukrówka.
Czy jest sens budowania takiej kolumny na ognisko?? Czy nie będę miał możliwości regulacji i kolumna nie osiągnie swoich możliwości?? Może polecacie inny aparat na ognisko??

Pozdrawiam
alembiki
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: Trener »

Obawiam się, że Aabratek nad ogniskiem się nie sprawdzi.
Aby otrzymać czysty spirytus, należy trzymać się precyzyjnych wartości mocy i dopasowanych do nich prędkości odbioru. Tutaj dziesiąte stopnia naprawdę mają znaczenie.
Jednak sam keg + rura + chłodnica, to dobry przepis na prosty destylator typu pot-still do bimbru i destylatów smakowych (owocówki, zbożówki, rum z melasy). Choć i tak nie dość, że będziesz musiał "regulować" moc grzania ogniska, to także uważać by nie zajęły się opary lub skropliny, bo wtedy ta zabawa może zakończyć się sporym pożarem lub nawet wybuchem (co prawda na otwartej przestrzeni, a nie w pomieszczeniu, ale zawsze).
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Autor tematu
szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: szyman985 »

Dzięki za szybką odpowiedź

Czytałem też o spiral still, czy to naprawdę działa?? i Jak dobrać długość chłodnicy.
Ale ten sposób pędzenia może bardziej grozić wybuchem.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: W_TG »

Jak sądzę nie mieszkasz w traperskim domku na prerii. Więc jaki miałby być cel tego przedsięwzięcia.
Bo jeśli jako dodatek do kartofli z ogniska to proponuję.
Mały Alembik np 4 l pojemności w którym puszczasz surówkę lub nastaw śliwkowy.
Obok dochodzi karkówka na grylu, a ty z kolegami obserwujesz jak kapie do flaszy.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Autor tematu
szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: szyman985 »

Chciałbym mieć aabratka z kegiem i grzałkami, ale ograniczają mnie finanse. Mam stara konewkę ocynkowaną do której podłączałem szklaną chłodnice i odstojniki ale się pobiła. Ogrzewałem ją na starej kuchence której już nie mam, a gdybym wstawił to do nowej kuchni to żona by mnie zabiła.
Chcem więc zbudować kolumnę aabratek, podłączyć do tej konewki i podgrzać na ognisku, a jak odłożę parę złotych to zainwestuje w keg, grzałki i sterowanie.

Pozdrawiam

brzydak
10
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 28 mar 2014, 00:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: brzydak »

Witaj...

Chciałbym mieć ferrari ze sportowym zawieszeniem i nitro doładowaniem, ale ograniczają mnie finanse. Mam starego trabanta którego zapalam na korbe, ale mi się ostatnio zgubiła. W zimie olej tak gęstnieje , że rozgrzewałem go na starej kuchence, ale jej już nie mam a na nowej nie zrobie bo się boje żony. Chcę więc maskę z ferrari podłączyć do trabanta a olej grzać na ognisku, a jak odłożę kasy to dokupie silnik, zawieszenie i nitro.....

Nie zrozum mnie źle.... ale może na początek skleć dobry potstil wg. zasad przyjętych na tym forum, którego potem w miare finansów przerobisz na kolumne.

Pozdrawiam serdecznie.
"Każdy podaje najpierw dobre wino, a gdy goście sobie podpiją, gorsze. Ty przechowałeś dobre wino aż dotąd"
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: Kamal »

Kupuj kega, zostaw tą konewkę w spokoju. Sam już jakiś czas temu pozbyłem się kany ocynkowanej. A kupiłem kega. Powód - dziwny posmak alkoholu, jakby metaliczny.
Obrazek

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: eldier »

brzydak
Normalnie padłem, aż mnie szczęka boli :lol:
szyman
Zamiast całej kolumny kup kega i rurę z nierdzewki i zrób rozwojowego potstila.
Takie coś jak tutaj mniej więcej:
Obrazek
Z czasem dodasz wypełnienie, dorobisz głowicę, może jeszcze jakieś bajery jak latarka, czy bufor, a to na obrazku na bieżące potrzeby powinno wystarczyć :)

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: Ryba64 »

Ciężko będzie utrzymać pion przy takim aparacie, łatwo się wywróci. Jak tu podkładać drewno na ognisku ?
Lubię to co naturalne
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: Wald »

szyman985 pisze: Mam stara konewkę ocynkowaną
Cynk odradzam, to zły pomysł.
Kamal pisze: pozbyłem się kany ocynkowanej.
Jeśli to była to do mleka, to była cynowana. Taka się jakoś nadaje. Z ocynkiem jak wyżej.
brzydak pisze: na początek skleć dobry potstil
Keg, grzałka, metr rury miedzianej, parę zmywaków, chłodnica i węże silikonowe. Razem 200 zł (o ile nic z tego już nie masz) i będziesz pan zadowolony. Jak właściciel tej ze zdjęcia, które prezentuje eldier. Sam posiadam deflegmator szklany, droższy i mniej wydajny, ale reszta jak napisałem. Dwa lata budowałem kolumnę, mnie do spirytusu nie śpieszno, a teraz mam oba do jednej beczki, albo do szybkowaru. Dalej mogę to rozwijać i pewnie kiedyś to nastąpi. Kega na palenisko szkoda, ale jak fantazja każe, to szybkowar spokojnie postawie. :smiech:
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: eldier »

