ABSYNT

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

StaryDziot
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 8 sie 2010, 16:35

Post autor: StaryDziot »

Witam wszystkich.Może nie tylko piołun czyni absynt "innym" niż zwykła wóda? Chodzi mi o kłącze tataraku wymienione w przepisie... fakt że jest go stosunkowo niedużo, ale z tego co pamiętam zawiera azaron będący nieaminowym prekursorem TMA-2 .Taki tatarak coś tam ponoć daje.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: ABSYNT

Post autor: Zygmunt »

B-azaron jest bardzo szkodliwy, obecnie nie spotyka się w handlu tataraku z wysoką jego zawartością. Nawet Herbapol wycofał tatarak z mieszanek.

Oczywiście, że nie tylko piołun wpływa na smak abysntu- przecież jest tam mnóstwo innych ziół m.in. hyzop, czy arcydzięgiel.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: ABSYNT

Post autor: michal278 »

jak dokopie się do swego archiwum zapodam w originale przepis na absynt...
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: ABSYNT

Post autor: kolpaw »

Pewnie odkopie starocia ale znalazłem ciekawy film z przepisem na absynt.

https://www.youtube.com/watch?v=T9g8r_F4Z5E

Rafcio321
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:02
Re: ABSYNT

Post autor: Rafcio321 »

A ja zastanawiam się ile trzeba mieć absyntu żeby można go poddać destylacji w keggu 30l. Przy 10 procentowym roztworze wychodzi mi że 2 litry - keg zalany 20 litrami. Czy jest sens destylować 5% roztwór?

Pozdrawiam Rafał

Zombi32
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2018, 09:13
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Zombi32 »

Przeczytałem cały wątek, później jeszcze raz przejrzałem w celu znalezienia tej informacji lecz nie było to chyba wspomniane, a przynajmniej nie wprost. Rozumiem, że podczas destylacji maceratu odbieramy wszystko od pierwszych kropli do momentu zmiany koloru?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2018, 17:20 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: ABSYNT

Post autor: gary1966 »

Pierwszą pięćdziesiątkę bym odpuścił, serce "na nos" lub aż do zmiany koloru.
Piołun sam zbierałeś czy sklepowy?
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

Zombi32
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2018, 09:13
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Zombi32 »

Ale czy w tej pierwszej pięćdziesiątce nie będzie najwięcej tych lotnych olejków? Destylat robiony dwukrotnie za każdym razem odlewane przedgon i pogony..
Piołun mam taki z własnego sadu ale mam też sklepowy prawdopodobnie pomieszam..

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2018, 18:17 przez Zombi32, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: ABSYNT

Post autor: gary1966 »

Odebrać ją możesz, dodać później do serca też.
Sklepowy wyprany z tujonu jest, szkoda energi.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

Zombi32
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2018, 09:13
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Zombi32 »

No to jestem po destylacji pierwszego maceratu później napiszę jakiki był dokładny przepis w tym zasyp i jakie są wrażenia.
Teraz kilka takich przemyśleń i obserwacji na szybko:
W przepisie z pierwszego postu (przynajmniej dla mnie) jest za dużo anyżu - nie lubię anyżu a z tego wyszła anyżówka. Może kolejna maceracja jeszcze coś zmieni.. No chyba, że ja coś pomieszałem będę musiał przejrzeć notatki.
Wyszło mi około 1,5l krystalicznie czystego trunku w mocy koło 80%, jakieś 200ml lekko żółtawego w mocy koło 70% i kolejne 200ml wyraźnie żółtego w mocy koło 60% a poniżej tego zaczęło lecieć już mętne, odebrałem jeszcze słoiczek około 350ml i porzuciłem nie wiem nawet ile % toto ma.
Tego ostatniego nie biorę pod uwagę ale tych 70 i 60% spróbuję, pomieszam po trochu każdego i jak będzie dobrze pachniało i smakowało to dołączę do głównego słoja. Jak nie to najwyżej pójdzie do kolejnej maceracji. Aha a jako przedgon poszło dosłownie tylko pierwszych kilka kropli.

