10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy

Post autor: aronia »

HomoChemicus pisze:PS. Na razie to tylko teoria. Najlepiej jakby ktoś sprawdził w działaniu termometr powiedzmy na wysokości 10cm SPP i opisał wrażenia.
Póki w nowej kolumnie nie miałem bufora to czujnik znajdował się na 15 cm wypełnienia sprężynkami od plipka(przed spawaniem portu było pewne, że z czasem dojdzie bufor) i temperatura podczas odbioru z prędkością adekwatną do średnicy mojej kolumny miała niewiele wspólnego ze stabilną wartością - dało się na tym pracować, ale żeby to było wygodne to w życiu nie powiem. Po jego dołożeniu(dodatkowy zasyp 20 cm) temperatura się "ustabilizowała", a ponieważ do OO(OLM/OVM) mam jeszcze 105cm, a do LM 125cm wypełnienia to nie muszę pilnować stale termometru, aby być pewnym jakości.
W przypadku "pełnowymiarowych" kolumn jestem zdania, że lepiej dać 5-10 cm za wysoko niż 2 cm za nisko. W przypadku konstrukcji z niskim zasypem, gdzie każdy cm jest ważny zdałbym się na wartość podawaną przez producenta wypełnienia i tutaj istotne, aby wypełnienie miało jak najlepszy parametr HETP.
Ostatnio zmieniony środa, 8 kwie 2015, 17:39 przez aronia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: drgranatt »

Wychodzi na to, że moje ca 35 cm z buforem a 30 cm bez bufora to chyba trafiona odległość :D
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: HomoChemicus »

Zygmunt, nie piszę tego wszystkiego, bo tak mi się wydaje, albo to przeczytałem na Wikipedii.
Starałem się możliwie jak najbardziej uprościć teorię, uczynić ją bardziej dostępną dla osób mniej obeznanych w temacie. Może czasami nazbyt ją uprościłem.
[EDYCJA NA PROŚBĘ UŻYTKOWNIKA]
W teorii jeżeli nadążałoby się za korektą obioru z ubytkiem alkoholu w kotle, to półki nie powinny wzrastać.
Jednak obserwacje kolegi aronia potwierdziły moje ostatnie przemyślenia na ten temat, że utrzymanie tego stanu może być trudne w domowych warunkach.
Każdy ma prawo się mylić, jednak trzeba mieć odwagę się do błędu przyznać. Zaznaczyłem już wcześniej, że to były dywagacje czysto teoretyczne, a dalsze przemyślenia po prostu wskazały mi błędy w moim rozumowaniu, którymi się podzieliłem z wami.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: lesgo58 »

@Zygmunt
No dobra to żeś sobie poużywał. Nie jestem wcale zdziwiony tym co i w jaki sposób to napisałeś. Bo to takie w Twoim stylu. Tylko szkoda, że cytaty takie sobie i wyrwane z kontekstu. A w dodatku nie na temat. Mające tylko jeden cel - oszkalowanie mnie.
Jednak jak je dobrze poczytasz to żadne nie wykluczają się wzajemnie. Chociaż przy odpowiednim Twoim komentarzu całkowicie zmieniają znaczenie. Przykro mi, że tak się zachowujesz. Przyjmuje to na klatę. Jeśli Ci to przyniosło satysfakcję - to może i lepiej. Nie Ty pierwszy i zapewne nie ostatni.
A wracając do tematu - piszesz, że 10 półka to pierwsza półka gdzie temperatura jest stała. Skąd to wiadomo? A dlaczego nie 8 albo 12?
Odesłałeś mnie do wyników doświadczeń określających wysokość półek dla poszczególnych rodzai wypełnień. I co ja tam widzę? Dla najbardziej popularnych sprężynek ta wysokość to 2,5cm. Mnożę przez 10 i wychodzi mi, że 10 półka to 25cm. Dobrze liczę?
Zastanawia mnie tylko dlaczego uparcie zalecasz umieszczanie termometru na 40cm?
Ja pracowałem z termometrem na 25cm bez żadnego problemu. A nawet na 15cm. Temperatury były stabilne. Jak to było możliwe? Cud?
Nie. Po prostu odpowiednia technika pracy na kolumnie, którą się dobrze zna.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Zygmunt »

lesgo58 pisze:A wracając do tematu - piszesz, że 10 półka to pierwsza półka gdzie temperatura jest stała. Skąd to wiadomo? A dlaczego nie 8 albo 12?
Ogólnie: E. Krell- wielokrotnie cytowany przez mnie na forum- rozdział 4. Jeżeli chciałbyś szczegółowo o mieszaninach etanolu z wodą i pokrewnych również jestem w stanie podać Ci konkretne publikacje, ale wymagają dostępu do SciFindera, więc mogę tutaj wkopiować wyłącznie tytuły. Ścigają za prawa autorskie na wprost absurdalnym poziomie, nie będę tu kopiował treści.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: lesgo58 »