Chyba że na ogień wielki kocioł z nasoloną wodą i dopiero do środka keg. Będzie z płaszczem, keg się nie spali i generalnie fajna sprawa :D Jak w środku lasu to paliwo tanie :D Oj chyba trzeba iść spać, bo głupie pomysły mnie nachodzą.

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: Ryba64 »

Kolega Szyman robi se jaja, jeśli ktoś nie widzi to niech wypije 3 drinki i jeszcze raz przeczyta początek tematu o regulacji. Może zaworem na ognisku ?
Lubię to co naturalne
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: Lootzek »

Za..worem wór, a za nim następne worki (opału) :P rany, przez moment miałem surrealistyczne wrażenie że Wy tu na poważnie.. Choć odnosząc się do postu eldiera, toć szyman od samego początku pisał o płaszczu! :D

Autor tematu
szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: szyman985 »

Wielkie dzięki za odpowiedz
Od jakiegos czasu rozgladam sie za kegiem i najtanszy to 160 plus wysyłka, na forum piszą ludzie żę za 90 kupili. Może ktoś wie gdzie w okolicy Białegostoku taki kupić? Rury na kolumne łatwiej mi kupić dlatego chciałem od niej zacząć.
Dzieki Panowie jeszcze raz
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: Emiel Regis »

Ryba64 pisze:Może zaworem na ognisku ?
Mnie zaś ciekawi sposób chłodzenia skraplacza.
Jeśli jedyna możliwość to warunki leśne, wtedy robiłbym pot stilla albo spiral stilla, rektyfikacją nie masz sobie póki co zawracać głowy.
Na wyżej wymienionych sprzętach przy odrobinie wprawy i lektury forum nie uzyskasz spirytusu, ale bimberek będzie takiej jakości, że rodzina i sąsiedzi będą Ci znosić pod dom mirrę, kadzidło itp, coby uszczknąć butelczynę.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: szyman985 »

Z tym ogniskiem to ja na serio, mam wiatę z wymurowanym paleniskiem i tam chciałem spędzać miło czas.
Ale to już nie aktualne, zgodnie z waszymi radami postanowiłem kupić keg i zrobić kolumnę, więc wracając z pracy zajechałem na skup metali kolorowych w poszukiwaniu rury. A tam szok, samochód wypełniony złomem nierdzewnym. Wiec trochę pogrzebałem i oto co znalazłem:
Obrazek
http://zapodaj.net/images/f262fbdf2e0cb.jpg

Koszt 101zł wiec już dużo zaoszczędziłem i mam na resztę do budowy kolumny.

A plan jest taki: do zbiornika grzałka na 380 mam siłę lub 2x220 i regulator napięcia (jeszcze nie czytałem na ten temat). Zbiornik nie ma pokrywy, więc wygrzebałem garnek o tej samej średnicy do którego przyspawam kolumnę z rur po orurowaniu lub barierce jak aabratek lub bokakob - nie wiem co prostsze w budowie i obsłudze.

Obrazek
http://zapodaj.net/98e592468ce52.jpg.html

Teraz ważne pytania:
Czy ten złom się nadaje, czy może to być zła stal??
Czy warto kupić grzałkę z regulatorem, czy oddzielnie regulator napięcia i jaki 220 czy 380V?
Mam spawarkę elektrodową i chciałbym sam to pospawać, ale czy warto, czy zlecić to komuś do spawania TIG?

Nie wiem czy działają zdjęcia, dopiero się uczę.
Pozdrawiam
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: rozrywek »

Prędzej cały las z dymem puścisz niż osiągniesz coś bimbropochodnego.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
szyman985
50
Posty: 51
Rejestracja: piątek, 8 lis 2013, 23:10
Podziękował: 15 razy
Re: Aparatura na ognisko

Post autor: szyman985 »

Witam

Panowie pomożecie?? Odpowiecie na moje pytania z poprzedniego postu?

Mam już na oku grzałki, regulator napięcia i wiem gdzie Tigiem pospawam jeżeli nie elektrodą.

Jedna grzałka jest od termoobiegu piekarnika nada się
http://img07.olx.pl/images_tablicapl/14 ... rev006.jpg

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”