Teraz jeszcze takie bardziej teoretyczne dywagacje.
Jak to jest z tą destylacją tego pierwszego maceratu? Czy ona przypadkiem nie oddziela nam alko od wszelkich substancji jak tujon? A to o niego nam przecież chodzi w absyncie. Tujon ma temperaturę wrzenia koło 200*C. Skoro podstawą destylacji alko od wody jest różnica w temp wrzenia to czy tu nie jest analogicznie i czy (prawie) cały tujon nie pozostaje w KOTLE? Względnie w tych żółtych mętnych pogonach (tujon nie rozpuszcza się w wodzie więc będzie powodował zmętnienie mieszanin o niższej zawartości alko) w takim wypadku tujon w produkcie finalnym pochodziłby głównie z drugiej maceracji..

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 lis 2018, 20:44 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kubafant
30
Posty: 45
Rejestracja: środa, 3 lut 2016, 15:01
Ulubiony Alkohol: Rum
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: ABSYNT

Post autor: kubafant »

Zombi32 pisze: Teraz jeszcze takie bardziej teoretyczne dywagacje.
Jak to jest z tą destylacją tego pierwszego maceratu? Czy ona przypadkiem nie oddziela nam alko od wszelkich substancji jak tujon? A to o niego nam przecież chodzi w absyncie. Tujon ma temperaturę wrzenia koło 200*C. Skoro podstawą destylacji alko od wody jest różnica w temp wrzenia to czy tu nie jest analogicznie i czy (prawie) cały tujon nie pozostaje w KOTLE? Względnie w tych żółtych mętnych pogonach (tujon nie rozpuszcza się w wodzie więc będzie powodował zmętnienie mieszanin o niższej zawartości alko) w takim wypadku tujon w produkcie finalnym pochodziłby głównie z drugiej maceracji..
Już w którymś miejscu wyjaśniałem, na czym polega destylacja. Proces nie jest tak prosty, że mamy dwa składniki o Twrz 79 i 100 st. C., podgrzewamy, oddestylowuje składnik lżejszy, wyczerpuje się w kotle, zaczyna wrzeć składnik cięższy itd.
Destylacja to metoda rozdziału mieszanin opierająca się, owszem, na różnicy temperatur wrzenia (czy ściślej mówiąc, na różnicy prężności pary nasyconej rozdzielanych związków), ale nie odbywa się to w sposób skokowy, jak w przykładzie wyżej, tylko płynnie, z ciągle zmieniającym się składem mieszaniny w kotle i pary płynącej do chłodnicy.
Do zrozumienia podstaw procesu potrzebna jest choćby elementarna wiedza o chemii fizycznej, bez której trudno wyjaśniać naturę procesu. Bo nie da się tego zrobić "łopatologicznie", bez odwoływania się do choćby takich uproszczeń jak prawo Raoulta.

Postaram się przedstawić to najprościej, jak można bez zakłamań. Załóżmy mieszaninę dwuskładnikową A+B, dla uproszczenia, może być wodny roztwór etanolu, żeby temat był bliski sercom naszym. Zaczynamy ogrzewać roztwór, temperatura jego wzrasta aż do osiągnięcia temperatury wrzenia. Jakiej? Ani składnika A, ani składnika B, sprawa nie jest taka prosta. Ściśle rzecz ujmując, temperatura wzrasta aż do temperatury, w której prężność pary nasyconej nad mieszaniną równa się ciśnieniu atmosferycznemu. Teraz przydaje się prawo Raoulta, które wyjaśnia jaka właściwie jest prężność pary nad mieszaniną. Okazuje się, że jest ona sumą prężności pary czystego składnika A przemnożonej przez zawartość skł. A w mieszaninie oraz prężności pary składnika B przemnożonej przez zawartość skł. B w mieszaninie.

p(AB) = p(A) * x(A) + p(B) * x(B), gdzie:
p(...) - prężność pary nasyconej składnika ...
x(...) - zawartość składnika ... [właściwie: ułamek molowy; ważne jest to, że dla mieszaniny A+B zachodzi: x(A) + x(B) = 1]

Piszę: zawartość dla uproszczenia. Nie chodzi tu bowiem ani o procent objętościowy, ani masowy, ale o ułamek molowy, którego to pojęcia nie chcę używać, żeby nie musieć go wprowadzać, tłumaczyć co ono oznacza, bo to by wymagało dalszych komplikacji; dociekliwi doczytają sobie i wtedy w pełni zrozumieją co i jak.