@Zygmunt.
Nie trzeba było tak od razu. I nie byłoby by tej całej przepychanki i wybuchów frustracji. Po prostu nie byłoby hejtowania.
Nie wiem czy miałeś okazję poczytać to co jest napisane w mojej stopce?
Wracając do meritum. W dalszym ciągu nurtuje mnie pytanie o stałość temperatury. Na czym polega ta stałość temperatury? Jak ją rozumieć? W czym ona nam pomaga, a w czym przeszkadza?
Czy moje 25cm to jeszcze jest 10 półka czy już poniżej? Jak wspomniałem pracowałem z termometrem na 15cm 20cm i 25cm. I wszędzie była stała temperatura. Wyżej nie będę wspominał bo umieszczanie tam termometrów nic nowego nie wnosiło.
Jedyną różnicę na niekorzyść umieszczenia na 15cm było to, że proces musiałem prowadzić z mniejszą prędkością. Tak patrząc po prędkości o ok. 1/5. I robić częściej korekcje. Ale dało się rektyfikować. Dla kogoś kto destyluje od czasu do czasu i ma krótką kolumnę - moim zdaniem - to alternatywa nie do odrzucenia aby otrzymać bardzo dobry produkt.
Znam kolegę co prowadzi proces z termometrem (w/g niego) na 7-8 półce. Bo w dalszym ciągu nie wiem jak wyznaczyć domowym sposobem ten punkt. I nie traci na wydajności i jakości.
Zadaję wiele pytań, bo mam wiele wątpliwości wynikających z braku wiedzy, której poza forum nie byłem w stanie nabyć. Powinno mnie to zwisać, bo ja nie mam żadnych problemów z umiejscowieniem termometru, ale jednak je zadaję bo jestem ciekawy. Przy wysokości mojej kolumny termometry mogę umieszczać gdzie mi się podoba i nic to nie zmieni, jeśli chodzi o osiągi i jakość. Najwyżej miałem na 40cm.
Jednak lubię wiedzieć i opisuję moje wątpliwości. Bo im więcej wiem tym mi łatwiej prowadzić proces. Być może ich wyjaśnienie i rozwiązanie pomaże innym osobom, które mają podobne problemy a mają obawy aby o nich pisać na forum. Czy to z obawy przed ośmieszeniem, czy też z obawy przed reakcjami starych wyjadaczy.
W końcu po to jest forum? Czy to ja źle pojmuje to słowo?
@boxer1981228
Odbierasz serce tak długo aż zabraknie Ci cierpliwości w utrzymaniu stałej temperatury. Skok temperatury jest tylko oznaką, że trzeba reagować. Nie jest oznaką aby kończyć odbiór serca. Koniec serca wyznaczasz Ty. i ma na to wpływ wiele czynników. Brak czasu czy brak cierpliwości. A szybkość reakcji jest wprost proporcjonalna do odległości termometru od punktu odbioru. Jeśli masz krótką kolumnę i tym samym odległość termometru od OO jest mała to reagujesz natychmiast. Dlatego uczula się budujących nowe kolumny o konstruowanie jak najdłuższych kolumn. Bo długość kolumny to jakość, a średnica to wydajność.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Emiel Regis »

lesgo58 pisze:@Zygmunt.
Nie trzeba było tak od razu. I nie byłoby by tej całej przepychanki i wybuchów frustracji. Po prostu nie byłoby hejtowania.
Nie wiem czy miałeś okazję poczytać to co jest napisane w mojej stopce?
Nie wtrącałem swoich trzech groszy, bo wydawało się, że sprawa została wreszcie wyjaśniona, jednak poziom hipokryzji powalił mnie ..po raz kolejny.

