ALEMBIK a'la POT STILL by Medusa

Destylatory miedziane zwane alembikami.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy

Post autor: mirek109 »

medusa pisze: Testowy grunwald z dodatkiem ziemniaków właśnie daje odgłosu z kuchni... ;)
Nareszcie się doczekał :)
Chętnie zasmakuję ;)
rozrywek pisze:sorki ale wydaje mi się że twój proces opierasz jedynie na wskazaniach termometru, proponuję zastosować metodę organoleptyczną oraz badanie alkoholomierzem co 200ml.
Badanie alkoholomierzem robię co około 250 ml i już z tych badań wiem że temperatura mnie nie okłamuje.
Organoleptyka tylko po całkowitym zakończeniu procesu - trzeba samochód do domu doprowadzić a nie jestem z tych co uważają że NIE sztuka po trzeźwemu jechać ;) Odczucia?? - bardzo pozytywne i cały czas nie mam odpowiedzi na pytanie - dlaczego destylat jest taki słodki skoro do kociołka leję wytrawny, wręcz cierpki nastaw.

Mam za sobą próby z nowym sprzętem ale na razie się nie wypowiem - muszę zebrać "myśli" i złapać wenę.
Dużo spostrzeżeń i nowych doznań smakowo/aromatycznych :)

Niech moc będzie z Wami
koncentraty wina
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: ALEMBIK a'la POT STILL by Medusa

Post autor: gr000by »

Jest słodkawy w smaku ze względu na przechodzenie tych właściwych, porządanych i nieporządanych smaków do destylatu. Są tam estry, aldehydy, ketony, wyższe alkohole - te wszystkie związki mają wpływ na smak produktu końcowego. Na prostym sprzęcie ich nie usuwasz, ale dzieląc odpowiednio frakcje pozbywasz się nadmiaru tych nieporządanych związków, co ma pozytywny wpływ na jakość trunku.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
medusa
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2012, 17:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum, single malt one barrel whisky
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 2 razy
Re: ALEMBIK a'la POT STILL by Medusa

Post autor: medusa »

Powiem Wam, że po tych kilku dobrych tygodniach jak sobie ten winiak leżakował, to potraktowałęm go lekko jeszcze syropem klonowym i znajomym szczęka odpada. Teraz smakuję sobie własnie z żonką z odrobina lodu i lepszego koniaczku dawno nie pijałem.

Mam ( głupi zawsze ma) nadzieję, że zostaną ze 2-3 butelki i za pół roku przekonamy się jak się polepszyło.

Generalnie rekomenduję puszczanie prze rureczki słodkiego i mocnego wina na ryżu - znaczy wermutu.

Pozdrawiam!
RAF
ODPOWIEDZ

Wróć do „Alembiki”