Widzimy więc, że w pewnej temperaturze ciecz w kotle zaczyna wrzeć. Co się wówczas dzieje? powstaje para, która opuszcza kocioł i przepływa do chłodnicy. Jaki jest jej skład, taki jak cieczy wrzącej? Wiemy, że nie. Jest ona bogatsza w składnik bardziej lotny (powiedzmy: A), a uboższa w składnik cięższy (powiedzmy: B). Daje się ten skład prosto obliczyć, korzystając z podanego wyżej prawa po prostych przekształceniach. Nie będę wchodził w szczegóły i podawał wzoru, bo nie jest to potrzebne (znowu: dociekliwi odnajdą źródła i dowiedzą się). Chcę tylko, aby natura zjawiska została zrozumiana, bez zbędnego utrudniania.

Czy jednak skład pary, zależny wszak od składu cieczy, będzie stały? Byłoby tak, gdyby skład pary był taki sam jak skład cieczy: wówczas ani jeden, ani drugi nie zmieniał by się w trakcie destylacji. Wiemy jednak, że para jest bogatsza w składnik A. Zatem po oddestylowaniu małej (ściśle: infinitezymalnej) ilości mieszaniny, skład w kotle zmieni się: ubędzie trochę składnia B i dużo więcej składnika A, a więc zmieni się prężność pary nad mieszaniną, przez to także i temperatura wrzenia (wzrośnie) oraz skład samej pary (zwiększy się zawartość B kosztem A). Znowu, w nowych warunkach oddestyluje niewielka ilość mieszaniny i zajdą wymienione zmiany. I tak aż do wyczerpania cieczy wrzącej.

Jakie są z tego wnioski? Przede wszystkim, że za pomocą destylacji różniczkowej (tzw. "prostej") nie da się dokładnie rozdzielić dwóch substancji, wymagałoby to bowiem nieskończenie wielu aktów destylacji. Da się to zrobić natomiast w kolumnie o dużej liczbie półek teoretycznych, gdzie podczas pozornie jednego procesu odbywają się tak naprawdę niezliczenie wiele razy jednostkowe akty skroplenia i odparowania. Wszystko dzięki wypełnieniu o rozwiniętej powierzchni.

Tujon (i inne składniki olejków eterycznych) destylują już od pierwszych kropel w odbieralniku, mimo że ich normalne temperatury wrzenia to często ponad 200 st. C. Dlaczego? Wszystko jest wyjaśnione powyżej, należy tylko rozszerzyć sobie mieszaninę dwuskładnikową do wieloskładnikowej, wszystko jest analogicznie.

Nie odrzucałbym pierwszych 50 ml przy destylacji absyntu. Przedgonu tam nie ma, bo niczego nie fermentowaliśmy, a wylewamy, że tak powiem, sam kwiat olejków eterycznych.
_______________________

Mam nadzieję, że to pozwoli miłym Kolegom na lepsze zrozumienie co tak naprawdę dzieje się w aparacie podczas destylacji i dlaczego alkohol nie odparowuje cały na początku, mimo niższej o 21 stopni temperatury wrzenia w stosunku do wody.


Pozdrawiam serdecznie!

PS. Łatwo zauważyć, że przedstawiony mechanizm wyjaśnia zjawisko powstawania mieszanin azeotropowych, takich jak np. woda i etanol w stosunku objętościowym ok. 5 : 95. Dzieje się tak ponieważ po osiągnięciu tego stosunku skład cieczy i pary jest taki sam, a więc odbieranie pary nie doprowadza do zmiany składu cieczy wrzącej, można więc destylować w nieskończoność, a to i tak nic nie zmieni.
Qui bibit, sanctus est.

zenicior
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 16 sty 2019, 19:17
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: ABSYNT

Post autor: zenicior »

