AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy

Post autor: prolog1975 »

Jest to stal H17 jak dasz radę to pospawać to ok. Ta stal nie lubi spawania. Miałem kiedyś z takiej stali zbiornik, po wytrawieniu nie rdzewieje odporny na alkohole. Uważam to moje zdanie zmarnujesz czas gaz i pieniądze. Kup kega i zrób go pod siebie. Będzie taniej prościej i szybciej niż łatanie tego bębna. Co do OLM lepszy z zasypem 20cm niż jego brak. Centrowanie OLM zbędna robota, wziernik bufora możliwie najwyżej tak by rurka przelewu była maksymalnie u góry, daszek nad rurą wewnątrz 10 mm płaski do wylotu kolejne 10 mm pary spokojnie przejdą i zyskasz na wysokości. Jeziorko thora dałbym pod spodem 80-100ml takie jak półka OLM np Akasa. A ramiona lekko do góry.
promocja

Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Szlumf »

Moim zdaniem:
1, 2. Trójnik kup o rozmiar większy. U Ciebie chyba 63mm. Chodzi o to byś mógł ramiona podnieść odrobinę do góry (przekosić w trójniku) tak by skropliny spływały do środka. I trójnik z dłuższą częścią pionową. Montujesz w niej redukcję czy zwężkę i masz jeziorko w części pionowej. Przelot dla par rzędu 38mm wystarczy. Na ile wpuścić w głąb wlot pary to musisz sam zdecydować. Dobierz tak by mieć jeziorko minimum 100ml. Centrować skroplin na środek wypełnienia nie musisz.
3, 5. Zawór kulowy co najwyżej jako odcinający. Do odbioru musi być precyzyjny. Możesz łatwo sam zrobić http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p102531.
4. Jeżeli chcesz by oba końce spirali wychodziły z jednej strony to dobierasz rurkę PCV np. elektroinstalacyjną, wtykasz w nią odpowiednią ilość karbowanki i nawijasz spiralę. Jeżeli końce mogą być po obu stronach to bierzesz kijek czy pręt i nawijasz. Tylko stal ma być typu 304 bo mniej sprężynuje.
5,6. OLM zrób zbierające skropliny ze ścianek http://alkohole-domowe.com/forum/post16 ... ml#p166005. Zasypujesz całość sprężynkami. Przecież z OLM nie musisz mieć możliwości odebrania całości skroplin. Zyskasz na wysokości choć i 20cm wystarczy tylko będziesz musiał dostosować sposób pracy.
7. Wiercisz dziurkę w tylnej ściance trójnika i tamtędy, przez dławik z wężyka silikonowego wprowadzasz sondę do kominka parowego. Tylko na przewód sondy mający styk z oparami naciągnij wężyk silikonowy.
8,9. Termometry w kotle w cieczy, 25cm nad kotłem (sprężynki, kłaczki ze zmywaków) lub 35cm (zmywaki w całości lub pakiety), 10-15cm pod OLM i w głowicy.
10. Nad buforem dałbym półkę rzeczywistą ze spływem do bufora. Taka półka przyda się też na dole rury bez bufora. Utrudnia spływ przedgonów na dół i ułatwia separację pogonów.
11. Kociołek super ale może mieć za cienką blachę do spawania. Ma fajny rant i można góry nie spawać lecz montować na ściski np. od kanałów wentylacyjnych z silikonową uszczelką na rancie. Jeżeli góra będzie spawana to warto pomyśleć o łatwym dostępie do środka. Dziura tak z 15cm średnicy. Jeden z bocznych otworów przerobił bym na wziernik. Boczna dziura w dnie na spust i wodowskaz.
To moje przemyślenia i nie oznacza, że są jedynymi słusznymi.

inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: inereusz »

Może w Twojej sytuacji, na zimę bez Olm, a latem dorzucasz 35cm olm. Druga sprawa ze jak już poznasz sie na sprzęcie to wcale tak często do garażu zaglądać nie trzeba. A jeszcze jakby w smartfonie temperaturki podglądać...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”