Sprawa dziesiątej półki była już wałkowana wielokrotnie, mamy opisane na forum eksperymenty, które pokazują jak to obliczyć, są odnośniki do literatury fachowej, a doświadczenia kol. Akasa wyraźnie pokazują, że praca w nadrefluksie potrafi nam tę magiczną granicę przesunąć.

Nie byłoby sprawy, gdyby takie pytania zadawał człowiek na początku swojej drogi, jeśli jednak stawia je osoba stawiająca się tutaj w roli mentora, pisząca ogromne elaboraty, a wszelakie próby negowania podawanych przez siebie wiadomości traktująca jako bezpardonowe, osobiste ataki.. ręce opadają!
Wypadałoby zamknąć dziub i zachować odrobinę pokory, zamiast wdawać się w głupie i nic nie wnoszące dyskusje z osobami, które rozumieją proces rektyfikacji, a ich wiedza nie ogranicza się jedynie do lektury forum, dosyć zresztą pobieżnej.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: lesgo58 »

Różnica między nami jest taka...że ja mam ciągle wątpliwości. Stąd moje pytania.
Jeśli nie umiesz na nie odpowiedzieć - bo nie wiesz , albo Ci się nie chce bo już wszystko wiesz i cała reszta jest dla ciebie po prostu nudna to przynajmniej nie hejtuj.
A tak poza tym kto Cię upoważnij do oceny mojej osoby? Co Ty o mnie wiesz? Tyle co ja o Tobie. czyli nic.
I nigdy bym się nie ośmielił publicznie pisać w taki sposób o Tobie, jak Ty to robisz o mnie. Najpierw sam spójrz w lustro. A nie się zachowujesz jakbyś miał misję do spełnienia.

P.S. I tak przy wydatnej pomocy moderatorów trochę sobie po Off-topic'owaliśmy... ;)
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Wladca »

Kolego Emiel, obserwując setki Twoich postów - zauważyłem że strasznie krytykujesz osoby o odmiennej opinii od Twojej. Nie mam na celu w żaden sposób Cię urazić, jest to taka moja opinia wynikająca z obserwacji. Zauważyłem że wdajesz się w dyskusje praktycznie nic nie wnosząc do tematu. Sam w zasadzie miałem się tu nie wypowiadać, ale strasznie koli w oczy Twój sposób wypowiedzi na czyjś temat. Nie zauważyłem żeby lesgo kiedykolwiek nazwał siebie mentorem, choć w oczach wielu takim dla nich jest - a to z takiej przyczyny że nie krytykuje wszystkiego dookoła, a empirycznie podchodzi do tematu. Właśnie taki cel mają wszelkiej maści fora dyskusyjne, aby wyrażać własne opinie, doświadczenia. Nikt nie jest alfą i omegą, każdy może się mylić. To że ktoś publikuje artykuły, którymi inni się kierują i uważają je za pomocne nie oznacza, że jest profesjonalistą w danej dziedzinie; w naszym hobby 90% osób tu przebywających to amatorzy. Amatorzy ale z pasją i dociekliwością. Myślę że mój post powinien dać do zrozumienia że to hobby tworzy każdy z nas i każdy z nas może wnieść coś ważnego do tego tematu. Wybaczcie za off-top, jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam - nie mam tego na celu. Ahaa i jeszcze na koniec w/w cytat ze stopki lesgo, który jest w zasadzie meritum mojej wypowiedzi.
"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych.
Nie zachowujmy się chamsko i wulgarnie, to naprawdę wygląda żałośnie.
Niewiedza innych nie jest powodem do szyderstw dotyczy to użytkowników jak i moderatorów."
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: olo 69 »

U mnie mam termometr umieszczony 50 cm nad kegiem i na nim opieram obserwację procesu.
Nie interesuje mnie czy to 10 czy 20 półka. Ważne, że wódeczka wychodzi dobra ;)
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: drgranatt »

olo69, a masz bufor?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: olo 69 »

Nie.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: wojs40 »