Jestem po całkowitej destylacji. Produkt końcowy 75 % ,kolor jeśli wejdzie zdjęcie to będzie widoczny jesli nie to zieleń ciemna, po przepuszczeniu swiatła to jest fajny kolorek ale ciemny.Smak hmm nigdy nie próbowałem oryginału i nie zamierzam, ziołowy taki anyżkowy ale wszystko stonowane. Wyczuwalna słodycz ,taka słodycz dość mocna i zastanawiam się czym ta słodycz poszła. Do zalania użyłem bimberku żytniego 85%, później rozcieńczony do 45% i destylacja. Wyszło 1400ml (podwoiłem składniki) no i na spróbowanie pojedzie do Oslo ;) ale jak ktoś na klina to poczęstuję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Fiflak »

Wreszcie pojawiła się u mnie perspektywa uzyskania domowego absyntu. Posiadam zarówno ziołową mieszankę, jak i graty do destylacji prostej. Zastanawiam się czy macerować w czystym spirytusie zbożowym rozrobionym do 70% mocy, czy w kolumnowym destylacie kukurydzianym o identycznym woltażu. Raczej zdecyduję się na rozcieńczony spirytus, bowiem to będzie mój pierwszy absynt. Kukurydza, siłą rzeczy, wniosłaby pewne nuty smakowe i zapachowe, których czyścioch nie wprowadzi. Dopiero degustacja pozwoli mi określić, czy pozostać przy neutralnym etanolu, czy wzbogacić przepis o lekkie akcenty burbońskie, że tak elegancką mową pojadę. Pojawia się również dylemat botaniczny. Destylować sam macerat? A może wrzucić dodatkowo zielsko do ginowej puszki? Może opary jeszcze coś z ziół zdołają wyciągnąć. Na razie, jak to mówią, zbieram myśli.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Skir »

Qba: dzięki za przepis. Bawiłem się w domowy absynt od jakiegoś czasu, ale bez tataraku i anyżu gwiaździstego. W tym roku już mam na ogrodzie własny piołun, melisę, hyzop i miętę. Piołun powinien być zbierany w maju, z młodych pędów. Co o trunku? Nie radzę przesadzać z piołunem. Przecież bimbronauci to nie ćpuny, tu chodzi o radość z degustacji, a nie o odlot po walnięciu 50ml.
Przesadziłem z dodaniem świeżego piołunu po trzech kieliszkach język zaczynał się plątać, a syndrom "afterr day" był potężny. Zdestylowałem raz jeszcze i dałem na odczekanie. Bardzo lubię ten smak: gorzki a jednocześnie słodki lukrecją i anyżem, ale chyba raczej najwyżej kielonek przed snem "ku zdrowotności" niż flaszka, fotel, książka.
Ostatnio zmieniony środa, 31 lip 2019, 14:59 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Skir »

Na polskich stronach można znaleźć tylko ten jeden przepis, ale poszukałem trochę głębiej i znalazłem kilka innych:
1.
Ten przepis na absynt został zaadaptowany ze starego francuskiego przepisu z 1855 roku. Smak i zapach tego napoju przewyższa wszelkie tanie absynty sklepowe wykonane z syntetycznych dodatków i barwników.
Przygotowanie surowców. Zioła i nasiona można kupić w aptece (także na niektórych ulicznych targach) lub przygotować w domu. Jedyną wadą piołunu kupionego w drogerii jest to, że ma duże liście i łodygi. Aby zrobić absynt, potrzebujesz małych górnych liści i główek kwiatów.
Piołun należy zbierać pod koniec lipca lub na początku sierpnia w okresie kwitnienia od 10:00 do 11:00, kiedy jego liście są u szczytu swojego aromatu i mają maksymalną ilość olejków eterycznych. Musisz wyciąć pierwsze 15-25 cm od góry i wysuszyć te liście. Po całkowitym wyschnięciu liście są gotowe do użycia. Teraz musisz tylko oddzielić liście i główki kwiatów od łodyg.
Baza alkoholowa powinna wynosić co najmniej 80%, ale możesz użyć mniej mocnego alkoholu (co najmniej 40%), zwiększając okres dojrzewania w pierwszym etapie do 30 dni i dodając mniej wody podczas destylacji.
Składniki :
Alkohol (80-85%) - 1 litr
Gorzki piołun (suszony) - 100 gr
Nasiona anyżu - 50 gr
Nasiona kopru włoskiego - 50 gr
Balsam cytrynowy - 5 gr
Hyzop - 10 gr
Tuż po destylacji twój absynt będzie wyraźny lub będzie miał żółty odcień. W celu uczynienia go zielony musisz dodać melisę i hyzop, a następnie wymieszać
Włóż piołun, anyż i koper włoski do naczynia fermentacyjnego - szklanej butelki lub słoika. Uszczelnij i pozostaw na 2 tygodnie w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej. Wstrząśnij raz dziennie.
Dodaj 3,5 litra wody, aby obniżyć do 18-20% i przedestyluj.
Można zebrać, aż moc spadnie do 38–40% lub ciecz stanie się mętna. Następnie możesz zakończyć destylację. Pod koniec destylacji polecam zebranie produktu w małych partiach w osobnych pojemnikach, ponieważ istnieje duże ryzyko zepsucia końcowego napoju „ogonami”. Zamiana frakcji następuje bardzo nagle.
Aby zrobić zielony absynt z bimbru, musisz wlać 50% uzyskanego napoju do osobnego naczynia, dodać melisę i hyzop (możesz również dodać 0,3-0,5 g piołunu dla dodatkowej goryczy), wymieszać i pozostaw na 1-2 dni w ciemnym miejscu. Wstrząśnij raz dziennie. Przefiltruj kolorowy napar przez gazę, dobrze ściśnij, a następnie wymieszaj z przezroczystą częścią. Napar ciemnieje tak, jak powinien. Rozcieńczyć domowy absynt wodą, aż uzyskasz pożądany 65-75%. Ostrzeżenie! Ze względu na obecność ziół, które zmieniają gęstość napoju, odczyty alkoholometru będą niedokładne i będą różnić się od rzeczywistych o 3-5%.


