ALCOPUR

Wszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji, zapachów drożdży itp...

Autor tematu
wisnia101
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 gru 2009, 21:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: wisnia101 »

Przeglądając różne stronki z asortymentem do produkcji alkoholi trafiłem na takie coś:

http://www.destylacja.com/ALCOPUR__oczyszczanie_uszlachetniane_destylatu_bimbru-100.html

Ktoś się z tym spotkał, stosował??
Ostatnio zmieniony piątek, 12 lip 2019, 09:59 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: ALCOPUR

Post autor: Maciej_K »

Alcopur można łatwo usunąć z oczyszczanego destylatu stosując np.: filtrację.
Tak samo można smrody usunąć, więc po co ten środek?

Granulat mineralny... Tak się zastanawiam, czy to czasem ktoś nam kitu (iłu, montmoryllonitu) nie wciska. Oj, chyba tak... Pytanie, czy ktoś próbował czyścić destylat bentonitem?
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

dreiko
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2009, 17:43
Krótko o sobie: Lepsze wrogiem dobrego
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ALCOPUR

Post autor: dreiko »

Maciej_K pisze:
Pytanie, czy ktoś próbował czyścić destylat bentonitem?
Czyścić??? Ja użyłem bentonitu do klarowania, działa rewelacyjnie. Tylko koniecznie trzeba przestrzegać instrukcji.
Lepsze wrogiem dobrego!
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: ALCOPUR

Post autor: Maciej_K »

No, zdziwienie Kolegi niepotrzebne, choć pytanie na pozór absurdalne postawiłem. Też używałem bentonitu do klarowania. Należy jednak pamiętać, że jednymi z cech minerałów ilastych są, podobnie jak węgla aktywowanego, dobre właściwości adsorpcyjne... Dlatego jak widzę w opisie środka "mineralny" i "pochłaniający", to od razu myślę o iłach. Choć mogą to być też zeolity, ale te nadają się bardziej na sita molekularne, niż na taki środek sypany do cieczy...
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: ALCOPUR

Post autor: olo 69 »

Maciej_K pisze:
Pytanie, czy ktoś próbował czyścić destylat bentonitem?
Wiem że ktoś do niezbyt ładnie pachnącego pogonem destylatu dodawał betonit, w jakiej ilości nie pamiętam,a efekt ponoć był taki że destylat zaczął ładnie pachnięć,zapachy zniknęły a wódka z tego zrobiona po przepuszczeniu przez węgiel była słodkawa i łagodna.
Może warto popróbować. :lol:
Pozdrawiam,olo 69

heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: ALCOPUR

Post autor: heniu1980 »

Witam
Dodawał może ktoś alcopur-a do destylatów z wina? Robię właśnie wino jabłkowe które chcę potem przegonić. Kupiłem alcopur-a żeby pozbyć się "smrodków" z psoty, ale nie wiem czy będzie to miało wpływ na smak destylatu (zależy mi na tym żeby cały aromat jabłek pozostał).

glaurung
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 2 lis 2010, 21:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: ALCOPUR

Post autor: glaurung »

Witajcież.

Ponieważ jakiś czas temu, sam szukałem informacji na temat tych specyfików z marnym skutkiem, postanowiłem sam nabyć jeden tych polepszaczy. Wybór padł na DistiPur, jest to środek taki sam jak w tytule tematu. Może moje spostrzeżenia komuś pomogą.
Do testów użyłem dwóch próbek:
1.Produkt z kolumny rozcieńczony do 45% wodą z filtra RO
2.Produkt z Pot-Stilla ciągnięty do uzyskania w otrzymanej objętości 55%

Oba produkty wykonane z cukrówki na drożdżach T3
Do czyszczonych produktów dodane ok 0,5g środka.
Wszystkie butelki wstrząsane raz dziennie.
Czyszczenie trwało 3 dni, po tym czasie środek odfiltrowany gazą z produktu.

Przygotowane miałem po dwie próbki (po 0,5l), jedną do czyszczenia i porównawczą.

Efekty:
Produkt z kolumny:
Zniknął taki spirytusowy zapach, jakby złagodniał w porównaniu do próbki porównawczej, zrobił się jakby delikatniejszy.
Podobnie ze smakiem, "czyszczenie" zniwelowało w produkcie takie ostre nuty i produkt wydaje się (w smaku) o wiele słabszy niż porównawcza próbka. Produkt wydaje się prawie idealny do wszystkiego.

Produkt z Pot-Stilla:
W tym przypadku w zapachu zostały usunięte typowe dla takiego produktu nuty, pozostał jedynie spirytusowy zapach.
Gorzej niestety już ze smakiem. "Czyszczenie" usunęło z produktu wszystkie delikatne aspekty produktu. Produkt stał się bardziej agresywny i ostrzejszy w smaku, ciężko się go piło.

W produkcie z kolumny środek wykonał naprawdę dobrą prace (godną polecenia i stosowania), niestety w przypadku Pot-Stllowego produktu usunął z niego wszystko co najlepsze.
Porównanie przeprowadzały ze mną jeszcze dwie osoby, które miały takie samo zdanie na temat próbek.
Mam nadzieję, że moje "testy" komuś pomogą.
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 gru 2012, 20:52 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: ALCOPUR

Post autor: heniu1980 »

Ja też dodałem alkopura do psoty (zrobionej z wina jabłkowego) i stwierdziłem że efekty były słabe. Stwierdziłem że dodanie go zepsuło smak nie polecam do nastawów owocowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie destylatu”