Ja budowałem apararaturę i wówczas bardzo pomógł mi Lesgo58 za co jestem mu bardzo wdzięczny. Termometr mam na wysokości ok 40 cm i okowita również wychodzi superowa. Na początku nie ukrywam miałem problemy z prowadzeniem procesu ale i tu zawsze mogłem liczyć na Lesgo58 :respect:
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: W_TG »

olo 69 pisze:U mnie mam termometr umieszczony 50 cm nad kegiem i na nim opieram obserwację procesu.
Nie interesuje mnie czy to 10 czy 20 półka. Ważne, że wódeczka wychodzi dobra ;)
To tak ja u mnie.
Pierwotnie 25 cm miało być Cu. Ale nie ma :) Są zmywaki
A w 2 sekcji port termometru jest na 20 cm
Czyli termometr na 45 cm. A wódeczka superancka i to mi wystarczy.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: arbaletnik »

Temperaturę aktualnie mam stabilną na 50 cm od kega, przy wypełnieniu zmywakowym. Kupuję SP od Plipka, mam już bufor - 26 cm wypełnienia, przerabiam kolumnę umieszczając port 20 cm nad buforem. Dodając podparcie, to niewiele poniżej 10 półki dla tych SP. Uwzględniając wypełnienie bufora to już dużo wyżej. Przyznam , że trochę boje się zejść niżej , bo np. może zechcę wypełnić bufor miedzią, a to może będę działać bez bufora w niskich pomieszczeniach, takie różne dylematy. Nie mam dostępu do spawarki, żeby ciągle przerabiać sprzęt. Nic sam nie wymyśliłem, bazuję na gotowych rozwiązaniach doświadczonych kolegów. Ale czytam dużo i pamiętam jakie były początki ewolucji : ZP , głowica Abratek, termometr w głowicy, termometr na 10 półce , OVM, OLM, bufor. Szczególnie 10 półka ostro się przecierała na białym forum , trwały istne batalie. Wydawało się że nic już nowego nie można wymyślić, a jednak.
P.S. Produkt też wychodzi super bo nad termometrem mam jeszcze spory zapas wypełnienia :!: . Ciągle się uczę kolumny , a jak czegoś zapomnę to wędruję do pierwszego miejsca Toplisty: Kolumna a rektyfikacja . Kompendium wiedzy w pigułce. :czytaj: Bez tego ciągle byłbym w ciemnym lesie.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: eldier »

Możesz przecież dorobić dodatkowy port i go zaślepić zwykłym koreczkiem. Przy cenie gotowej kolumny to będą jakieś grosze, a jak dołożysz bufor to port niżej może się przydać.

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Wladca »

U mnie w zależności co kolumna - to inaczej. W kolumnie z wypełnieniem 20 cm miedzi i reszta zmywaki, port termometru umieściłem na 50 cm od KEGa. W armacie przy buforze zasypanym 20 cm miedzi, reszta nad buforem sprężynki od plipka, port termometru umieściłem 15 cm nad buforem, czyli 35 cm od KEGa. Przy kolumnie z 10 cm miedzi i reszta zmywaki, termometr mam na 40 cm. I przy tej najmniejszej kolumnie przy zasypie samymi sprężynkami, port dałem na 30 cm od KEGa i o dziwo temperatura na 0,01 stabilna, no może delikatne wahania pomiędzy 0,035 a 0,065 ale to tylko pomiędzy tymi dwoma temperaturami. Dodam że armaty z buforem jeszcze nie obsługiwałem ponieważ jest w trakcie budowy ( za tydzień pokażę parę fotek ).
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: arbaletnik »

eldier, masz racje tak zrobię, dam dwa jeden maksymalnie nisko tak 5 cm nad buforem, drugi na 20 cm nad buforem. Czasami traktuję swoja kolumnę jak jakąś 'piękną panią" czyszcze, ubieram w ubranka z Armaflexu, a tu dodatkowo jeszcze jedna dziurka- chyba jej nie zaszkodzi.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Emiel Regis »

Mam wrażenie, że nie zrozumieliśmy się z kilkoma Panami. Ten temat nie jest plebiscytem poparcia dla kogokolwiek, mamy tutaj jednak nagromadzenie bzdur i pytań, na które odpowiedzi znamy od dawna.