2.
1 uncja piołun, tylko łodygi i liście ( Artemisia absinthium )
1/3 uncje hyzopu (cała roślina)
10g anyżu owoce
30 g nasion anyżu
20g nasion kopru włoskiego
6g melisy (cała roślina) ( Melissa officinalis )
3,2 g kolendry (nasiona)
1.8g tatarak (korzeń)
Kardamon
tymianek
Lawenda
szałwia
Mennica
Korzeń arcydzięgla
Piołun rzymski lub drobny. Przygotuj składniki i miejsce, w którym przygotujesz absynt. Zużyj około 1/3 szklanki lub mniej składników ziołowych na 750 ml bazy alkoholowej. Posiekaj, rozdrobnij lub zmielić ziołowe składniki. Piołun może być posiekany lub rozdrobniony (jeśli nie zmielony). Składniki ziołowe będą wydajniej wydobywane z ziół, które zostały zmielone lub drobno posiekane.
Przechowuj butelkę w ciemnym, ciepłym pomieszczeniu przez 2 tygodnie do 2 miesięcy, aby Artemisia absinthium i inne zioła wlewały odpowiednio alkohol. Ten proces nazywa się maceracją, a czas trwania będzie miał bezpośredni wpływ na smak. Za długo, a smaki będą mętne i gorzkie; za krótki i nie będzie wystarczającego smaku.
Weź miksturę i odcedź z niej wszystkie zioła za pomocą ściereczki serowej, filtra do kawy lub podobnego materiału. Otrzymana ciecz najprawdopodobniej będzie brązowa i gorzka. Aby stworzyć „prawdziwy” absynt, konieczny jest proces destylacji, aby zagotować gorycz. Destylat będzie klarowny i będzie miał znacznie mniej smaku.
Następnie należy poddać drugiemu procesowi maceracji. To drugie macerowanie nada absyntowi jego prawdziwy smak i kolor.
Używaj znacznie mniej piołunu, najlepiej drobnego (aby zminimalizować gorycz). Ponieważ nie będzie to destylowane, doda mocnych smaków i naturalnego koloru. Bądź kreatywny, dodaj smaki, które lubisz. Macerować do smaku, nie dłużej niż dwa miesiące. Zbyt dużo maceracji daje zbyt gorzki wsad.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 sie 2019, 22:28 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Skir »

Szczegółowe typy absyntu zależą od tego jakich ziół użyjemy do przygotowania maceracji oraz po destylacji.
3.
Hiszpański Absynt
(Podstawowa maceracja destylacyjna - 1,5 litra)
4 gramy - Piołun
8 gramów - anyż zielony (nasiona)
6 gramów - Nasiona kopru włoskiego
12 gramów - anyż
2 gramy - korzeń arcydzięgla
1 gram - kolendra
(Koniec)
2 gramy - Hyzop
3 gramy - Melissa (melisa)

Suisse La Bleue (czysty absynt)
(Podstawowa maceracja destylacyjna - 1,5 litra)

4 gramy - Piołun
8 gramów - anyż zielony (nasiona)
6 gramów - Nasiona kopru włoskiego
4 gramy - anyż
3 gramy - Liść mięty pieprzowej
2 gramy - Hyzop
2 gramy - korzeń arcydzięgla
Francuski Absynt

(Podstawowa maceracja destylacyjna - 1,5 litra)

3 gramy - Piołun
4 gramów - anyż zielony (nasiona)
2 gram - Nasiona kopru włoskiego
2 gramy - anyż
2 gramy - korzeń arcydzięgla
1 gram - kolendra
(Koniec)
2 gramy - Hyzop
2 gram - Melissa

Winston's La Fee Verte
(Podstawowa maceracja destylacyjna - 1,5 litra)

4 gramy - Piołun
6 gramów - anyż zielony (nasiona)
4 gram - Nasiona kopru włoskiego
8 gramów - anyż
2 gram - Hyzop
4 gramy - Liść mięty pieprzowej
2 gramy - korzeń arcydzięgla
(Koniec)

2 gramy - Hyzop
2 gramy - Melissa
4 gramy - Liść mięty pieprzowej

Uwagi na temat przepisów
Spirytus zwykle destyluje się z wina.
Kwiaty i liście piołunu są preferowane ze względu na ich aromatyczny i świeży smak. Pędy piołunu mają wyższą zawartość tujonu niż liście i kwiaty, a także nadają bardziej gorzką nutę. Większość przepisów nie wymaga piołunu na finiszu, ponieważ dodanie świeżego zioła w tym momencie może dodać zbyt wiele cierpkości. Jeśli pożądane jest piołun w wykończeniu, zaleca się użycie niewielkiej ilości. Piołun, liść mięty pieprzowej i hyzop są zwykle źródłem zielonego koloru związanego z absyntem.
Louche powstaje w wyniku reakcji z anyżkiem w duchu.
I love the smell of bimber in the morning.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Mam sprawdzony przepis na absynt. Wpisuje się tylko ilość i moc posiadanego spirytusu przeznaczonego na ten trunek. Arkusz przelicza ilość ziół. Podany jest też przepis postępowania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: ABSYNT

Post autor: użytkownik usunięty »

Przy próbie otwarcia mam taki komunikat: Ten plik jest uszkodzony i nie może być otwarty...amen.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Najbardziej nielubiana odpowiedź - u mnie działa.
Otwieram w LibreOffice.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: ABSYNT

Post autor: arTii »

Otwórz w docs.google.com :) - Działa i możesz zapisać jako plik excela
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Tak myślałem, że to obstrukcje mikrosoftu wobec wolnego oprogramowania.

użytkownik usunięty
Re: ABSYNT

Post autor: użytkownik usunięty »

czytam pisze:Najbardziej nielubiana odpowiedź
Również jej nie lubię.
Otworzyłem docs.google.com za radą @arTii, nawet nie wiedziałem, że cosik takiego istnieje 8-)
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: ABSYNT

Post autor: Skir »

Qrcze nie chce mi się suszyć piołunu, ktoś wie może jakie różnice pomiędzy użyciem suszu a świeżej rośliny?
I love the smell of bimber in the morning.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: ABSYNT

Post autor: patrzal »

Obiecana dziewięć lat temu koledze ze studiów piołunówka przeobraziła się wreszcie w niezgorszy absynt. Obdarowywany zażyczył sobie wersję zieloną zamiast białej, więc nie zostało mi nic innego, jak użyć barwnika E140 z melisy ;)
IMG_20200911_080119.jpg
A tu siem maceruji 70g piołunu w 700ml alkoholu 80%. Niedługo dołączą anyż i fenkuł, a jeszcze później ta głęboka zieleń zniknie całkiem :twisted:
IMG_20200911_075958.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: ABSYNT

Post autor: michal278 »