Nie zawsze piszę grzecznie, myślę jednak że nie jest tak źle, jak to osądza jeden z uczestników.
@Wladca, wierzę że masz wystarczające doświadczenie i umiejętności, żeby umieć odsiać ziarno od plew :)

Moja propozycja; temat przeniosę w niedzielę do kosza, do tej pory kto chce, niech wylewa swoje żale. Będę prosił autora tematu o założenie wątku od nowa, a każdego, kto ma coś sensownego do napisania proszę o podzielenie się w nim informacjami.
Sam obiecuję opisać dokładniej powody, dla których uważam pewne rzeczy z obecnego tematu za bzdury i powielanie pytań. Mam na myśli opis merytoryczny, bez niepotrzebnych emocji.

Ps. Oczywiście w nowym temacie znajdzie się odnośnik do obecnego, w każdej chwili będzie tu można wrócić, jeśli ktoś poczuje taką potrzebę.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Autor tematu
HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: HomoChemicus »

W sumie to czemu by nie. Mam tylko nadzieję, że tym razem nie popłyniemy za daleko w dyskusji.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Emiel Regis »

Ok. Nie usuwałem, wysłałem Ci pv i czekałem na Twoją odpowiedź jako autora tematu. Nie chciałem go zamykać bez Twojej zgody.
Łikend jednak minął, a w tygodniu nie znajdę czasu, żeby to poukładać Zrobię to kiedy znajdę dłuższą wolną chwilę.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Autor tematu
HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: HomoChemicus »

Trochę byłem zajęty w weekend.

A skoro temat i tak poleci do kosza, to powiem kilka słów.
Jestem człowiekiem i popełniam błędy. Jestem otwarty na krytykę i wiem, że jakieś błędy popełniłem. Jednak niektórych czasami ponosi i konstruktywną krytykę zamieniają w szyderstwo. Są lepsze sposoby na wyładowanie swoich frustracji.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: k.kolumb »

Mam pytanie do Kolegów, będę wdzięczny za odpowiedź . Konfiguracja będzie taka : bufor (pewnie ok. 14 cm sprężynek), miedź (20cm sprężynek) i kolumna gdzie port termometru 15 cm od dołu, też sprężynki. Na której półce wspomniany termometr będzie pracował ?
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: aronia »

Na jakiej będzie ciężko powiedzieć - ważniejsze pytanie czy nie będzie za nisko(żeby temperatura była stabilna przy prawidłowo wyznaczonej prędkości odbioru) albo za wysoko - ale tutaj potrzebowalibyśmy informacji ile jeszcze będzie wypełnienia nad nim.
Według mnie za nisko raczej nie będzie.
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: k.kolumb »

Dzięki aronia ! Nad termometrem jeszcze 85 cm sprężynek + dokręcany moduł z OLM, ok. 20 cm. Prace trwają ;)
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: aronia »

No i tutaj pojawia się dylemat - czy aby nie za mało wypełnienia nad termometrem(do OLM). Nie myślałeś o wypełnieniu bufora sprężynkami miedzianymi, a tych 20 cm KO?
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: k.kolumb »

Tu jest nad czym myśleć. Walka z wysokością nie jest łatwa. Trza będzie spróbować ja działa bufor wypełniony miedzią. O ile pamiętam opinie są takie sobie.
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: aronia »

Dlatego niektórzy inaczej kombinują - całkiem bez miedzi, z jej minimalną ilością(czy to w dole czy w górze kolumny). Niektórzy producenci wypełniają też miedzią - tylko wtedy jest zasyp powinien być odpowiednio wyższy.

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: exodus »

Do walki z wysokością miedź nadaje się znakomicie - miedziana rura=nie potrzeba katalizatora, zawsze to 20-25cm niżej. Do tego głowica 'ufo', albo młot thora i kolejne 10cm urwane.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: arbaletnik »

W przypadku stalowej rury, u siebie stosuje wyłącznie ok.6-7 cm zasypu "homemade" sprężynek miedzianych u samej góry we wzierniku i przy starannych nastawach -uważam że też wystarcza. Ale termometr mam na 10-tej półce kolumny ( 25 cm od dołu kolumny, powyżej 125 cm sprężynek), mimo że posiadam bufor wypełniony 20 cm sprężynek, czyli łącznie z buforem jakby na 18 półce. Najniższa obserwowana temp. w tym punkcie po stabilizacji to 78,1 st.C
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: k.kolumb »