Swego czasu na tajemniczym ogrodzie był oryginalny Szwajcarski przepis od Sandozy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

voytecg
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 09:36
Re: ABSYNT

Post autor: voytecg »

Przywróciłem stronę do życia pod nowym adresem:

https://absynt.azurewebsites.net/

PS tak, zrobiłem literówkę w nicku podczas rejestracji.
voytech (tak, zrobiłem literówkę w nicku podczas rejestracji)
https://absynt.azurewebsites.net/

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Wydaje mi się, że błądzisz w interpretacji prawa. Cytat ze strony:

Chociaż absynt jest legalny w Polsce, to już jego produkcja nie!
Wynika to z faktu, że integralną częścią procesu wytwarzania absyntu jest destylacja, która w Polsce jest nielegalna bez zezwolenia, więc wytwarzanie tego likieru również.

Otóż destylacja maceratu z legalnie zakupionego akcyzowanego spirytusu, wody i ziół jest w Polsce jak najbardziej dozwolona. Podobnie jest z ginem.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: ABSYNT

Post autor: przegab »

Kol. @czytam, wybacz lecz nie masz racji.
Obecnie obowiązuje ustawa
https://alkohole-domowe.com/forum/viewt ... 48#p232348
Źródło pochodzenia alkoholu etylowego nie ma w przypadku cytowanego art. znaczenia.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: ABSYNT

Post autor: michal278 »

Kol. Przegab dokładnie. Ale ludzie wiedzą lepiej..

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Wiedzą, bo się zapoznali z przepisami i ich interpretacją. Destylacja akcyzowanego spirytusu nie jest wytwarzaniem alkoholu po fermentacji ani drogą syntetyczną. A tego właśnie dotyczy rzeczona ustawa. Pewne wątpliwości są jedynie przy destylacji legalnie zakupionych piwa czy wina. Stawki akcyzy są tam inne i byłby pewien punkt zaczepienia dla ścigania takiego procederu.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: ABSYNT

Post autor: przegab »

Trochę zaśmiecamy temat bo on nie o tym ale niech mod zdecyduje czy nie przenieść tej dyskusji tam gdzie lepiej pasuje.

Proszę szanownego kolegę o wskazanie źródła tej interpretacji.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Na przykład tutaj:
https://www.prawoalkoholowe.pl/tag/destylacja/

Cytat:
Wyjątek stanowi jedynie wytwarzanie alkoholu przeznaczonego na własny użytek, w wyniku destylacji produktu spirytusowego, np. destylacji nalewu z owoców macerowanych w alkoholu etylowym od którego odprowadzono już wcześniej akcyzę.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: ABSYNT

Post autor: rastro »

No ale to takie selektywne podejście do tematu...

bo: Ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych
Art.1. [cut]
2. Przepisów ustawy nie stosuje się do napojów spirytusowych wytworzonych domowym sposobem, na własny użytek i nie przeznaczonych do obrotu
3. Napoje spirytusowe, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej.
Na tej podstawie można wysnuć przesłankę... że można sobie destylować wszystko inne.
Ale niestety istnieje też: Ustawa o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych
Art.12a.
1.Kto bez wymaganego wpisu do rejestrów, o których mowa w art.3 ust.1 i 2, wyrabia, skaża, oczyszcza lub odwadnia alkohol etylowy albo wytwarza wyroby tytoniowe
– podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
2. Kto dopuszcza się czynu określonego w ust.1, jeżeli czyn ten dotyczy alkoholu etylowego lub wyrobów tytoniowych znacznej wartości
– podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Z tego można jednak wysnuć przesłankę że za domową destylację można zostać wysłanym na rok do pensjonatu na koszt podatnika, a dla tych co kupują po palecie cukru w promocji nawet i dwa lata - nawet jak paleta cukru posłużyła do wypieku ciasta na lokalny festyn, a Absynt powstał ze spirytu pozyskanego w monopolowym albo nalewki jagodowej z budowlanego ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Ale o tej drugiej ustawie też pisałem.