Pewnym pomysłem też jest odejście od kega w stronę spawanego zbiornika. Ale mnie nie udało się znaleźć producenta. Bo te łatwo dostępne mają płaski "dach" i nie wierzę w stabilność takiej budowli. Może Koledzy mają namiary na taki zbiorniczek 50-60l, zwieńczony dennicą lub stożkiem ? Pewnie będzie niższy niż keg z nóżkami, czyli 60 cm.
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Kula »

Rozwiązaniem jest odpowiednio gruby "płaski dach". Blacha 1,5 to za mało.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Pretender »

Dekle 3mm, na to solidny bufor z kołnierzami 3mm, odpowiednio szerokimi. Sprawdzone, wystarczy. I też płaski.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: herbata666 »

Ja u siebie mam dekiel górny w zbiorniku 520mm blacha 5mm, w buforach z szerokim wlewem staram się nie schodzić poniżej 3mm.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Pretender »

U mnie 3mm przy fi 600. Ważne jest szerokie połączenie, aby jak największa płaszczyzna styku była, ale bez przesady.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: Szlumf »

k.kolumb pisze:Pewnym pomysłem też jest odejście od kega w stronę spawanego zbiornika. Ale mnie nie udało się znaleźć producenta. Bo te łatwo dostępne mają płaski "dach" i nie wierzę w stabilność takiej budowli.
To może całkowicie odejdź od "pancernych" konstrukcji.
Wariant minimum to bufor podwieszony w kotle. To naprawdę działa równie dobrze jak bufor "klasyczny" a oszczędzasz ze 20cm minimum i sporo kasy.
Wariant maksimum to kocioł z dwóch misek z buforem w środku i lekka rura n.p. szklana lub rura spustowa z nierdzewki lub miedzi. Jak wybierzesz miedź (86zl/mb średnica 60mm) to odpadnie Ci katalizator. Co prawda nie wiem czy taka miedź nadaje się do naszych potrzeb ale myślę, że łatwo to sprawdzić. Głowica typu "młot Thora" lub "miska" z poziomą spiralą. Całość oczywiście podwieszona do jakiegoś stojaka lub jeżeli masz stałą miejscówkę do haka w suficie.
Mój zestaw to kocioł 66l (h=40cm z kółkami) z wymiennymi buforami (3, 5, 10l), rura szklana 58mm i szklany młot Thora z pojemnością regulowaną w trakcie procesu (h=8cm do wypełnienia) lub miska (h=6cm do wypełnienia). Całość ma wysokość 2,5m. Na zmywakach (kłaczki) z OLM otrzymuję 96,6% z całego serca więc na sprężynkach możesz mieć niższy zestaw beż szkody dla jakości.
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: k.kolumb »

Dzięki Wam za rady. Ze dwa tygodnie będę je trawił.. :shock:
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
Awatar użytkownika

pulse86
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 5 lis 2014, 21:16
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: pulse86 »

@k.kolumb problemem zbiorników innych niż typowy keg jest cena.
Kega kupimy za 140 zł a zbiornik 60 litrów ze stożkami wyjdzie około 450 zł sam materiał nie licząc robocizny.
Lepiej już kupić kega 100 litrów.
Kolumny rektyfikacyjne: https://allegro.pl/uzytkownik/pulse86?bmatch=baseline-cl-eyesa2-dict43-uni-1-1-0205
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: k.kolumb »

U mnie keg 100l=wyburzanie :? . Widziałem u kumpla taką konstrukcję, ale psocenie było przewidziane na etapie projektu architektonicznego. No i lufa prawie do nieba. Ciekawe że nawet cytrynówka odbijała się tam "day after" . Niektóre panie mówią że nie wielkość się liczy i to jest prawda.
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
Awatar użytkownika

pulse86
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 5 lis 2014, 21:16
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: 10 półka, czyli strach ma wielkie oczy.

Post autor: pulse86 »

Tak naprawdę każdy patrzy ile guru powie, tyle dam te 10 półek, a w rzeczywistości nie umie tym operować 90 % użytkowników.
Wiem to po tym ile mam pytań na temat prowadzenia procesu.
Nikogo nie obchodzi w zasadzie gdzie jest punkt "G: tylko jakie z niego popłynął korzyści.
Dobra jakość urobku = pochwała dla konstruktora
Kolumny rektyfikacyjne: https://allegro.pl/uzytkownik/pulse86?bmatch=baseline-cl-eyesa2-dict43-uni-1-1-0205
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”