Art.2.W rozumieniu niniejszej ustawy:1)alkohol etylowy oznacza płyn alkoholowy uzyskany w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej produktów rolniczych albo płyn alkoholowy uzyskany w sposób syntetyczny;

Oczywiście słowa "bezpośrednio" nie należy rozumieć bardzo dosłownie. Wszelkie próby jego obejścia np. wirowanie "wina" w betoniarce, czy wożenie na taczce pomiędzy fermentacją a destylacją nie powodują, że można je legalnie destylować (w Polsce).

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: ABSYNT

Post autor: rastro »

Właśnie cały ten zamęt jest bo są dwie ustawy... jedna reguluje wytwarzanie alkoholu i z niej jasno wynika że nie można go wytwarzać bez działalności i zdobycia stosownych pozwoleń koniec - łącznie z oczyszczaniem odkażaniem, odwadnianiem (to określenie chyba zamyka możliwość wzmacniania metodą wymrażania) itp.

Druga ustawa reguluje wytwarzanie napojów alkoholowych... ta pozwala wytwarzać takie alkohole na własny użytek - wyłączając destylację bezpośrednio po fermentacji. Czyli można sobie w domu zrobić nalewkę... ale na moje oko już nie Gin czy Absynt - bo to zaczyna podpadać pod pierwszą ustawę - która zabrania oczyszczania alkoholu, a to pojecie jest szerokie i ujmuje również destylację. (umówmy się destylacja maceratu ziołowego jest/może być uznana za oczyszczanie - a destylacja powiedzmy na gin gdzie botaniki umieszcza się w koszyku może być uznana za odwadnianie)

Problem jest taki że niektóre portale i "spece" od tematu uprawiają cherry picking i dobierają sobie ustawę do swoich potrzeb... ale istnieje wyrok chyba SN podważający tego typu interpretację.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: ABSYNT

Post autor: radius »

Niestety (a może jednak "stety"), kol. rastro ma tu rację :ok: Obie ustawy uzupełniają się nawzajem i o ile możemy sobie wytwarzać nalewki, maceraty i napoje alkoholowe z legalnie zakupionego alkoholu i na własny użytek, to jakiekolwiek wytwarzanie tegoż (alkoholu) poprzez destylację (czy też inne formy), z "materiału" powstałego w wyniku fermentacji, jest całkowicie zabronione :(
Dotyczy to także wzmacniania czy oczyszczania legalnego alkoholu 8-)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

No to już ostatni raz. Cały czas mówiłem o destylacji legalnego, akcyzowanego spirytusu, która, nie tylko moim zdaniem, co poparłem na życzenie cytatem, jest legalna. Absolutnie zgadzam się, że destylacja po fermentacji jest nielegalna i pewnie długo nie będzie.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: ABSYNT

Post autor: rastro »

Ach... w ustawie o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych nigdzie nie jest użyty zwrot "bezpośrednio po fermentacji" - natomiast ustawa nakłada sankcje za między innymi oczyszczanie, odkażanie, odwadnianie - to wszystko są bardzo szerokie pojęcia.

Natomiast ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych pozwala na domowe wytwarzanie napojów alkoholowych z wyjątkiem tych które powstają w wyniku "destylacji bezpośrednio po fermentacji" - zapewne ustawodawcy chodziło o zamknięcie możliwości wytwarzania wszelkich burbonów, brandy itp. z jednoczesnym zezwoleniem na wytwarzanie napojów bazujących na alkoholu pochodzącym z legalnego źródła.

Jak się weźmie pod rozwagę obie te ustawy (a sąd to zrobi) to ostatecznie wyjdzie na to że bez pozwolenia destylować nie wolno, ba nie wolno nawet puścić sklepowego przez filtr węglowy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

hjuston
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 21 lip 2021, 10:41
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: ABSYNT

Post autor: hjuston »

Wracając do oryginalnego tematu ;)
Destylując coś takiego jak w przepisie z pierwszego postu:
Qba pisze: Umieść suche zioła w dużym słoju.Zwilż lekko. Dodaj 800 ml 85-95 procentowego alkoholu. (...)
czyli używając już gotowego spirytusu - też zlewacie pierwsze 50ml destylatu, czy lecicie od samego początku aż do momentu aż (zgodnie z przepisem) zaczyna lecieć żółte?

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: ABSYNT

Post autor: czytam »

Zlewać nie trzeba. Żółte, to raczej nie powinno lecieć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”